Çözüldü RAW çekimde fotoğraftaki ışık düşükse mor bir ton oluşuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Griffin0

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar telefon ile RAW çekim yapıyorum, gerçekten yazılımın oluşturduğu fotoğraftan çok daha güzel fotoğraflar elde edebiliyorum fakat RAW çekim yaptığımda düşük ışıklı ortamlarda fotoğraf mor rengine bürünüyor. Bunun neden kaynaklandığını tam olarak anlayamadım çünkü RAW fotoğrafda hemen hemen hiçbir işlem yapılmadan bana aktarılıyor. Bunun neden kaynaklandığını bana açıklayabilecek birisi varsa lütfen beni bir aydınlatsın, hayatımı kurtarmış olursunuz.

Çözüm
@Griffin0 Photoshop'ta Beyaz Ayarı ve Defringe (Kromatik aberasyon) ayarıyla bu kadar düzeltebildim.

Anladığım kadarıyla, Beyaz Ayarınızda sorun var, onu düzeltin, mümkünse otomatiğe alın. Ek olarak, Kromatik aberasyon yani lens nedeniyle fotoğrafın (özellikle) köşelerinde renk değişimi, mora kayma olayı telefonunuzda var. Ve çok fazla.

Eğer RAW çekmediğiniz zaman bu durum oluşmuyorsa, RAW çekim ayarlarını sıfırlayın.

IMG_20200925_151746.jpg

@Griffin0 fotoğraf eklemeyi unutmuştum, onu ekledim.
Ben fotoğraf makinemde RAW çekerken benzer bir sorun yaşıyorum. Hem yeşil hem mor renkler kenar köşekerde beliriyor. Çözümünü bilen var mı?

Dosya Ekleri

• E9CB6880-2CD1-4421-B880-539CEF5C5036.png
    E9CB6880-2CD1-4421-B880-539CEF5C5036.png
    461,4 KB · Görüntüleme: 45
Ben fotoğraf makinemde RAW çekerken benzer bir sorun yaşıyorum. Hem yeşil hem mor renkler kenar köşekerde beliriyor. Çözümünü bilen var mı?

Chromatic Aberration. En etkili çözümü daha kaliteli bir lense geçmek.

Yazılımsal çözüm ise, Photoshop ya da Lightroom'dan elle optik düzeltme yapmak.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@SideWinder.

@SideWinder hocam yardım ederseniz çok sevinirim.
Chromatic aberration. En etkili çözümü daha kaliteli bir lense geçmek.

Yazılımsal çözüm ise, Photoshop'ya da Lightroom'dan elle optik düzeltme yapmak.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Canon 18-135 ıs ve eos800D kullanıyorum bu saçılmanın olması normal mi?

Normal. 18-135mm kaliteli bir lens değil. Ancak fotoğrafa Zoom yapmadan bile kendini belli ediyorsa bir şeyler ters demektir.

RAW dosyayı paylaşabilir misin?

Sadece maksimum dijital Zoom yaptığım zaman belli oluyor o da lightroomdan remove chromatic aberration dediğim zaman iyice yok oluyor. Teşekkürler yardımınız için.

O soruna "chromatic aberration" deniyor. Lensin mercek kalitesinden kaynaklı. Diyaframı kıstıkça etkisi azalır. Adobe Camera Raw eklentisinde lens hatalarını düzeltebileceğin bölümden düzeltebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı