Rampage X-HORSE kasaya uyumlu fan önerisi

APlusMath

Decapat
Bu belki kasadankinden bile kalitelidir hocam :D. Fanı yerinden çıkardım, kasanın içine doğru bağlantılı kablosu vardı. Oradan çıkaramadım tamamen. Geri takıyorum şimdi.
Molex kablosu olabilir. Bi' öbür yana bi' öbür yana çekerek çıkarabilirsiniz. Eğer molex'se 🙂 .

Molex kablosu olabilir. Bi' öbür yana bi' öbür yana çekerek çıkarabilirsiniz. Eğer Molex'SE 🙂.

Kasanın şu anki fanı Frisby. Yine Frisby alacağım. Ben takabilir miyim hocam? Yoksa bilgisayarcıya mı götürmem lazım? 6 Ayda fan nasıl bozulur anlamıyorum. Bozulma değil de, tıkır tıkır hafif ses çıkarıyor.
Termal macun öneriniz var mı hocam? Kaliteli olsun o tabii. Yalnız gerek var mı bilmiyorum. Hiç yüksek ısılara çıkmadım. İşlemci bir kere 80 gördüm. Bugün kasayı temizleyince, işlemci ısısı 50 dereceden 35-40'a düşer oldu boşta.

Kasanın şu anki fanı Frisby. Yine Frisby alacağım. Ben takabilir miyim hocam? Yoksa bilgisayarcıya mı götürmem lazım? 6 Ayda fan nasıl bozulur anlamıyorum. Bozulma değil de, tıkır tıkır hafif ses çıkarıyor.
Termal macun öneriniz var mı hocam? Kaliteli olsun o tabii. Yalnız gerek var mı bilmiyorum. Hiç yüksek ısılara çıkmadım. İşlemci bir kere 80 gördüm. Bugün kasayı temizleyince, işlemci ısısı 50 dereceden 35-40'a düşer oldu boşta.
Bilgisayarcıya gitmene gerek yok. Yapman gereken şey eski fanın vidalarını çıkarmak. Yeni fanı, çıkardığınız eski fanın vidalarıyla kasaya vidalamak. SYS Fan girişine 3-4 pinli kablosunu takmak. Bir de varsa molex kablosunu takmak. Termal macun olarak Actic MX-4 önerebilirim. Ama kasanızı temizledikten sonra ısı normale dönmüş gibi gözüküyor.

Bilgisayarcıya gitmene gerek yok. Yapman gereken şey eski fanın vidalarını çıkarmak. Yeni fanı, çıkardığınız eski fanın vidalarıyla kasaya vidalamak. SYS Fan girişine 3-4 pinli kablosunu takmak. Bir de varsa Molex kablosunu takmak. Termal macun olarak Actic MX-4 önerebilirim. Ama kasanızı temizledikten sonra ısı normale dönmüş gibi gözüküyor.

Hocam son olarak şunu sorayım. TX TXCCF12BL 12 cm Mavi Ledli Sessiz Şeffaf Kasa Fanı: Amazon.com.tr

Amazon Prime olunca buradan almak istedim. Hem Amazon hem de kargo parası 10TL fazladan vermeyeceğim. Yorumlarda birisi demiş ki 42TL olan için, BIOS'ta fan hızı ayarı yok demiş, o yüzden sesli çalışabiliyor demiş. MSI Afterburner'dan hızları görüyoruz mesela, ayarlayamıyor muyuz onu? Ayriyeten ayarlayamayınca en son hızda mı çalışıyor? MSI Afterburnereden Fan hızını 100 yapınca, uçak kalkar gibi ses çıkarıyor fanlar ama fan sesi, tıkır tıkır ses değil. Öyle hızda çalışıp o fan sesini çıkaracaksa hiç almayayım :D.

Hocam son olarak şunu sorayım. TX TXCCF12BL 12 cm Mavi Ledli Sessiz Şeffaf Kasa Fanı: Amazon.com.tr

Amazon Prime olunca buradan almak istedim. Hem Amazon hem de kargo parası 10TL fazladan vermeyeceğim. Yorumlarda birisi demiş ki 42TL olan için, BIOS'ta fan hızı ayarı yok demiş, o yüzden sesli çalışabiliyor demiş. MSI Afterburner'dan hızları görüyoruz mesela, ayarlayamıyor muyuz onu? Ayriyeten ayarlayamayınca en son hızda mı çalışıyor? MSI Afterburnereden Fan hızını 100 yapınca, uçak kalkar gibi ses çıkarıyor fanlar ama fan sesi, tıkır tıkır ses değil. Öyle hızda çalışıp o fan sesini çıkaracaksa hiç almayayım :D.
Bunlar 3 pinli fanlar. Yani hızları sabittir, ayarlayamazsınız. CPU_Fan portundan 2 tane varsa sizde ve 1 tanesi boşsa oraya takıp sessiz çalışmasını sağlayabilirsiniz denmiş. Ama bana Frisby olan daha iyi geldi. Sanırım titreşim engelleme yapabiliyor. Markaya takılmazsanız eğer Frisby derim. Öbür türlü ise Evercool olan daha mantıklı 🙂 .

Yeni konular

Geri
Yukarı