Razer Blade 15 (2019) laptop ısınıyor

theoriginal

Femtopat
Merhabalar. Yakın zamanda Almanya'dan Razer Blade getirtme şansım oldu. 2 haftadır bilgisayarı kullanıyorum. Isınması haricinde bir sıkıntı olmadı.

Oyun sırasında ( CS:GO, Fall Guys, GTA-5, LoL oynarken denedim );
  • GPU ( RTX 2070 Max-Q ), 70-80 C arasında gidip geliyor. ( LoL için ortalama 70, GTA'da 80'lere yaklaşıyor.)
  • CPU ( i7-9750H ), 80-90 C arasında gidip geliyor.
Oyun oynarken bu kadar ısınması beni çok endişelendirmiyor zaten yapacak çok bir şey de yok yabancı forumlardan az çok okuduğum kadarıyla. Genelde Gaming laptopların çoğunda ısınma sorunlarından bahsediyorlar. İzlediğim birkaç Razer Blade testi videolarında da sıcaklıklar aşağı yukarı bendeki gibiydi.
Asıl endişem oyun oynamadığım zamanlarda bilgisayarın fazla ısınması. Bilgisayarı asıl amaç olarak oyun için almadım. Uzun süreli kullanım için laptopa ihtiyaç duyuyordum. Hem Razer Blade'in çok övüldüğünü görmüştüm hem de işlemci ekran kartı vb. yeterince iyi diye aldım.
Sabah kalkıp tekrar deneneyim diye tamamen soğumuş olan bilgisayarımı açtım. 50 dk ya yakın sadece Netflix izledim. Bilgisayarı pilde kullandım bu süre içinde. Şimdi aşağıya derecelerin fotoğraflarını ekleyeceğim. Bilgisayar 55-60 derece arasında gidip geliyor sürekli. Bilgisayarı dizlerime falan koyamıyorum asla. Kasası titanyum ( alüminyum da olabilir tam emin değilim) olduğundan dolayı bilgisayar ısıyı dışarıya çok hissettiriyor. Bilgisayarı oyun haricinde kullanırken (idle) bu kadar ısınması acaba normal mi bilemediğim için buraya yazıyorum.

Bataryada kullanırken sıcaklık.png

throttlestop ayarlar.png

cpu undervolt.png

tpl.png

İlk fotoğrafta idle da kullanırken sıcaklıklar, işlemcinin ne kadarının kullanıldığı ve MHz olarak hız değerleri var. Diğer 3 fotoğraf undervolt işlemini yaptığım ThrottleStop uygulamasına ait. Bataryadayken bu profili kullanıyorum. Birçok şeyi denedim ama bir türlü bilgisayarı 40-45 derecelere indiremedim. İdle da kullanılırken bu kadar ısınması normal midir? Bu kadar ısınmasına neden olan şeyin ne olduğunu da anlayamadım. CPU'nun sadece %5-%10'u kullanılıyor ve ThrottleStop sayesinde CPU 1.5 GHz üstüne çıkmıyor ama nedense laptop 55 dereceden aşağı inmiyor. Beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

Bilgisayarın özelliklerini aşağıya bırakıyorum.

Razer Blade 15 Advanced model ( MID-2019 )
  • CPU: Intel i7-9750H.
  • GPU: RTX 2070 Max-Q.
  • RAM: 16 GB.
  • Ekran: 240 Hz, 1080P.

Oyun oynarkenki sıcaklıklar normal. Hatta 15" ince bir kasa + RTX 2070 için iyi bile sayılır. Idle durumdayken en azından 45 dereceleri görmen gerekiyor diye düşünüyorum. Bazı markalarda BIOS'ta "fan always on" özelliği bulunuyor o özelliği kapatınca 50'li derecelere inince fan duruyor 60'larda tekrar çalışıyor. Özellik açıksa fan hiçbir zaman kapanmıyor ve sıcaklık 45 derecelere kadar düşüyor. Belki sende de buna benzer bir özellik vardır ve kapalı durumdadır.

Oyun oynarkenki sıcaklıklar normal. Hatta 15" ince bir kasa + RTX 2070 için iyi bile sayılır. Idle durumdayken en azından 45 dereceleri görmen gerekiyor diye düşünüyorum. Bazı markalarda BIOS'ta "fan always on" özelliği bulunuyor o özelliği kapatınca 50'li derecelere inince fan duruyor 60'larda tekrar çalışıyor. Özellik açıksa fan hiçbir zaman kapanmıyor ve sıcaklık 45 derecelere kadar düşüyor. Belki sende de buna benzer bir özellik vardır ve kapalı durumdadır.

Simdi BIOS a baktım. Fan always on tarzında bir ayar bulamadım. Razer kendisi kapatmış falan olabilir belki. Ama bilgisayar idle durumunda çalışırken fanlar sürekli çalışıyor. Bilgisayar şarja taklılı değilken fan hızını ben ayarlayamıyorum o yüzden çok hızlı çalışmıyorlar ama fanların durması gibi bir durum söz konusu değil.

Başka bir nedeni olabilir mi ısınmasının ?

Gayet serin çalışıyor. Hem oyun değerleri hem de günlük kullanım açısından gayet serin değerler. Masaüstü ile mi kıyasladınız? Ayrıca size bir kaç tane de soru sormak istiyorum. Çünkü ben de Razer Blade Pro 17 almak istiyorum.

Bence gayet normal değerler. Masaüstünde bile o güçteki bir işlemci 40 dereceye düşemeyebilir. Anormal veya zararlı bir ısınma yok bence.

Aynen gayet normal değerler. Arkadaşımın sıvı soğutmalı masaüstü işlemcisi boşta 35 derece civarında. Dev gibi radyatör var. Günlük kullanım sırasında 45 derece civarında seyrettiğini söylemişti.

Cihazı satmayı düşünüyor musunuz ?
Cihazı satmayı düşünüyor musunuz ?
Gayet serin çalışıyor. Hem oyun değerleri hem de günlük kullanım açısından gayet serin değerler. Masaüstü ile mi kıyasladınız? Ayrıca size bir kaç tane de soru sormak istiyorum. Çünkü ben de Razer Blade Pro 17 almak istiyorum.
razer blade aldını mı ?

Yeni konular

Geri
Yukarı