RAM yükseltmesi sonrası frekansın düşmesi

by2000

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba,

Eski bir PC var bende ve biraz canlandırayım dedim.
Q6600 işlemci.
2 GB DDR2 800 MHz RAM.
9600 GT ekran kartım var.
500GB SSD aldım. Epey canlandı.

Sonra dedim ki neden RAM'i de 8 GB yapmıyorum? Anakartın maksimum kapasitesi DDR2 4 X 2 GB 800 MHz. Elimde Veritech DDR2 2 X 2 GB 800 MHz vardı. Veritech bulamadım, malum çok eski parçalar. Kingston 2 X 2 GB 800 MHz sipariş ettim ve geldi. Ne var ki, CPU-Z RAM verilerinde ve Windows 10 puanlama verilerinde tuhaflık var.

Slot 1'deki veri Vveritech DDR2 2 X 2 GB 800 MHz, ayrıca slot 3'te de takılı.
Slot 2'deki veri Kingston DDR2 2 X 2 GB 800 MHz, ayrıca slot 4'te de takılı.
Üst sağ ve üst soldaki resimlere baktığımız zaman ikisinde de 400 MHz yazıyor. DDR2 800 MHz olduğu için buraya kadar her şey normal. Ancak orta soldaki Memory sekmesindeki veriye bakacak olursanız 333,3 MHz gözüküyor. (Sağ ortadaki bilgi anakart bilgisi, belki lazım olur diye koydum ama neticede DDR2 800 MHz destekliyor)

Sanki RAM'ler 667 MHz'likmiş gibi. Kaldı ki Windows görev yöneticisi de 667 MHz diyor.
Daha enteresanı, RAM'leri takmadan 2 GB RAM varkenki Windows 10 puanı (en alt sol) RAM'leri 4'e çıkardıktan sonra daha kötü oldu.

Buradan ne anlamalıyım? Kingston RAM'ler çakma ya da çakma olmasa bile 667 MHz mi? Ki CPU-Z'de 400 MHz yazıyor.
Ya da bir çeşit uyumsuzluktan ötürü mü durum böyle?
Sökeyim iade mi edeyim ben bu RAM'leri ne yapayım? :)

ram değerlendirme tablosu.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, dediğiniz gibi olabilir. Maalesef çakma RAM olabilir. SPD sekmesinde hiçbir bilgi net değil. Linkteki programı indirip deneyin.
@316332, Memory sekmesine iyi bakın. Çalışma hızı, 667 MHz olarak gözüküyor.

Hocam, dediğiniz gibi olabilir. Maalesef çakma RAM olabilir. SPD sekmesinde hiçbir bilgi net değil. Linkteki programı indirip deneyin.
@316332, Memory sekmesine iyi bakın. Çalışma hızı, 667 MHz olarak gözüküyor.

@Yener K. o program bende vardı. Üretici adlarını göstermeyince herhalde kısıtlı bir versiyon diye düşünmüştüm. Ayrca kaç MHz olduğunu da göstermiyor RAM Expert. Yine de verdiğiniz linkten tekrar yükledim, 4'ünde de üretici gözükmüyor.
SPD sekmesinde Max bandwidth ikisinde de 400 MHz yazıyor. Hani 333,3 yazsa neyse. Yani o bilgi doğruysa minimum 800 olması lazım. Ama Memory sekmesinde değer 333, 3'e düşüyor haliyle görev yöneticisinde de 667 gözüküyor.

RAM EXPERT.PNG

400/800 çift kanal meselesini biliyorum @kolpy zaten onunla ilgili "DDR2 800 MHz olduğu için buraya kadar her şey normal." yazdım. Burada sorun CPU-Z'de SPD sekmesinde tüm RAM'ler 400 MHz gözükmesine rağmen PC'nin 800 yerine, 667 MHz'de çalışması.

Tamamdır. Normalde SPD sekmesinde RAM için marka, chipset bilgisi, parça numarası falan yazar. Sizde bunlar yok. Özellikle Kingston RAM'lerde hep görüyorum. Bu sebeple çakma olabilir dedim. Yalnızca Kingston olanları deneyebilirsiniz.

Eski RAM'leri söküp sadece yenileri takınca yine 800 MHz veriyor. Anlaşılan 4 GB 800 MHz ile 8 GB 667 MHz arasında bir tercih yapmam gerekecek. Bu arada ses de gitti. RAM yükseltince bu da olabiliyormuş. Nasıl düzelir bir fikriniz var mı? @Yener K.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bant genişliği ile alakalı. 4*2 GB kullandığın için tahminimce.

Anladım hocam. 8 GB RAM daha iyi olur. Ses için ise anakartın sitesinden sürücüsünü indirip deneyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı