RAM'lerin Single ve Dual olarak gözükmesi

AlpMalkoc

Kilopat
Daha fazla  
PC'yi ilk aldığımda Corsair Vengeance LPX 2400 MHz 8GB RAM satın almıştım. Sonrasında ise kız arkadaşım doğum günü hediyesi olarak, aynı RAM'den bir 8 GB daha aldı. RAMler anakart üzerinde, kullanım kılavuzunda ve anakart üzerinde de belirtilen dimm2-dimm4 yuvalarına takılı. Sistemim 16 GB olarak görmekte. Ancak, CPU-Z üzerinden SPD sekmesinde RAMlerimden biri "Single" diğeri "Dual" olarak gözüküyor. İlgili görüntüler yine ekran görüntülerinde mevcut. BIOS içerisinden baktığım bir kaç ayarda, RAM'ler arasında şu şekilde farklılıklar gözlemledim;

RAMlernden birinde ; DRAM tRFC 260.000 278 CLK DRAM tFAW 23.000 25 CLK
Diğerinde ise ; DRAM tRFC 350.000 374 CLK DRAM tFAW 21.000 23 CLK

Herhangi bir şekilde XMP profil kullanmıyorum. CPU-Z programında "Memory" sekmesi altında "Channel" kısmı "Dual" olarak gözüküyor. BIOS versiyonum, anakartın son BIOS versiyonu. Konu ile ilgili olarak bilgi verebilecek olan var mı ?

Anakart.pngCPU.pngMemory.pngRamSPD1.pngRamSPD2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Kit olarak kullanmadığın için farklı yapılı bir RAM kullanıyorsun, eğer sistem çökmüyorsa bir sıkıntı yoktur, bellekler çift kanal çalışıyor. Rank denilen şey bildiğim kadarıyla Single olunca PCB'nin tek yüzeyinde modüller bulunması gibi.

Kit olarak kullanmadığın için farklı yapılı bir RAM kullanıyorsun, eğer sistem çökmüyorsa bir sıkıntı yoktur, bellekler çift kanal çalışıyor. Rank denilen şey bildiğim kadarıyla Single olunca PCB'nin tek yüzeyinde modüller bulunması gibi.

Peki birebir aynı ramlerin farklı özelliklere sahip olma sebebi nedir acaba ?

Üretici bir süre sonra modelde teknik oynamalar yapabiliyor buna da revizyon deniliyor. Şanslısın ki mavi ekranlar almamışsın.

Anladım. Performans olarakta çok bir sıkıntısını görmüyorum açıkçası. Sadece SPD'lere bakınca farkettim durumu. 3 ay ara ile alınan ramlerde böyle sıkıntı olacağını bilsem, elimdeki ram'i satıp, dual kit şeklinde alırdım. neyse artık, bu şekilde kullanmaya devam edeceğim. Teşekkürler,

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı