RAM'lere OC yapılır mı?

• Konuyu başlatan Silinen üye 164587
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 65
  • Görüntüleme 5B
S

Silinen üye 164587

Ziyaretçi
Arkadaşlar Selam;

Elimde 2 tane 8GB'lık GSkill'ın şu RAM'inden bulunmakta. Ben bu RAM'lere OC yapıp hızını 3000 veya 2800 gibi bir değere çıkarabilir miyim? Daha doğrusu sağlıklı çalışabilmeleri için eğer yapılabiliyorsa ne kadara çıkartabilirim?

Sistemim: I5 7500, MSI Z270 Gaming M3 anakart.

1.3V verip 3000 yapabilirsiniz gibime geldi zaten soğutuculu pek bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum.
Yapabilirsin elbette. Sağlıklı çalışması için voltaj-frekans-gecikme dengesini tutturman gerek. Kaça kadar çıkar bilinmez ancak 3000'leri rahat görür düşüncesindeyim.

Peki işlemcilerin desteklediği maksimum hız gibi bir değer var mı? Intel'in sitesine baktığımda şu şekilde birşey yazıyor:
Screenshot_4.png

@Silinen üye Hayır. Sınır sadece anakart ve overclock yapıyorsanız RAM'in silikon kalitesi.

Z270 gibi bi anakartta da pek sınır olmaz bence hâlâ yeni bir anakart benim gözümde.

3600'e kadar çıkıyormuş sitesinde görünüyor.
Ona şüphe yok. O sınır frekanslara ulaşabiliyorsa üstünü aramak saçma olur zaten.
Aynen, maksimumu 3600. Şimdi voltajı kaça çıkarıp hızı kaça çıkarabilirim. Fazla abartı olmadan hızı 3000 veya ona yakın bir değere çeksem güzel olabilir :)

@Silinen üye Sitesine baktım da 4000 MHz kit bile problemsiz çalışmış. Voltaj olarak 1.35V verebilirsin. Frekansı 3200 MHz yaptıktan sonra gecikmelere 18-22-22-36 gibi değer girip Memtest ile test edebilirsin. Testi başarılı geçerse ilk değeri düşür. Belli bir süre sonra test hata verecek. Hata verdiği değerin bi' üstünü ayarla CL değeri olarak. Ardından 2. ve 3. değeri aynı şekilde birer birer düşür. Yine testte hata aldığın sayıların bi' üstünü ayarla ve kaydet. tRAS değerine gelirsek, abartmamak şartıyla 30 üzeri gibi bir değer yazman yeterli. Kısaca bu şekilde.

Rastgele bir hıza çıkaramazsınız, anakartınızın ve RAM'in sınırı dahilinde kullanabilirsiniz. Anakart modeliniz bu ise OC ile destek seçenekleri yazıyor.

Dosya Ekleri

• aa.png
    aa.png
    9,8 KB · Görüntüleme: 88
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı