Raspberry Pi ile sıfırdan kodlamak mümkün mü?

Iskenderun

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Iskenderun
Merhabalar,

İnternet biraz araştırdım. Bu gelen Raspberry Pi kartlarının içinde hazır kodlar oluyor. Ben bu kartların içine, kendi yazdığım kodları koymak istiyorum. Yani kodları yazıp, o kartın içine atmak istiyorum. Bu şey mümkün müdür? Yani, programlamasını kendim yapmak istiyorum, hazır değil.

Raspberry kartları dediğin ne bilmiyorum ama Raspberry için ayrı bir boş SD kart alıp istediğin şeyi içine yazıyorsun veya işletim sistemi yüklüyorsun zaten. Özellikle Pico ve 0 (Zero) kodlamak için güzel kartlar.
Başka alternatifler de var Arduino vs. gibi.

Selamlar.
Bu noktada size önerim mikrodenetleyiciler, mikroişlemciler ile nasıl haberleşeceğinizi öğrenmeniz olacaktır. Çok daha mantıklı olur diye düşünüyorum. (bkz. PIC programlama)
Üzerine de devre elemanları, devre oluşturmayı öğrenirseniz istediğiniz şekilde kendi kartlarınızı tasarlayabilirsiniz.
Hem donanım tasarımı, hem de yazılım kısmında tamamen özgür olursunuz.

Raspberry Pi konusuna gelecek olursak;

Raspberry Pi üzerinde bulunan kök yazılımın değişimi çok riskli sonuçlar doğurabilir. Açık kaynak değildir. SoC, yani çip içine entegre edilmiş yazılım da buna müsaade etmez zaten. Binary kodlara sahip bir kapalı devreden bahsediyoruz.

Fakat dediğim gibi. Buna ihtiyacınız yok. Kendi geliştirme kartınızı tasarlamak isterseniz pic ve elektronik araştırın. Yolunuz açık olsun...

Yeni konular

Geri
Yukarı