RAW olan HDD nasıl biçimlendirilir?

TearFears

Hectopat
Daha fazla  
3 senedir kullandığım WD Elements 1 TB harici harddiski bundan yaklaşık 1-2 hafta önce bilgisayarıma taktığımda diski kullanabilmek için önce biçimlendirmelisiniz dedi. İçinde zaten çok da önemli şeyler olmadığı için önemsemedim ancak biçimlendirmeye çalıştım. 3-4 saat boyunca bekledim ancak biçimlendirme yine de tamamlanamadı. Daha sonra araştırdım ve dosya sistemini ExFAT'a çevirip daha sonra NTFS'ye çevirmeye çalıştım. ExFAT'a başarılı bir şekilde dönüştürmeme rağmen diski hiçbir türlü NTFS dosya sistemine çeviremedim. Yardımlarınızı bekliyorum.

upload_2017-12-11_13-30-3.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows'u yeniden kurmalısınız. Adım adım şu işlemleri yapın:
  1. Öncelikle bilgisayarı Kurulum diskinden başlatın.
  2. "Yeni" butonuna tıklıyorsunuz. Ardından diskinizin boyutunu MB olarak giriyorsunuz. 1 GB=1000 MB olarak hesaplayın, aksi takdirde hata alırsınız.
Daha sonra tekrar "Yeni" deyin. Bu sefer ayarlar ile oynamadan "Kaydet" deyin. Ardından yeniden Windows kurulumu yapın.

Bence en iyisi gparted Windows sürümünü kurup o şekilde rahatça formatlarsınız. Veya gparted gibi herhangi bir partition programı ile de sorununuzu çözersiniz diye tahmin ediyorum

programla falan uğraşnmana gerek yok calıştır cmd ekranından halledilebilir disk part selection modundan devam edip disk clean yapılması gerekiyor.sonrasında ntfs e biçimlendirebilirsin.halledemediysn haber ver ayrıntılı anlatıyım basit birşey zaten

programla falan uğraşnmana gerek yok calıştır cmd ekranından halledilebilir disk part selection modundan devam edip disk clean yapılması gerekiyor.sonrasında ntfs e biçimlendirebilirsin.halledemediysn haber ver ayrıntılı anlatıyım basit birşey zaten
Chkdsk kodlarından bahsediyorsanız onları çok denedim ancak bir sonuç alamadın daha ayrıntılı açıklar mısınız?

Chkdsk kodlarından bahsediyorsanız onları çok denedim ancak bir sonuç alamadın daha ayrıntılı açıklar mısınız?
Tabikide açıklayayım.
Cmd ekranını açtıktan sonra diskpart yazıyoruzve enter liyoruız.Sonrasında listdisk yazıyoruz enterliyoruz ve pc deki diskler listeleniyor,bu arada senin taşınabilir harddiskin bilgisayara takılı olması gerekiyorki list te sıralansın,sonrasında o harddikin numarasını görüyoruz,0/1/2 diye sıralanacaktır.diyelimki bizim diskimiz 1 numaralı olan (yani wd element dediğin disk),bi sonraki adımımız,select disk 1 yazıp enter yapıyoruz, artık disk 1 e komut verebiliriz sonrasında clean yazıp enterliyoruz ve diskimiz biçimlendirmeye hazır.Normal biçimlendirme ekranından veya bilgisayar yönet,disk yönetiminden ntfs e formatlayabilirsin.Geçmiş olsun.

Windows+R ile CMD'yi açın. Sırasıyla
Kod:
diskpart
Kod:
list disk
Bu komuttan sonra diskleri listeleyecektir. Doğru diski seçmeniz çok önemli. Yanındaki disk numarası bizim için önemli. O numaranın "1" olduğunu varsayarsak eğer;
Kod:
select disk 1
komutunu yazmanız gerek. Ardından ise;
Kod:
clean
komutu ile formatlayabilirsiniz.

Windows+R ile CMD'yi açın. Sırasıyla
Kod:
diskpart
Kod:
list disk
Bu komuttan sonra diskleri listeleyecektir. Doğru diski seçmeniz çok önemli. Yanındaki disk numarası bizim için önemli. O numaranın "1" olduğunu varsayarsak eğer;
Kod:
select disk 1
komutunu yazmanız gerek. Ardından ise;
Kod:
clean
komutu ile formatlayabilirsiniz.
Bir noktayı düzeltmemiz gerek hüseyin bey eğer arkadaşta 2 adet sabit harddisk varsa select disk 1 yazarsa yanlış diski formatlamış olur.Dikkat edelim bilal bey kendi harddiskini bulması gerekiyor byte değerlerine bakarak.

Sanırım bu sefer de olmadı yaklaşık 1 saattir böyle bekliyor .
upload_2017-12-15_23-41-55.png

Dosya Ekleri

• upload_2017-12-15_23-41-36.png
    upload_2017-12-15_23-41-36.png
    7,6 KB · Görüntüleme: 470

Yeni konular

Geri
Yukarı