Rampage SMX-R80 uzun kullanım incelemesi

Ürünü Vatan Bilgisayar'dan alalı yaklaşık 21 ay olmuş. O zamandan beri kullanıyorum, kötü ve iyi yanlarından bahsedeceğim. Foruma katıldığımdan beri insanların bu tür markalara karşı nefretini bir türlü anlamış değilim ve gerçekten ön yargı olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu tür ürünler (orta ve üst segment olanlardan bahsediyorum) gerçekten fiyatını hak ediyor çoğu zaman ve kullanıcısını üzmüyor. Bu tür ürünlere karşı ön yargınız varsa bir daha değerlendirin derim.

Screenshot_8.png
Screenshot_7.png

Screenshot_6.png
Screenshot_5.png

Screenshot_9.png
Screenshot_10.png

Vatan Bilgisayar'dan aldığım faremi 21 aydır kullanıyorum. Bu geçen sürede ne yaşadım, hangi iyi özelliklerini gördüm, hangi kötü özelliklerini gördüm sizle paylaşmak istiyorum. Liste halinde yapacağım, varsa bir sorunuz ürün hakkında (yazmayı unuttuğum da olabilir) sorabilirsiniz.

Screenshot_4.png

Artıları:
  • Tamamen RGB iç ışıklandırması var. Arkasındaki pencereden ve tekerleğin yarı saydam yapısından dışarıya da yansıyor. Programından ayarlanabiliyor.
  • Program üzerinden ayarlanabilen 3 modu fare üzerinden değiştirebiliyorsunuz.
  • 4 DPI seviyesinin her seviyesindeki miktarı 500-3200 arasında değiştirebiliyorsunuz.
  • Farenin üzerinde toplam 8 tuş bulunmakta. Bu tuşların yedisinin fonksiyonunu programdan değiştirebiliyorsunuz. Makro atama özelliği de var.
  • Ağırlığı oldukça iyi.
  • Kablosu kumaş kaplı ve dayanıklı gözüküyor. Şu ana kadar bir sorun yaşamadım.
  • Ben "Palm" diye tabir edilen şekilde kullanıyorum fareyi, bütün tuşlara kolaylıkla erişim sağlayabiliyorum.
  • Kullanımı etkileyen sorunlar yalnızca son iki aydır falan yaşanıyor.

Eksileri:
  • Uzun sürede el ile etkileşime girdiği için boyası soyuluyor. Tamamen açık olan kısım benim eserim olsa da siyah ve solgun kısımlar tamamen uzun süreli kullanımdan kaynaklanıyor.
  • Farenin tekeri son iki aydır falan günde yaklaşık 5-6 saatlik kullanımımda 2-3 defa takılıyor (fiziksel olarak değil, sayfayı aşağı çekerken vs.).
  • Sol tarafındaki kauçuk malzemenin yapışkanı artık bozulmaya başladı. Bazen baş parmağımla fark etmeden hareket ettirmiş oluyorum kauçuk parçayı. Son bir haftadır falan oluyor.

Bende zamanında bundan istiyordum orada vardı adam gitti bana Dlm 355(kazma mouse) verdi.
Bir de sürekli iğrenç ses çıkarıyor czz diye filan. Yağlanmamış kapılar gibi.

Son düzenleme:
Forumda marka takıntısı var. Bende de Evereset'in SGM X7 faresi var. Alalı 5 yıl oldu hala kullanıyorum.
Bende de ondan var yaklaşık 2 senedir kullanıyorum hala ilk günkü gibi çalışıyor. İnsanlar herhalde oyunda ölünce fırlatıyorlar sonra markaya laf ediyorlar. Eğer düzgün bakarsanız sorun çıkarmıyor genelde.
PSU hariç bu konuda onu tavsiye etmiyorum bütçe ne kadar düşük olursa olsun.

Geçen ay 4 yılını doldurmuş olan fare hakkında güncelleme yapmak istedim. Kozmetik olarak soyulmalar birazcık daha ilerledi ve soldaki kauçuk parça koptu fakat fare 4 yıl önceki kadar iyi çalışıyor. Arada bir fare tekerleği tekliyordu, nasıl oldu bilmiyorum çözüldü. Öyle bir sorunla karşılaşmıyorum. Zamanında hatırladığım kadarıyla 80 küsür liraya satın almıştım, şu an 230 lira civarlarında satıldığını görüyorum. Daha iyi alternatifleri yoksa bu bütçeye alınabilir bir ürün olduğunu söyleyebilirim.

Geri
Yukarı