Advertisement

İnceleme Razer Deathadder V2

Asus Rog Gladius 1 faremi 3 yıl kullandıktan sonra daha iyi sensörlü ve hafif bir fare arayışına girdim. Asus Rog Gladius 1 almadan önce de gözüm Razer Deathadder Elite tarzı Razer ürünlerinde idi ama o zaman hem pahalılardı ve kronik sorunlar da olabiliyordu Razer farelerde. Asus Rog Gladius 1'i tam set olarak (yedek skatez, yedek Omron switchler, yedek kablo, taşıma filesi) 179 TL'ye bulunca hemen almıştım. Rog Gladius serisi zaten Razer fareler ile benzer tasarımda idi. R6 Siege ve COD Hardcore Search&Destroy oynarken hafif, kaygan ve ani hızlanıp yavaşlamalarıma daha iyi tepki verecek fare ihtiyacı hissettim. Rog Gladius'ta hızlı tepki için DPI arttırsam bu sefer aim aşırı hassaslaşıyor.

Ayrıca Rog Gladius 1 ucuz diye kuzene de aldırtmıştım ve iki farede de kenar kauçukların yapışkanı akmaya başladı. Kenar kauçukları söktüm ve bu akan yapışkanı sıyırdım. Ardından meşhur japon yapıştırıcısı ile yapıştırdım. Kenar kauçuklar eskisinden daha sıkı tutununca fareyi kavramam daha iyi oldu. Fare, kauçuk ve kavramam daha iyi bütün oldu. Bu oyunlara ek olarak BF4, BF1 ve Bf5 de oynarım. Tüm oyunlarda DMR tarzı tek tek atış yapabilen ve hasarı yüksek silahları kullanmayı severim. Bu silahları tek atış yapan silahta olabildiğince seri kullanırım:
Hafif farelerden delikli olan Model O ve diğer markaların delikli farelerine baktım. Pratikte sorun potansiyeli yüksek. Bilgisayarımda yeğenler gelip oyun oynayabiliyorlar veya ödev vs. ile uğraşabiliyorlar. O deliklerden içerisine sıvı dökülebilir veya abur cubur dolabilir. Daha önceki farem Steelseries Sensei Raw Orange idi. Kesinlikle Steelseries almam. Hem malzeme kalitesizliği (pahalı modellerde bile kenar kauçuk yapışkanı erimesi, fare tekerleği aşınması gibi sorunlar var) hem de zemine engin yapısı elime hiç iyi gelmiyor. Fareyi palm türünde kavrarım ve zemin ile arasında yüksekliği az olan farelerde hiç rahat edemedim. Logitech düşünmedim. G502 aşırı tuş kalabalığı var, ağır, ve küçük geldi bana (zamanında mağazada denedim). Ayrıca Logitech ürünleri Türkiye'de gereğinden fazla pahalı (Wolksvagen arabalar gibi).
Optik anahtarlı Bloody B870R klavyemden bildiğim bir şey vardı. Gelecek mekanik anahtarlarda değil optik anahtarlarda. Bloody farelerden sonra Razer da hem klavye hem de farelerde bu anahtara sahip ürünler çıkardığını biliyordum. Optik anahtarlı, hafif Razer Viper'a yöneldim. Tuşlarında rattle sorunu ve fare tekerleğinde de sorun çıkabildiği yorumlarını görünce vazgeçtim. Razer Deathadder V2 ise aşırı pahalıydı. Teknosa ardından Vatan Bilgisayar 500 TL'ye indirince bu fareyi Teknosa'dan hemen sipariş geçtim.
1 haftalık UPS Kargo seyahatinden sonra geldi:
fare 1.jpg
fare 2.jpg
Eki Görüntüle 865805
fare 3 yeni.jpgFare aradığım hafiflikte ve bu hafifliye kablosu da eşlik etmiş. Kablo sana direnç göstermiyor.
Skatezler gerçekten de övüldüğü gibiymiş. Daha ağır bir fare de olsa bu skatezler ile daha hafif zannedersiniz. Bildiğiniz üzere skatezler %100 PTFE malzemeden. PTFE nedir derseniz:
Kenar kauçuklar yekpare olarak fareye bütünleşik gibiler. Çok yumuşak değiller ve buna sevindim. Uzun ömürlü olacaklarına işaret bence. Rog Gladius ve Steelseries farelerin kenar kauçukları gibi yapışkanı akma potansiyeli yok gibi duruyor bu yapısıyla.
Sağ ve sol tuşlar hafif yapıda, az bir kuvvetle aktive oluyorlar (hissiyatlılar tabi ki) ve optik anahtarın avantajı olan seri tıklamada debounce delay süresinin mekanik anahtarlara göre azlığını vurgulamak lazım. Optik anahtarların bir diğer getirisi de daha uzun ömür. 70 milyon tuş ömründen bahsediliyor. Mekanikler de benzer ömür vaat etseler de metalin oksitlenmesi gibi sorunlar yüzünden daha ilk yıllarda sorunlarla karşılaşabiliyorsunuz. Soldaki iki tuşun kavraması kolay ve hissiyatı sanki mekanik anahtarmış gibi kaliteli geliyor insana.
optik anahtar.jpg

Fare tekerleği hissiyatlı. Oyunlarda silah değiştirme vs. amaçlar için biçilmiş kaftan. Fare tekerleğin orta tıkı da hissiyatlı ve tıklarken tekerleği döndürmüyorsunuz.
Tekerleğin arkasındaki iki tuşa yanlışlıkla basmamanız için biraz içeriğe gömülü yapıda. Normalde Fare DPI değiştirmek için kullanılıyor ama ben değiştirdim yazılımı ile.
Farenin altında sensörün yanında ise profil değiştirme tuşu var.
Farenin sensörüne diyecek yok. 650 inch tarama hızı ile rakibi yok diye biliyorum. Bununla mı alakalı bilmiyorum ama ani hızlanıp durmalarımda gayet tepkisel geliyor bana bu fare.
Farenin sensörünün ve arka plandakilerinin birkaç özelliği varmış. Smart Tracking ve Motion Sync gibi özellikler ile kullanımı yumuşak, hareketi doğru algılayan ve sapmaları engelleyen teknolojileri de varmış.
Gelelim yazılıma. Fareyi bilgisayara takınca Razer yazılım indirme aracı devreye giriyor. Yazılımı kurduktan sonra fareyi bilgisayardan takıp çıkarın yine aynı araç karşılıyor bizi. Bilgisayar açılıp kapanmasından sonra çıkmıyor, korkmanız gerek yok. Herkes Synapse 3 yazılımında sorun yaşamış ama bende olmadı. Normalde her türlü enteresan sorun beni bulur bilgisayar konusunda ve alışverişlerimde. Farenin dahili hafızası var ama yazılımı kurulu tutmamın sebebi ise fare ışığının belirli bir süre kullanılmadığında kapanma ayarının sadece yazılımla çalışması. Diğer her şey dahili hafızada sorunsuz çalışıyor.
Normalde belirli bir yükseklikten sonra sensör çalışmaz ve bunu yazılımla değiştirebilirsiniz. Razer bunu geliştirmiş ve asimetrik mesafe seçeneğini getirmiş. Yerden 2 MM yükselince devreden çık, 1 MM mesafeye alçalınca devreye gir gibi seçeneklere sahipsiniz.
yazılım 1.jpg
yazılım 2.jpg
yazılım 3.jpg
Yazılım 4.jpg


Steelseries kumaş mouse pad kullanıyorum ve farenin Smart Tracking özelliği ile çok verimli kullanıyorum. Asus Rog Gladius faremde mouse pad türünü seçince sanki fare hareketimi algılamada yavaşlıyordu. Daha isabetli atışlar yapıyordum ama yavaşlıyordu sanki.
Son olarak teknik özellikleri toparlayayım (Merlin'in Kazanı sitesinden alıntıdır):
- Tıklama ömrü: 70 milyon
- DPI: 20.000
- Optik sensör: Var
- Tarama hızı: Saniyede 650 inç
- Ağırlık: 82 gram
- Kablo uzunluğu: 2.1 metre örgülü kablo
- Tuş sayısı: 8 programlanabilir tuş


Umarım incelememin faydası olur.
 
Son düzenleme:

Alejandro Sosa

Petapat
Katılım
15 Haziran 2017
Mesajlar
27.765
Makaleler
88
Çözümler
153
Yer
İstanbul
Hocam benim farenin hani şu 2 tane tuş var ya baş parmagı koyduğumuz yer onun altındaki tırtıklı yüzey soyuldu sizde de var mı?
Silikon olan yeri mi diyorsunuz? Onlar uzun kullanımda çoğu farede olduğu gibi soyuluyor. Bu arada ben DeathAdder V2 kullanmıyorum, DeathAdder Chroma 2014 kullanıyorum.​
 

Yeni konular

Yukarı