İnceleme Razer DeathAdder V2 X

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere yeni almış olduğum DeathAdder V2 X'i inceleyeceğim.

Ürünü 1 hafta önce Hepsiburada'dan 640 TL'ye satın aldım. Aslında aklımda hiç olmayan bir üründü. Çoğunlukla 2. el DeathAdder V2 bakıyordum. Ama sonra dedim ki, kablosuzun tadına bakalım. Ve karşıma DeathAdder V2 X ile Basilisk X çıktı. Halihazırda kullandığım mouse DeathAdder olunca ve 7 seneyi bu mouse ile devirince, dedim ki yine DeathAdder devam edeyim. Böylece satın almış oldum.

Kağıt üstü teknik özellikler;
  • 14.000 DPI.
  • 235 saat 2.4 GHz kullanım süresi.
  • 615 saat Bluetooth kullanım süresi.
  • Beyaz skatez.
  • 127mm büyüklük, 42mm yükseklik, 67mm genişlik.
  • Yanlarda silikon yok.
  • Alt tarafta 2.4 GHz - off - Bluetooth Switch'i var.
  • DPI tuşları sol Click'in köşesinde.
  • Sonsuz olmayan scroll.
  • OEM'i Kailh GM4.0 60M olan ancak Razer'ın geliştirmiş olduğu ve Razer gen 2 mechanical isminde sunmuş olduğu Switch.
  • Sensörü ise paw3319. kağıt üstünde Razer 5G yazması aldatmasın, asıl sensör ismi paw 3319.
  • 300 IPS.
  • 35G
  • Synapse 3.0 destekli.
  • Aa ve AAA pil desteği var.

Kutu İçeriği

1669555951802.png

Mouse Görselleri

1669556124744.png

Razer DeathAdder Chroma 2014 kıyaslaması

1669556153828.png

Sensör
Razer'ın burada büyük bir saçmalığı var. DeathAdder V2 X ve Basilisk X'i Razer 5G sensörü altında satıyor ancak teknik özellikleri birbirinden farklı. Bu durum biraz garip açıkçası. Sonuçta 5G sensör koymuş olabilirsin ama en azından fark edebileceğimiz bir isimlendirme koyması gerekirdi. IPS ve G değerlerini görmesek farkı bilmiyoruz yani.
Basilisk X 450 IPS 40G özelliklerine sahip iken DeathAdder V2 X 300 IPS 35G özelliklerine sahip. DeathAdder V2 X PAW3319 iken, Basilisk X PMW 3389 temelli bir sensöre sahip. Aralarındaki fark bu. Önemli mi? Değil. Bir insan zaten 250 IPS'ye bile gerçek dışı testlerle ulaşıyorken 300 IPS'te de takılma yapması imkansız. Yani fazlasıyla yeterli.
İnanmayanlar deneysel test izleyebilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Skatez
Beyaz skatez bulunuyor. Kutu içeriğinde yedekleri bulunmuyor. Beyaz skatezi zaten bilenler bilir ama bilmeyenlere de kısaca söylemek gerekirse, standart siyah skatezlerden çok daha iyi kayma performansı veriyor. Misal aynı model iki farenin birisine siyah skatez birisine beyaz skatez taktığınızda beyaz olanın daha rahat kaydığını ve hatta daha rahat kaymasından ötürü daha hafif olabileceği algısına bile kapılabilirsiniz. Bu bakımdan beyaz skatez çok güzeldir.

Synapse 3.0
Zaten buradaki çoğu şey klasik, biliyorsunuz. Ekstra olan şeyler ise 5 adet DPI geçişinin olması, mouse pad kalibrasyonu ve Wireless Power Saving modu.

DPI geçişlerini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. İsterseniz de üstteki işarete tıklayıp direkt tek profil kullanabilirsiniz.

Not: Farenin Onboard Memory özelliği olduğu için yaptığınız değişiklikler/ayarlar, siz aksini yapana kadar aynı kalır. Farklı bir cihaza taksanız da aynı ayarlar kalır.

Wireless Power Saving: Evet, farenin altında bir "off" Switch'i olabilir ancak her zaman o Switch'i kapat aç yapmakla uğraşacak değiliz. Bu bağlamda Razer bunu düşünmüş ve yazılımında bu ayara destek sunmuş. Kısaca anlamı şu: Mouse, ayarladığınız süreden sonra çalışmayı durdurur ve pilden yemez. Örneğin 5 dakika mı ayarladınız. Mouse 5. dakikaya geldikten sonra çalışmayı durdurur ve siz tekrar kullanana kadar çalışmamaya devam eder. Bu oldukça güzel bir ayar.
Polling Rate ayarını da 125, 500 ve 1000 Hz olarak değiştirebiliyorsunuz. Stok olarak 1000 Hz geliyor.

1669556656300.png

1669556677827.png

1669556687128.png

1669556694116.png

Switch
Switch'leri 60M tıklama ömürlü Kailh GM4.0 tabanlı Razer Gen 2 Mechanical Switch olarak geçiyor. 60M tıklama ömrü vadedilmiş yine. Tabii bu süre illa 60M ile sınırlı olacak değil. Çoğu 100M bile gidiyor. Firmanın vadettiği bir ortalama değer bu sadece. Deneysel olarak ölçemedim ancak halihazırda ölçülmüş bir kıyaslama bırakacağım.

Soldaki Kailh GM4.0, sağdaki Razer Gen 2 Mechanical Switch. Dediğim gibi, ikisi de Kailh GM4.0 ancak Razer geliştirmesi sonrası performansı epey artmış Switch'lerin.

1669557179511.png

Mouse Ses Testi
Razer DeathAdder Chroma 2014 ile yan yana koyup test ettim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

DeathAdder Chroma 2014'e kıyasla biraz daha çıtır çıtır bir ses geliyor ama o kadar da fark hissetmedim ses bakımından. Bence yeterli.

Ağırlık
Baktığım sitelerde 79-85 gram arası bir ağırlığı var AAA pil ile birlikte kullanıldığında. AA pil takıldığında ise bu ağırlık 95-105 gram arası değişmekte. Kablosuz ve pilli bir mouse için bence oldukça iyi bir ağırlık. Kablolu olarak kullanılabilen bir mouse olsaydı eleştirilirdi ancak kablosuz ve pilli bir ürün için güzel. Bazı pilli kablosuz rakipleri 130 gramları görüyor. O yüzden onlara göre hatta hafif kalıyor. Kısacası kendi muadillerine göre oldukça hafif, genel piyasaya göre ise biraz ağır kalan ama rahatsız etmeyecek bir ağırlığa sahip.

Pil Desteği ve Kullanım Süresi
Teorik olarak 235 saat 2.4 GHz ve 615 saat Bluetooth kullanım süresi var. AA ve AAA pil destekliyor. Her ikisini de 1 tane takmanız yetiyor. Aynı anda AA ve AAA pil takmayın. Bir tanesini takmanız yeterli.

Artıları ve eksileriyle toparlayıp incelemeyi sonlandırayım.

Artıları;
  • Pilli ve kablosuz bir mouse için ağırlığı oldukça ideal.
  • Kailh GM4.0 tabanlı Razer Gen 2 Mechanical Switch'ler başarılı.
  • Düşük tıklama gecikmesi.
  • Büyük eli olanlar için tutuş şekli fark etmeksizin uygun.
  • Beyaz skatez.
  • 1000 Hz Polling Rate.
  • Onboard Memory bulunması.
  • 300 IPS, 35G.
  • Yazılımında Wireless Power saving ayarı yapabiliyor olmamız.
  • USB Dongle'ının nano boyutta olması. Taşınabilirlik açısından ve diğer portlara engel olmaması açısından oldukça iyi.
  • AAA pil desteği.
Eksileri;
  • Sonsuz tekerlek yok.
  • DeathAdder Chroma 2014'e göre kıyaslarsak malzeme kalitesi bir tık düşük geldi.
  • DPI tuşlarının sol Click'in köşesine konması hem görüntü açısından hem işlevsellik bakımından oldukça kötü.
  • Eliniz küçükse kullanamayabilirsiniz.
  • Razer'ın kötü sensör isimlendirmesi. (kullanıcıyı etkileyen bir sorun değil, Razer'ın bu tutumunu beğenmedim.)
Sonuç
Eğer siz de benim gibi hayatınızdan kabloyu kalıcı olarak çıkarma girişiminde bulunuyorsanız, bu fareyi satın alabilirsiniz. Tabii piyasa fiyatı değişkenlik gösterir ama benim bu mouse için maksimum biçtiğim fiyat 800 TL. 800 TL'den sonra çok daha iyi fareler sıralanmaya başlıyor.

Okuyan okumayan herkese teşekkürler, iyi sosyaller.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere yeni almış olduğum DeathAdder V2 X'i inceleyeceğim.

Ürünü 1 hafta önce Hepsiburada'dan 640 TL'ye satın aldım. Aslında aklımda hiç olmayan bir üründü. Çoğunlukla 2. el DeathAdder V2 bakıyordum. Ama sonra dedim ki, kablosuzun tadına bakalım. Ve karşıma DeathAdder V2 X ile Basilisk X çıktı. Halihazırda kullandığım mouse DeathAdder olunca ve 7 seneyi bu mouse ile devirince, dedim ki yine DeathAdder devam edeyim. Böylece satın almış oldum.

• 14.000 DPI.
  • Beyaz skatez.
  • Yanlarda silikon yok.
  • Sonsuz olmayan scroll.
  • OEM'i Kailh GM4.0 60M olan ancak Razer'ın geliştirmiş olduğu ve Razer gen 2 mechanical isminde sunmuş olduğu Switch.
  • Sensörü ise paw3319. kağıt üstünde Razer 5G yazması aldatmasın, asıl sensör ismi paw 3319.
  • 300 IPS.
  • 35G
  • Synapse 3.0 destekli.

kutu içeriği

Eki Görüntüle 1586181

mouse görselleri

Eki Görüntüle 1586233

Eki Görüntüle 1586235

sensör
Razer'ın burada büyük bir saçmalığı var. DeathAdder V2 X ve Basilisk X'i Razer 5G sensörü altında satıyor ancak teknik özellikleri birbirinden farklı. Bu durum biraz garip açıkçası. Sonuçta 5G sensör koymuş olabilirsin ama en azından fark edebileceğimiz bir isimlendirme koyması gerekirdi. IPS ve g değerlerini görmesek farkı bilmiyoruz yani.
Basilisk X 450 IPS 40G özelliklerine sahip iken DeathAdder V2 X 300 IPS 35G özelliklerine sahip. DeathAdder V2 X PAW3319 iken, Basilisk X pmw 3389 temelli bir sensöre sahip. Aralarındaki fark bu. Önemli mi? Değil. Bir insan zaten 250 IPS'ye bile gerçek dışı testlerle ulaşıyorken 300 IPS'te de takılma yapması imkansız. Yani fazlasıyla yeterli.

skatez
Beyaz skatez bulunuyor. Kutu içeriğinde yedekleri bulunmuyor. Beyaz skatezi zaten bilenler bilir ama bilmeyenlere de kısaca söylemek gerekirse, standart siyah skatezlerden çok daha iyi kayma performansı veriyor. Misal aynı model iki farenin birisine siyah skatez birisine beyaz skatez taktığınızda beyaz olanın daha rahat kaydığını ve hatta daha rahat kaymasından ötürü daha hafif olabileceği algısına bile kapılabilirsiniz. Bu bakımdan beyaz skatez çok güzeldir.

Synapse 3.0

Zaten buradaki çoğu şey klasik, biliyorsunuz. Ekstra olan şeyler ise 5 adet DPI geçişinin olması, mouse pad kalibrasyonu ve Wireless Power saving modu.

DPI geçişlerini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. İsterseniz de üstteki işarete tıklayıp direkt tek profil kullanabilirsiniz.

not: farenin onboard Memory özelliği olduğu için yaptığınız değişiklikler/ayarlar, siz aksini yapana kadar aynı kalır. Farklı bir cihaza taksanız da aynı ayarlar kalır.

Wireless Power saving: evet, farenin altında bir "off" Switch'i olabilir ancak her zaman o Switch'i kapat aç yapmakla uğraşacak değiliz. Bu bağlamda Razer bunu düşünmüş ve yazılımında bu ayara destek sunmuş. Kısaca anlamı şu: Mouse, ayarladığınız süreden sonra çalışmayı durdurur ve pilden yemez. Örneğin 5 dakika mı ayarladınız. Mouse 5. dakikaya geldikten sonra çalışmayı durdurur ve siz tekrar kullanana kadar çalışmamaya devam eder. Bu oldukça güzel bir ayar.
Polling Rate ayarını da 125, 500 ve 1000 Hz olarak değiştirebiliyorsunuz. Stok olarak 1000 Hz geliyor.

Eki Görüntüle 1586251

Eki Görüntüle 1586253

Eki Görüntüle 1586255

Eki Görüntüle 1586256

Switch
Switch'leri 60M tıklama ömürlü Kailh GM4.0 tabanlı Razer gen 2 mechanical Switch olarak geçiyor. 60M tıklama ömrü vadedilmiş yine. Tabii bu süre illa 60M ile sınırlı olacak değil. Çoğu 100M bile gidiyor. Firmanın vadettiği bir ortalama değer bu sadece. Deneysel olarak ölçemedim ancak halihazırda ölçülmüş bir kıyaslama bırakacağım.

Soldaki Kailh GM4.0, sağdaki Razer gen 2 mechanical Switch. Dediğim gibi, ikisi de Kailh GM4.0 ancak Razer geliştirmesi sonrası performansı epey artmış Switch'lerin.

Eki Görüntüle 1586270

mouse ses testi

DeathAdder Chroma 2014'e kıyasla biraz daha çıtır çıtır bir ses geliyor ama o kadar da fark hissetmedim ses bakımından. Bence yeterli.

ağırlık
Baktığım sitelerde 79-85 gram arası bir ağırlığı var AAA pil ile birlikte kullanıldığında. Aa pil takıldığında ise bu ağırlık 95-105 gram arası değişmekte. Kablosuz ve pilli bir mouse için bence oldukça iyi bir ağırlık. Kablolu olarak kullanılabilen bir mouse olsaydı eleştirilirdi ancak kablosuz ve pilli bir ürün için güzel. Bazı pilli kablosuz rakipleri 130 gramları görüyor. O yüzden onlara göre hatta hafif kalıyor. Kısacası kendi muadillerine göre oldukça hafif, genel piyasaya göre ise biraz ağır kalan ama rahatsız etmeyecek bir ağırlığa sahip.

pil desteği ve kullanım süresi
Teorik olarak 235 saat 2.4 GHz ve 615 saat Bluetooth kullanım süresi var. Aa ve AAA pil destekliyor. Her ikisini de 1 tane takmanız yetiyor. Aynı anda aa ve AAA pil takmayın. Bir tanesini takmanız yeterli.

artıları;
  • Kailh GM4.0 tabanlı Razer gen 2 mechanical Switch'ler başarılı.
  • Beyaz skatez.
  • 1000 Hz polling Rate.
  • 300 IPS, 35G.
  • USB dongle'ının nano boyutta olması. Taşınabilirlik açısından ve diğer portlara engel olmaması açısından oldukça iyi.
  • AAA pil desteği.
eksileri;
  • Sonsuz tekerlek yok.
  • DeathAdder Chroma 2014'e göre kıyaslarsak malzeme kalitesi bir tık düşük geldi.
  • DPI tuşlarının sol Click'in köşesine konması hem görüntü açısından hem işlevsellik bakımından oldukça kötü.
  • Razer'ın kötü sensör isimlendirmesi. (kullanıcıyı etkileyen bir sorun değil, Razer'ın bu tutumunu beğenmedim.)
sonuç
Eğer siz de benim gibi hayatınızdan kabloyu kalıcı olarak çıkarma girişiminde bulunuyorsanız, bu fareyi satın alabilirsiniz. Tabii piyasa fiyatı değişkenlik gösterir ama benim bu mouse için maksimum biçtiğim fiyat 800 TL. 800 TL'den sonra çok daha iyi fareler sıralanmaya başlıyor.

Güzel rehber hazırlamışsın Rider.
Anlayana ufak bir şaka.
@BerkayZ87

• 14.000 DPI.
  • Beyaz skatez.
  • Yanlarda silikon yok.
  • Sonsuz olmayan scroll.
  • 300 IPS.
  • 35G
  • Synapse 3.0 destekli.

Kutu İçeriği

Eki Görüntüle 1586181

Mouse Görselleri

Eki Görüntüle 1586233

Eki Görüntüle 1586235

Sensör
Razer'ın burada büyük bir saçmalığı var. DeathAdder V2 X ve Basilisk X'i Razer 5G sensörü altında satıyor ancak teknik özellikleri birbirinden farklı. Bu durum biraz garip açıkçası. Sonuçta 5G sensör koymuş olabilirsin ama en azından fark edebileceğimiz bir isimlendirme koyması gerekirdi. IPS ve G değerlerini görmesek farkı bilmiyoruz yani.
Basilisk X 450 IPS 40G özelliklerine sahip iken DeathAdder V2 X 300 IPS 35G özelliklerine sahip. DeathAdder V2 X PAW3319 iken, Basilisk X PMW 3389 temelli bir sensöre sahip. Aralarındaki fark bu. Önemli mi? Değil. Bir insan zaten 250 IPS'ye bile gerçek dışı testlerle ulaşıyorken 300 IPS'te de takılma yapması imkansız. Yani fazlasıyla yeterli.

Skatez

Synapse 3.0
Zaten buradaki çoğu şey klasik, biliyorsunuz. Ekstra olan şeyler ise 5 adet DPI geçişinin olması, mouse pad kalibrasyonu ve Wireless Power Saving modu.

Not: Farenin Onboard Memory özelliği olduğu için yaptığınız değişiklikler/ayarlar, siz aksini yapana kadar aynı kalır. Farklı bir cihaza taksanız da aynı ayarlar kalır.

Wireless Power Saving: Evet, farenin altında bir "off" Switch'i olabilir ancak her zaman o Switch'i kapat aç yapmakla uğraşacak değiliz. Bu bağlamda Razer bunu düşünmüş ve yazılımında bu ayara destek sunmuş. Kısaca anlamı şu: Mouse, ayarladığınız süreden sonra çalışmayı durdurur ve pilden yemez. Örneğin 5 dakika mı ayarladınız. Mouse 5. dakikaya geldikten sonra çalışmayı durdurur ve siz tekrar kullanana kadar çalışmamaya devam eder. Bu oldukça güzel bir ayar.

Eki Görüntüle 1586251

Eki Görüntüle 1586253

Eki Görüntüle 1586255

Eki Görüntüle 1586256

Switch
Switch'leri 60M tıklama ömürlü Kailh GM4.0 tabanlı Razer Gen 2 Mechanical Switch olarak geçiyor. 60M tıklama ömrü vadedilmiş yine. Tabii bu süre illa 60M ile sınırlı olacak değil. Çoğu 100M bile gidiyor. Firmanın vadettiği bir ortalama değer bu sadece. Deneysel olarak ölçemedim ancak halihazırda ölçülmüş bir kıyaslama bırakacağım.

Soldaki Kailh GM4.0, sağdaki Razer Gen 2 Mechanical Switch. Dediğim gibi, ikisi de Kailh GM4.0 ancak Razer geliştirmesi sonrası performansı epey artmış Switch'lerin.

Eki Görüntüle 1586270

Mouse Ses Testi

Ağırlık
Baktığım sitelerde 79-85 gram arası bir ağırlığı var AAA pil ile birlikte kullanıldığında. AA pil takıldığında ise bu ağırlık 95-105 gram arası değişmekte. Kablosuz ve pilli bir mouse için bence oldukça iyi bir ağırlık. Kablolu olarak kullanılabilen bir mouse olsaydı eleştirilirdi ancak kablosuz ve pilli bir ürün için güzel. Bazı pilli kablosuz rakipleri 130 gramları görüyor. O yüzden onlara göre hatta hafif kalıyor. Kısacası kendi muadillerine göre oldukça hafif, genel piyasaya göre ise biraz ağır kalan ama rahatsız etmeyecek bir ağırlığa sahip.

Pil Desteği ve Kullanım Süresi
Teorik olarak 235 saat 2.4 GHz ve 615 saat Bluetooth kullanım süresi var. AA ve AAA pil destekliyor. Her ikisini de 1 tane takmanız yetiyor. Aynı anda AA ve AAA pil takmayın. Bir tanesini takmanız yeterli.

Artıları;
  • Kailh GM4.0 tabanlı Razer Gen 2 Mechanical Switch'ler başarılı.
  • Beyaz skatez.
  • 1000 Hz Polling Rate.
  • 300 IPS, 35G.
  • USB Dongle'ının nano boyutta olması. Taşınabilirlik açısından ve diğer portlara engel olmaması açısından oldukça iyi.
  • AAA pil desteği.
Eksileri;
  • Sonsuz tekerlek yok.
Sonuç

Güzel rehber.

Maadem alıyorsun neden haber vermiyorsun. Hadi aldın insan der bunu aldık diye ayıp değil mi hiç haberimiz yok.

Güzel inceleme eline sağlık. Güncel fiyatı ile 660₺ gibi bir fiyat alınır mı bu paraya kablosuz tercih için alınır onun harici kuruş harcar mıyım hayır. Hayırlı olsun diyelim kurtuldun ya şu lanet Chroma'dan yeter de artar.

RAZER Deathadder V2 X Hyperspeed Mouse Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL alacaklar için link salayım ortaya kapın derim. 700'e 750'ye satılsa kâr kârdır.

Güzel rehber hazırlamışsın Rider.
Teşekkürler.
Kalitesiz gibi gözüküyor.
Öyle duruyor fakat kaliteli. Kullanan tanıdıklarım kaliteli olduğunu söyledi.
Kalitesiz değil ancak kalite düşüşü var. Resimde gördüğünüz DeathAdder Chroma 2014 mesela ondan çok daha iyi bir malzeme kalitesine sahip.

Donanımsal açıdan bakarsak incelemede yazdığım gibi. Ek olarak DeathAdder V2'deki yanlardan bastırınca çıkan gıcırtı sesi bu üründe yok. Yani DeathAdder V2 kadar bir düşüş yok.
Maadem alıyorsun neden haber vermiyorsun. Hadi aldın insan der bunu aldık diye ayıp değil mi hiç haberimiz yok.
Kafama koyduğumu şak diye alıyorum genelde, boş ver :D
Güzel inceleme eline sağlık. Güncel fiyatı ile 660₺ gibi bir fiyat alınır mı bu paraya kablosuz tercih için alınır onun harici kuruş harcar mıyım hayır. Hayırlı olsun diyelim kurtuldun ya şu lanet Chroma'dan yeter de artar.
Aldıktan 1 gün sonra MM731 İtopya'da 750'ye düşmüştü, orada bi' üzüldüm ama elime uygun olmadığı için kendimi avutmuştum :D Yoksa büyük kayıptı.

Pilinde sorun oldu mu hocam kullandığınız süre zarfı boyunca? Birisi şöyle bir sorun yaşamış da merak ettim:

Eki Görüntüle 1601136
Bende bir problem yok hocam.

İncelemeden bu yana kullanıyorum, sağ üstte azalan ve kalan miktar gözüküyor. Razer'ın kendi vermiş olduğu pil bile bitmedi yani.

1670870100715.png

Yeni konular

Geri
Yukarı