Ramazanın ilk 2 günü oruç tutulmazsa geçersiz olur mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Arkadaşlar merhaba, ramazan ayındayız. Allah herkesin orucunu kabul etsin. Arkadaşlar, ben maalesef ki ramazan ayının ilk 2 günü oruç tutmayı unuttum. İlk gün annem zorluyordu ye diye, ben de öyle sofrada oturuyordum. Fark etmeden 2-3 lokma atmışım agzıma, bugün de kahvaltı yaptıktan sonra oruçlu oldugum aklıma geldi. Kagıda yazdım, bu sefer hep aklımda. Bugünden itibaren başlasam sorun olur mu, orucum geçersiz olur mu?

Kaç yaşındasınız?

Fakirin halinden anlamak için tüm gün aç kalıp iftardan sahura kadar israfkar bir şekilde tıkınmanın pek de anlamı yok. Oruç bence lüzumsuzdur.

Robin Hood musun?

1- İsrafkar bir şekilde tıkınıyorsan bu senin sorunun, orucu açmanın en doğrusu bir bardak su içip namaz kılmak ve azar azar beslenmektir. Maalesef israfçı insanlar tarafından sanki Müslüman'lık ya da Müslüman'lar böyleymiş gibi anlaşılıyor. Herkes Hadis-i Şerife'lere ve Kur'an-ı Kerim'e uysa yanlış olmaz.

2- Değilim. Öyle biri yok, hayal ürünü.

Adamın inancına bu şekilde yaklaşırsan sana da senin anlayacağın dilde yaklaşırlar. Neyin lüzumu olup olmayacağını senin belirleyebileceğin hatta fikir belirtebileceğin bir konu olduğunu düşünmüyorum ben de.
Daha çok akıl veriyor gibisiniz. Millete orucunu tutma lüzmu yok diyebiliyorsunuz gayet. O zaman niye babanıza baba ben tutmayacağım zorlama diyemiyorsunuz anlamadım.
Aynen öyle. Bunu kastetmiştim. Kendisi küstahlık yapıyor ama hadsizliğe devam edip üstüne üstlük bir de bizim tavrımızı ve üslubumuzu sorgulamaya cüret ediyor.

Fakirin halinden anlamak için.
Sanki sadece onun içindi.
Oruç bence lüzumsuzdur.
Ne yapalım? Seni takan mı var, neyimiz oluyorsun sen?
Arkadaşlar merhaba, ramazan ayındayız. Allah herkesin orucunu kabul etsin. Arkadaşlar, ben maalesef ki ramazan ayının ilk 2 günü oruç tutmayı unuttum. İlk gün annem zorluyordu ye diye, ben de öyle sofrada oturuyordum. Fark etmeden 2-3 lokma atmışım ağzıma, bugün de kahvaltı yaptıktan sonra oruçlu olduğum aklıma geldi. Kağıda yazdım, bu sefer hep aklımda. Bugünden itibaren başlasam sorun olur mu, orucum geçersiz olur mu?
Unutarak yemek içmek orucu bozmaz, bununla alakalı "Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, bozmasın. Çünkü onu, Allah yedirmiş, içirmiştir." hadisi var. Ancak mesela gittin kebapçıya, ortada oruçlu olduğun aklına geldi sonra bitireyim bari dedin o zaman bozulur. Aklına gelir gelmez kesmen lazım.

Arkadaşlar merhaba, ramazan ayındayız. Allah herkesin orucunu kabul etsin. Arkadaşlar, ben maalesef ki ramazan ayının ilk 2 günü oruç tutmayı unuttum. İlk gün annem zorluyordu ye diye, ben de öyle sofrada oturuyordum. Fark etmeden 2-3 lokma atmışım agzıma, bugün de kahvaltı yaptıktan sonra oruçlu oldugum aklıma geldi. Kagıda yazdım, bu sefer hep aklımda. Bugünden itibaren başlasam sorun olur mu, orucum geçersiz olur mu?
Unuttuysan bir şey olmaz, ancak aklıma bir şey takıldı. Annen neden sen oruçken ye diye zorlasın.

İşte geldi halimden anlayan biri... 😁
Boşuna ya hayır konuş ya da sus denmemiş, konuda sorulan ne, adamın yazdığı cevap ne...
Bu tiplerden nefret ediyorum, anladık inanmıyorsun, her konuda girip boş yapmana gerek yok. Günümüzde böyle bir gazla tebliğ yapılsa şu an Trump'la beraber iftar yemeğinde olurduk.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı