RAM'in hepsi kullanılmıyor

Soğutucunun vidalarını gevşetip dene. Olmaz ise RAM'lerin bakır kısmını temiz silgi ile temizle. İmkanın var ise işlemciyi değiştirip dene.
Ya sağdaki yuva arızalı ya da işlemci soğutucun aşırı sıkılı. LGA mı?

Hocam CMOS'da gözüküyor ise arızalı olma ihtimali yine de var mı? Bilmediğimden soruyorum.

Soğutucunun vidalarını gevşetip dene. Olmaz ise RAM'lerin bakır kısmını temiz silgi ile temizle. İmkanın var ise işlemciyi değiştirip dene.

Hocam CMOS'da gözüküyor ise arızalı olma ihtimali yine de var mı? Bilmediğimden soruyorum.

İşlemci başka bir anakartta sıkıntısız çalışıyor 2 GB RAM'de yine aynı şekilde hatta bir ara 4 GB RAM'i de test ettirmiştim hiçbir sıkıntısı yok demişlerdi.

Xeon X3440.

İşlemci başka bir anakartta sıkıntısız çalışıyor 2 GB RAM'de yine aynı şekilde hatta bir ara 4 GB RAM'i de test ettirmiştim hiçbir sıkıntısı yok demişlerdi.

Xeon X3440.

Aynı işlemci bende de var. Anakartının RAM slotlarına iyi bak küçük bir parça bile çalışmamasına veya işletim sisteminin görmemesine neden oluyor olabilir.

Aynı işlemci bende de var. Anakartının RAM slotlarına iyi bak küçük bir parça bile çalışmamasına veya işletim sisteminin görmemesine neden oluyor olabilir.

2 Gün önce açıp sağ slotu dış fırça yardımı ile yavaş bir şekilde temizledim içinden de çok ama çok küçük bir plastik poşet parçası gibi bir şey çıktı, gözle görmek bile zor. Herhalde bundan kaynaklanıyor olabilir dedim ama sorun hâlâ aynı. Bir de merak ettiğim bir konu var: Bir yerde görmüştüm yine RAM sağ slotta tek başına takınca PC açılmıyor bunun sebebi de anakart her zaman sol slota öncelik veriyormuş gibisinden bir yorum görmüştüm, bu doğru mu acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
2 Gün önce açıp sağ slotu dış fırça yardımı ile yavaş bir şekilde temizledim içinden de çok ama çok küçük bir plastik poşet parçası gibi bir şey çıktı gözle görmek bile zor herhalde bundan kaynaklanıyor olabilir dedim ama sorun hâlâ aynı bir de merak ettiğim bir konu var bir yer de görmüştüm yine RAM sağ slotta tek başına takınca PC açılmıyor bunun sebebi de anakart her zaman sol slota öncelik veriyormuş gibisinden bir yorum görmüştüm bu doğru mu acaba?

Ben ikinci RAM'imi alınca sadece birini sağ slota takınca açılmıştı. Yer değiştirince açılmamıştı. Doğru olabilir.

Ben ikinci RAM'imi alınca sadece birini sağ slota takınca açılmıştı. Yer değiştirince açılmamıştı. Doğru olabilir.

Ama şimdi ikisini de takıyorum ikisini de görüyor mesela DxDiag'a giriyorum 6 GB RAM gözüküyor eyvallah BIOS'da ikisini de görüyor bilgisayar> özellikler kısmına giriyorum 6 GB gözüküyor fakat kullanılabilir RAM miktarı 4 GB aslına bakarsanız sol slotta hangi RAM varsa o RAM kullanılabilir oluyor bir türlü anlamadım şu olayı çok garip.

Görev yöneticisinden performans / bellek kısmının ssini atabilir misiniz?

Görev yöneticisinden performans / bellek kısmının ssini atabilir misiniz?

Dosya Ekleri

• IMG_20201205_180651.jpg
    IMG_20201205_180651.jpg
    53,1 KB · Görüntüleme: 15
  • IMG_20201205_181003.jpg
    IMG_20201205_181003.jpg
    60 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG_20201205_180944.jpg
    IMG_20201205_180944.jpg
    51,8 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG_20201205_180952.jpg
    IMG_20201205_180952.jpg