İnceleme Rampage RM-C07 kule tipi işlemci soğutucusu

Herkese merhabalar.
Ana bilgisayarımın yanına, hobi amaçlı bir sistem kurmaya karar verdim. Yaklaşık 4 aylık çabalarımın sonucunda sistemdeki tüm parçaları toparladım. Geriye hız aşırtma yapmak için bir işlemci soğutucusu kalmıştı. Bugün Vatan Bilgisayar'ın internet sitesinde bir soğutucu dikkatimi çekti, 90W TDP'ye kadar desteklediğini söyleyen Rampage RM-C07 soğutucumuzun fiyatı da 175TL gibi oldukça uygun bir rakamdı. Sistemime uygun olduğuna karar verdim ve satın aldım. Öncelikle sistemden biraz bahsedeyim:

İşlemci: Intel Xeon E5450
Anakart: Asus P5G41T-M LX
Bellekler: 2x2 Kingston 1333MHz
Depolama: Transcend 360S 128GB
Kasa: Zalman Z3 Plus
Güç kaynağı: Corsair VS450
Ekran kartı: Asus GTX560 DirectCU 1GB

Öncelikli amacım GTX560 ve E5450 arasındaki darboğazı sıfıra indirmekti. Aslında 2 parça kağıt üstünde darboğaz yapmıyor, ancak GTA 5 oynamayı denediğimde stok halde işlemci kullanımı ara ara %90'a ulaşıyor ve ekran kartı kullanımını etkiliyordu. hız aşırtma yapma fikri de bu sebepten ötürü ortaya çıktı. Daha fazla uzatmadan soğutucumuza geçelim.

Kutunun önden görünüşü:

20220630_223337.jpg

Teknik detayların sunulduğu arka kısım:

20220630_223344.jpg

Soğutucunun kendisi:

20220630_223417.jpg

2 bakır ısı borulu soğutma sistemi:

20220630_223421.jpg

Sistemin son hali:

20220630_232239.jpg

Kasadaki fan yerleşimi ise 2 adet önden hava alan 12'lik, 2 adet üstten ve 1 adet arka kısımdan hava atan 12'lik fandan oluşuyor.

NOT: Soğutucu ile gelen fan performanslı ve sessiz olsa da kendim kırmızı olmayan, siyah PWM bir fan takma kararı aldım. İki fanın da statik basınç değerleri birbirine fazlasıyla yakın. Soğutmada da herhangi bir fark göremedim.

Stok fan ile yapılan testler:

3.2 GHz
CPU-Z Stres testi: 75 derece
GTA 5: 69 derece

3.3 GHz
-Başarısız-

Rampage RM-C07 ile yapılan testler:

FSB: 388x9
DDR hızı: 1333 -> 1552MHz
İşlemci frekansı : 3.0GHz -> 3513MHz (3.5 GHz)
Bellek voltajı: 1.5V -> 1.6V
Kuzey köprüsü voltajı: 1.125 -> 1.4375
SoC: +150Mv

CPU-Z Stres testi: 72 derece
GTA 5: 69 derece

Adsız.png

Sonuç olarak soğutucudan çok memnun kaldım. Montajı çok basit, soğutması gayet yeterli. Bu tür eski sistemlerde hız aşırtma yapmak isteyenler için biçilmiş bir kaftan olduğunu düşünüyorum. Basit bir G41 anakartta Xeon bir işlemciye hız aşırtma yapmak kolay değil, elimde P35, P45 gibi anakartlar olsaydı 4 GHz'e kadar denemeyi planlıyordum. Ancak şimdilik bu kadar yeterli. Kuzey köprüsüne verdiğim voltaj hala beni korkutuyor :D. Oraya küçük bir fan eklemeyi düşünüyorum.

Soğutucu tavsiyemdir. An itibariyle güncel fiyatları ve satıcıları aşağı bırakıyorum:

Vatan Bilgisayar
179TL

Hepsiburada
148TL

Amazon
209TL

4 değil 44 Power taksan değişen bir şey olmaz. ATX 2.2 standardına göre Power'in 5 - 3, 3, -12 Volt sapma yüzdeleri artı/eksi yüzde 5'dir.

Pert, mert değil, Power'in.

İkinci konu, anakartı bir süre sonra eline alırsın o köprü voltajı ile. İşlemcinin voltajını arttır. Daha yararı olur. MHz artışı için.

BIOS'da birkaç yeri de disabled yapman gerekirdi. Onları da yapmışsındır, sanırım.

4 değil 44 Power taksan değişen bir şey olmaz. ATX 2.2 standardına göre Power'in 5 - 3, 3, -12 Volt sapma yüzdeleri artı/eksi yüzde 5'dir.

Pert, mert değil, Power'in.

İkinci konu, anakartı bir süre sonra eline alırsın o köprü voltajı ile. İşlemcinin voltajını arttır. Daha yararı olur. MHz artışı için.

BIOS'da birkaç yeri de disabled yapman gerekirdi. Onları da yapmışsındır, sanırım.
Diğer bütün ayarları yaptım, köprü voltajının tehlikesinin farkındayım. Amaç soğutucu test etmekti. Şu anda böyle kullanmıyorum zaten. Ek olarak köprüye fan ve daha büyük bir heatsink eklemeyi de planlıyorum. İşlemci voltajı zaten olması gerekenin üstündeydi testte. O konuda sıkıntı yok.

+12V kanalının o şekilde göstermesinin sebebi HWMonitor. Farklı ölçüm programlarında sapma olmadan sabit 12V değeri alabiliyorum sıkıntı yok. 12V kanalının 7.5-8V olması dahilinde sistemin bu denli stabil çalışması olmayan bir ihtimal zaten. Eski Noname PSU devrindeki gibi optik sürücünün çekmecesini açmaya yetecek enerjiyi bile vermemesi gerekirdi PSU'nun ki ekran kartı ve işlemci dahil çoğu parça 12V ile çalışıyor.

Ek olarak, sistem hobi amaçlı kuruldu. Anakartı elime almam çok da mühim değil. Overclock denemelerime devam ediyorum. VTT voltajını aşırı basıp anakart yanacak mı diye test edesim var :D.

Diğer bütün ayarları yaptım, köprü voltajının tehlikesinin farkındayım. Amaç soğutucu test etmekti. Şu anda böyle kullanmıyorum zaten. Ek olarak köprüye fan ve daha büyük bir heatsink eklemeyi de planlıyorum. İşlemci voltajı zaten olması gerekenin üstündeydi testte. O konuda sıkıntı yok.

+12V kanalının o şekilde göstermesinin sebebi HWMonitor. Farklı ölçüm programlarında sapma olmadan sabit 12V değeri alabiliyorum sıkıntı yok. 12V kanalının 7.5-8V olması dahilinde sistemin bu denli stabil çalışması olmayan bir ihtimal zaten. Eski Noname PSU devrindeki gibi optik sürücünün çekmecesini açmaya yetecek enerjiyi bile vermemesi gerekirdi PSU'nun ki ekran kartı ve işlemci dahil çoğu parça 12V ile çalışıyor.

Ek olarak, sistem hobi amaçlı kuruldu. Anakartı elime almam çok da mühim değil. Overclock denemelerime devam ediyorum. VTT voltajını aşırı basıp anakart yanacak mı diye test edesim var :D.
Sistemin zaten stabil olduğunu sanmam, Prime95 yaptın mı?

Sistemin zaten stabil olduğunu sanmam, Prime95 yaptın mı?
İncelemeyi yazdıktan sonra Prime 95 aklıma geldi onu da yaptım. Smallest FFT testinde 5 dakika boyunca hiçbir şey olmadı, işlemci 77 derecede kaldı. Köprüden dolayı sisteme daha fazla abanmamak için testi durdurdum. Ayrıca Cinebench R23'ü de rahatlıkla bitirebiliyor. Stabilite konusunda sıkıntımız yok.

Geri
Yukarı