Ramazan davulcularının verdiği rahatsızlık

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Türk insanının mentalitesi değişmedikçe böyle şeyler devam edecektir. Diğer insanların haklarına saygı duyulmuyor. Avrupa insanı ile Türk insanı arasındaki en büyük farklardan biri de bu. Gece apartmanda son ses müzik açanlar mı dersin, gece bağıra bağıra sokaktan geçenler mi dersin, toplu taşıma araçlarında bağırarak telefonla konuşanlar mı dersin Türkiye'de böyle bir ton sağduyusuz insan var. Ezan sesinin yüksek olmasından rahatsız olduğunu dile getirince insanlar seni "kafir, din düşmanı" olarak yaftalıyor. Davul sesinden rahatsız olduğunu söylersen de aynı tepkiyi verecek insanlar var.

Hadi bunları geçtim, sokakta düğün mü olur? Akşam 8'den gece 12'ye kadar evlerin içinden duyulacak kadar müzik açıyorlar. Taa 100'lerce metre öteden duyuluyor. Hasta olanları, sınava çalışanları düşünmüyorlar. Ben kitap okumak istiyorum, kafa dinlemek istiyorum, erken uyumak istiyorum, bu gürültülü sesleri dinlemek zorunda değilim. Devletin sokak düğünlerini acilen yasaklaması gerekiyor. Düğün salonu tutacak maddi imkanı olmayanlar ne yapsın diyeceksiniz belki. Devletin böyle insanlar için bi salon, bi alan ayarlaması lazım.

Türk insanının mentalitesi değişmedikçe böyle şeyler devam edecektir. Diğer insanların haklarına saygı duyulmuyor. Avrupa insanı ile Türk insanı arasındaki en büyük farklardan biri de bu. Gece apartmanda son ses müzik açanlar mı dersin, gece bağıra bağıra sokaktan geçenler mi dersin, toplu taşıma araçlarında bağırarak telefonla konuşanlar mı dersin Türkiye'de böyle bir ton sağduyusuz insan var. Ezan sesinin yüksek olmasından rahatsız olduğunu dile getirince insanlar seni "kafir, din düşmanı" olarak yaftalıyor. Davul sesinden rahatsız olduğunu söylersen de aynı tepkiyi verecek insanlar var.

Hadi bunları geçtim, sokakta düğün mü olur? Akşam 8'den gece 12'ye kadar evlerin içinden duyulacak kadar müzik açıyorlar. Taa 100'lerce metre öteden duyuluyor. Hasta olanları, sınava çalışanları düşünmüyorlar. Ben kitap okumak istiyorum, kafa dinlemek istiyorum, erken uyumak istiyorum, bu gürültülü sesleri dinlemek zorunda değilim. Devletin sokak düğünlerini acilen yasaklaması gerekiyor. Düğün salonu tutacak maddi imkanı olmayanlar ne yapsın diyeceksiniz belki. Devletin böyle insanlar için bi salon, bi alan ayarlaması lazım.
Aynen dostum olay sadece davul değil alakasız bir saatte insanların uykudan uyandırılması. Aynısı geçen gün birkaç alkolik insanın sokağımızda son ses müzik açmasıyla oldu. Ona da laf ediyoruz tabiki davula özel bir şey değil.

Bana rahatsızlık vermiyor. Devletin laik olması ile ramazan davulu arasında bir bağ yoktur. Kulaklık takarak uyuyabilirsin.
O zaman ben de senin evinin önünde son ses müzik çalayım odandan içeri lazer tutayım perde tak göz bandı tak bir de kulaklık takarsın.

Bana rahatsızlık vermiyor. Devletin laik olması ile ramazan davulu arasında bir bağ yoktur. Kulaklık takarak uyuyabilirsin.
Ulan çan sesinide arttıralım veya sinagoglardan çıkan sesleri,kiliselerdeki müzik sesleri her dakika gelse bu ne yav diye ortalığı ayağa kaldırırsın.Ayrıyeten her türlü laik devlet yapısını alakadar eder.

Ulan çan sesinide arttıralım veya sinagoglardan çıkan sesleri,kiliselerdeki müzik sesleri her dakika gelse bu ne yav diye ayağı kaldırırsın ayrıyeten her türlü laik devlet yapısını alakadar eder.
Aslında çok da açıklamaya uğraşmamak lazım bunu yazan birinin kapasitesi zaten belli.

Katılıyorum, davulcunun çıkış noktası o zaman da alarmların bulunmaması. Halkı uyandırmak için böyle bir yönteme başvurulmuş. Şu an da ihtiyaç yokken bunu sürdürmemiz halkın cehaletidir...

Kültür diyen arkadaşlara da sorarım. Kültür dediğimiz şey başkalarına rahatsızlık vermeli midir?

Hangi davulcuyu kostümüyle gördün de kültürü yaşatıyormuş. Mahalle başında bazen arabayla 2 vurup gidiyor. Sonra her hafta 1 kez gelip para istiyor vermeyince 1 saat kapıda bekliyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı