İnceleme Razer Cynosa V2

giriş

Merhabalar, bu yazımda sizler için daha önce YouTube'da ya da forumlarda Türkçe olarak görmediğim Razer Cynosa V2 incelemesini yapacağım umarım beğenirsiniz. İlk incelemem olacağı için eksik bilgi ya da gereksiz detaylar olabilir şimdiden özür diliyor ve incelemeye geçiyorum.

kutu ve kutu içeriği
Kutumuzu açar açmaz ilk olarak karşımıza klavyenin kendisi çıkıyor. Onun altında içinde türkçenin de bulunduğu bir kullanım kılavuzu ve Razer stickerları çıkıyor.
İçinden başka bir şey çıkmıyor.

6000202649643.jpg

tasarım
Klavyemizin 463mm genişliği 167mm boyu ve 30mm kalınlığı var. Ayrıca kendisi 850gr. Üzerinde her tuş mevcut yani tam boy bir klavye. Önceki nesil Cynosa Chroma'ya göre bazı tasarımsal değişiklikler mevcut mesela klavyenin alt kısmında bulunan ışıklı Razer logosu yerini sade Razer yazısına bırakmış. Ayrıca klavyenin sağ üst kısmındaki bildirim ışıkları da multimedya tuşları ile değiştirilmiş olup bildirim ışıkları yön tuşlarının üstüne taşınmış.
Klavyenin arka yüzeyinde kablo kanalları mevcut bu sayede kabloyu sağdan soldan ya da ortadan çıkartabiliyorsunuz. Ayrıca 2 kademeli yükseltme ayakları mevcut. İlk kademe 6° 2. kademe 9° bir yükseklik sağlıyor.

1610553814628.jpg

RGB ışıklandırma

Öncelikle ışıklandırma muazzam. Her tuşun altında ayrı ayrı RGB LED bulunuyor yani kişiselleştirme konusunda sınırsız imkan sağlıyor diyebiliriz. Işıklar tuşların içini ve etrafını aydınlatıyor ve ışık parlaklığı gün ışığı altında bile yeterli. Multimedya tuşlarının ışıklarını bile ayarlayabildiğimizden bahsetmekte fayda var. Işıklandırmayı değiştirmek için Razer Synapse 3.0 programına ihtiyacınız var klavyeyi takar takmaz uygulama klavyenizi algılıyor ve değişiklik yapmaya başlayabiliyorsunuz. 11 tane hazır efekt var ayrıca Chroma Studio ile istediğiniz gibi efekt oluşturabiliyorsunuz.

tuşlar
Öncelikle klavyemiz membran bir klavye bunu söylemekte fayda var. Tuşlar kaliteli abs malzemeden yapılmış. Tuşların basımı yumuşak bazı klavyelerde olan tuşların köşelerine gittikçe sertleşme durumu yok. Tuşlar sağlam, sağa sola oynama yok denecek kadar az. Klavye Türkçe Q dizilimi ile geliyor yani Ğ, Ü, Ş, i gibi Türkçe karakterler orijinal olarak tuşlara basılmış. Klavye büyük enter tuşuna sahip. Boşluk tuşu hariç tüm tuşlar içeri eğimli bir şekilde tasarlanmış. Boşluk tuşu ise dışa doğru hafif eğimli.

tuşların ses seviyesi
Klavyemiz membran olduğu için mekanik klavyelere göre sessiz denilebilecek bir klavye ancak çoğu membran klavyeye göre bir tık çok ses çıkarıyor diyebiliriz. Eğer herhangi bir mekanik Switch sesine benzetecek olursak red-brown arası bir ses çıkarıyor denilebilir. Sesini merak eden varsa şu videoya bakabilir:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

multimedya tuşları
Önceki nesile göre güzel bir yenilik olan multimedya tuşları klavyenin sağ üst tarafına konumlandırılmış. Tuşlar sırasıyla önceki müziğe geçme, müziği/videoyu durdurma, sonraki müziğe geçme, susturma ve sesi arttırıp azaltma olarak mevcut. Tuşların basım hissi hoş bastığınızı hissediyorsunuz. Yuvarlak tuşların ayrı sağdaki ses tuşunun ayrı olarak rengini değiştirebiliyorsunuz yani her yuvarlak tuşu farklı renk yapamıyorsunuz.

1610553814594.jpg

fiyat
Klavye 13 Ocak 2021 tarihinde 385 TL fiyatına bulunabiliyor.
Razer RZ03-03401300-R3L1 Cynosa V2 Chroma Usb Kablolu Membran TR Q Klavye Fiyatları ve Özellikleri (n11.com)

artıları
-Işıklandırma muazzam!
-Multimedya tuşlarının bulunması.
-Basış hissi ve sesi tok.
-Büyük enter tuşu.

eksileri
-Fiyatının biraz pahalı olması.
-Benim için önemli olmasa da bazı kullanıcılar için önemli olan örgü kablonun bulunmaması.
-Kutu içinden ekstra bilek desteğinin çıkmaması.

son
İnceleme bu kadar umarım beğenmişsinizdir. Eklememi istediğiniz şeyler varsa ekleyebilirim. Sorularınızı da sorabilirsiniz olabildiğince çabuk cevaplandırmaya çalışacağım. Okuduğunuz için teşekkürler :)

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar bende Cynosa V2 almayı planlıyorum bu yüzden yaşadığınız aksilikleri söylerseniz sevinirim herkese iyi günler :)
Hiç bir sorun yok yaklaşık 1aydır kullanıyorum kafan rahat al

Aynı klavyeyi kullanıyorum. 2 tane sorunum var. İlki 6 tuşunun altındaki LED Rainbow modunda bazı renklerde diğerlerinden farklı oluyor. Diğeri de büyük enter tuşuna sol tarafından basınca takılıyor. Özellikle enterın takılması çok rahatsız edici. Bu sorunları yaşayan var mı?

Diğeri de büyük enter tuşuna sol tarafından basınca takılıyor. Özellikle enterın takılması çok rahatsız edici. Bu sorunları yaşayan var mı?
Şahsen Razer'da yaşamadım ama 2 kere Logitech G213 kullandım ikisindede tuşlarda takılma sorunu vardı garantiye gönderirseniz kabul ederler.

Şahsen Razer'da yaşamadım ama 2 kere Logitech G213 kullandım ikisindede tuşlarda takılma sorunu vardı garantiye gönderirseniz kabul ederler.
Ürünü ikinci el bir sistem alırken yanında hediye olarak almıştım. Arkadaş yeni aldığını söylemişti ve gerçekten klavye gıcır gıcırdı. Üzerinde seri numarası falan oluyor mu belki faturaya gerek kalmaz?

Ürünü ikinci el bir sistem alırken yanında hediye olarak almıştım. Arkadaş yeni aldığını söylemişti ve gerçekten klavye gıcır gıcırdı. Üzerinde seri numarası falan oluyor mu belki faturaya gerek kalmaz?
Seri numarası var lakin fatura ürünün satıldığı tarihi belirttiği için genelde faturayı talep ediyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı