RAM'leri 3600 MHz'ye alınca Sistem Açılmıyor

EkoBiceps

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar BIOS üzerinden D.O.C.P ayarını 3600MHz çektiğim zaman sistem açılmıyor. BIOS pilini çıkartıp BIOS reset atmam gerekiyor açılması için bu sistem 3600MHz'de çalışmadığı için üzüldüm açıkcası o kadar para veriyoruz... Sebebi ne olabilir bir fikri olan var mı? Şu an 3000MHz'de çalışıyor sistem.

Ryzen 7 3800X
MSI RTX 2060 Super Gaming X
HyperX Fury 3600MHz 8x4
ASUS ROG STRIX B-550-F
High Power 750W Gold 80+

Son düzenleyen: Moderatör:
1608388747246.png

Arkadaşlar BIOS üzerinden D.O.C.P ayarını 3600MHz çektiğim zaman sistem açılmıyor. BIOS pilini çıkartıp BIOS reset atmam gerekiyor açılması için bu sistem 3600MHz'de çalışmadığı için üzüldüm açıkcası o kadar para veriyoruz... Sebebi ne olabilir bir fikri olan var mı? Şu an 3000MHz'de çalışıyor sistem.

Ryzen 7 3800X
MSI RTX 2060 Super Gaming X
HyperX Fury 3600MHz 8x4
ASUS ROG STRIX B-550-F
High Power 750W Gold 80+
Aynı anakart ile çok uğraştım dostum. Son bios güncellemesi ile sorun düzeldi bende. Eğer bios güncel değilse güncellemeni öneririm.

Ryzen 7 3800X.
MSI RTX 2060 Super Gaming X.
HyperX Fury 3600MHz 8x4.
ASUS ROG STRIX B-550-F.
High Power 750W Gold 80+

Bu sorunu sisteme overclock yaptıktan sonra voltaj yetmediğinde yaşıyorum. Verdiğiniz voltaj değerini bir tık bir tık arttırın sonunda sistem açılacaktır.

Artı -1 Eksi
3200 veya 3466 MHz ile çalışıyor mu? Stok hali 3000 mi geldi? Stok 3000 geldiyse ve XMP açıldığında sorun yaşıyorsan XMP modunda bir sorun olabilir belleklerin.
Stok hali 2400 ve 3466 denemiştim gene açılmamıştı.
Bellekleri ikişer ikişer takmayı dener misin?
Sistemi ilk topladığımda 3600Mhz 8x2 kullanıyordum ancak sistem stabil açılmıyordu. Bazen açılıyordu bazen açılmıyordu. Şu an 4 ram taktığımda hiç tepki vermiyor dram hatası veriyor anakart hiç açmıyor o yüzden bir daha denemedim sürekli bios pili çıkartmak ölüm
Aynı anakart ile çok uğraştım dostum. Son bios güncellemesi ile sorun düzeldi bende. Eğer bios güncel değilse güncellemeni öneririm.
Bios'um 1202 olması gerekiyor son sürümü bu mudur bilgin var mı?
Bu sorunu sisteme overclock yaptıktan sonra voltaj yetmediğinde yaşıyorum. Verdiğiniz voltaj değerini bir tık bir tık arttırın sonunda sistem açılacaktır.
pek banlamıyorum hocam ramlere giden voltaj değerlerini mi arttırmam gerekiyor ?

Sistemi ilk topladığımda 3600Mhz 8x2 kullanıyordum ancak sistem stabil açılmıyordu. Bazen açılıyordu bazen açılmıyordu. Şu an 4 ram taktığımda hiç tepki vermiyor dram hatası veriyor anakart hiç açmıyor o yüzden bir daha denemedim sürekli bios pili çıkartmak ölüm

Bios'um 1202 olması gerekiyor son sürümü bu mudur bilgin var mı?
Son sürüm 1401 muhtemelen güncelleme sonrası sorun çözülür.
Bu bağlantıdan sürücüyü indirebilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sistemi ilk topladığımda 3600MHz 8x2 kullanıyordum ancak sistem stabil açılmıyordu. Bazen açılıyordu bazen açılmıyordu. Şu an 4 RAM taktığımda hiç tepki vermiyor DRAM hatası veriyor anakart hiç açmıyor o yüzden bir daha denemedim sürekli BIOS pili çıkartmak ölüm.

BIOS'um 1202 olması gerekiyor son sürümü bu mudur bilgin var mı?

Pek banlamıyorum hocam RAM'lere giden voltaj değerlerini mi arttırmam gerekiyor?

BIOS güncelleme sonrası da çözülebilir. İsterseniz BIOS güncelledikten sonra bu çözüme başvurun. Belki sorunu çözersiniz. Sorduğun sorunun cevabı ise evet.

Yeni konular

Geri
Yukarı