Razer Huntsman Tournament Edition İnceleme

Giriş
Şu ana kadar aşırı fazla olmasa da bir sürü Razer ürünü kullandım ve genelinden memnun değildim. İlk aldığım klavye Blackwidow 2014 modeliydi ancak o daktilo sesinin ne kadar sinir bozucu olduğunu farkettiğim anda satmıştım.
Ardından Blackwidow Tournament Edition Silent aldım, ondan ses ve his konusunda her ne kadar memnun olsaydım bile klavyenin kendisi bana klavyeyi aktif bir yanardağın içine atma isteği uyandırıyordu. Klavye kendi kafasına
göre istediği tuşlara basmıyordu ya da ben basmamış olmama rağmen basıyordu, hem de klavyeyi çok temiz kullanmıştım. Bir sürü klavyem üstüne sıvı dökülmesinden bozulmuştu ama ben o klavyenin yanına su bile getirmemiştim.
Ürünü Almanya'dan aldığım için garantiye göndermek de sorun olmuştu, o yüzden arkadaşım sorunlarını bilmesine rağmen benden aldı klavyeyi. Ardından Razer maceram bir süre son buldu. Logitech ve Steelseries'in mekanik klavyelerini
kullandım, switchleri hariç en memnun kaldığım klavye Logitech G710+ olmuştu. Ben o klavyeyi 2.el almıştım ve klavyenin üstüne defalarca kez kahve, kola, su, çay ve bir sürü farklı içecek dökülmesine rağmen klavye bozulmayı
reddetti resmen. Razer Klavyeleri ile maceram birkaç ay önce Razer Huntsman Tournament Edition almamla tekrardan başladı, ve bu macera gerçekten uzun sürecek gibi. Başladığımıza göre detaylara girebiliriz;

Genel Bakış & Dış Görünüm
Klavye gerçekten boyuna rağmen çok ağır. Klavyenin gövdesine dokunduğunuzda kaliteli olduğu belli oluyor çünkü gövdenin kendisinde plastik yok. Benim bu klavyeyi seçmemdeki en büyük etkenlerden birisi olan PBT tuş takımıydı,
çünkü ABS ve PVC tuş takımına sahip olan klavyeler aşırı yaygın ve PBT tuş takımını kullanana kadar ABS ve PVC plastikler gayet iyiymiş gibi gelse de, aşağıda görebileceğiniz üzere aradaki hem görünüş hem de hissiyat farkı
aşırı fazla. PBT tuş takımı gerçekten kaliteli diyebiliriz, ama PBT tuş takımının verdiği bir eksiklik var ki o da üründeki RGB ışıklandırmanın ABS&PVC plastiklerdeki kadar parlak olmaması. Ben zaten RGB olayını pek sevmediğimden
benim için pek sorun olmadı ama sizler için olabilir, buna dikkat etmenizde fayda var. Ürünün yanında gelen kablo Type-C faktöründe ve örgülü bir yapıya sahip. Örgüsünü gerçekten çok beğendiğini söylemem gerekli, kablonun
çıkartılabilir olması ve klavyenin kendisinin %80 boy faktöründe olması taşınabilirlik açısından çok büyük bir öneme sahip. Klavyeyi bütün sırt çantalarına sığdırılabileceğini düşünüyorum, benim elim her ne kadar büyük
olsa da 1.5 karışım boyutunda olan klavye gerçekten kompaktlığını gösteriyor. Ürünün altındaki ayaklar her ne kadar gördüğüm en kaliteliler olmasa da, sorun çıkartmayacağını kesinlikle söyleyebilirim. Ayaklar 3 farklı açıda
kullanılabiliyor ve altlarındaki plastik sayesinde kolay kolay kaymıyor. Ürünün alt kısmında parlak bir şekilde "FOR GAMERS BY GAMERS" yazısı yer alıyor, bu kısım bana biraz komik geldi açıkçası, klavyede sevmediğim tek şey
bu oldu diyebilirim ama zaten klavyenin alt kısmına bakıp durmayacağınız için sorun olduğunu düşünmüyorum. Görsellerin kalitesi için özür dilerim, kameram gerçekten çok kötü.

PBT ABS 3.jpg
PBT ABS.jpg

Switchler & Donanım
Klavyenin switchleri Razer'ın kendi ürettiği Opto-mekanik denilen switchlerden, bu switchlerin normal mekanik switchlerden en büyük farkı ışıkla çalışıyor olmaları ve bu sayede hem çok hızlı girdi alabiliyorsunuz hem
de switchlerin ömrü 50 milyon basıştan 100 milyon basışa çıkmış oluyor. Bu klavyede kullanılan switchler Razer Opto-Mekanik Kırmızı switchler, isminden de anlayabiliyoruz ki Cherry MX Red rakibi bir switch olarak düşünülmüş ki
ben ses hariç bu rekabeti kolay bir şekilde Razer'ın kazandığını düşünüyorum. Tuşlarda şu ana kadar hiç "Rattle" sorununa rastlamadım, space tuşu bile tamamen sorunsuz çalışıyor ne tarafından bastırırsam bastırayım. 2mm mesafe ve 45cN güçte aktifleşen Cherry MX Red switchlerin aksine bu switchler 1mm mesafe ve 40cN güçte aktifleşiyorlar ve Razer'ın deyimiyle "Işık hızında" olan girdilerle, bu rekabet tamamen Razer'ın önde olduğu bir rekabet diyebiliriz. Şu ana kadar sadece Cherry ve Razer switchleri değil Gateron, Outemu, Kailh tarzı bir sürü switch kullandım ve itiraf etmeliyim
ki bu klavyeyi kutusundan çıkartıp tuşlarına basmaya başladığım anda sesini komik bulup gülmüştüm. Çok yumuşak bir sesi var, her ne kadar çoğu videoda belli olmasa da sesler gerçekten çok yumuşak, ilk kullandığımda bana komik
gelmişti ancak şu anda tamamen alıştığımı söyleyebilirim. Klavyede alışmakta zorlandığım tek şey tuşların çok erken basması olmuştu ancak 1 hafta sonra ona da alıştım artık yanlışlıkla tuşlara basıp durmuyorum. Klavyede makro tuş
atayabiliyorsunuz ve makro tuşlar klavyenin kendi hafızasına yazılıyor uygulamaya değil, bu sayede klavyenizi başka bilgisayarda kullansanız bile makro tuşlarınız hala duruyor. Farklı profil seçimleriyle bir sürü farklı
makro atamasında bulunabiliyorsunuz ancak klavyeye verebileceğim bir eksi de bu hafızadan dolayı geliyor, o da ışıklandırmanın klavyenin hafızasına değil bilgisayarın kendine yükleniyor olması. Klavyenizi başka bir bilgisayara
taktığınızda "Spectrum Cycling" efektini uyguluyor. Ayrıca not düşmek gerekiyor ki her ne kadar aşağıda gördüğünüz switch Cherry MX switchlerden farklı gözükse de, Cherry MX uyumlu tuş takımlarını takıp sorunsuz kullanabilirsiniz.
Optical Linear.jpg

Işıklandırma
Işıklandırma konusunda, piyasada gördüğümüz çoğu RGB klavyeden parlaklık olarak daha düşük olduğunu ancak Synapse 3 yazılımıyla yapabileceğiniz efektlerin çokluğuyla bunun bir eksi bile sayılamayacağını düşünüyorum. Ben kendime
10 adet efekt yaptım ruh halime göre aralarından birisini kullanıyorum.

Ses

Sese gelirsek, buradan 10fastfingers yaptığım anı izleyebilirsiniz. Klavyenin sessiz olduğunu kesinlikle söyleyemem, normal Cherry MX Red'lere göre çok daha sesliler ama MX Blue kadar sesli değiller.

Tavsiye Eder Miyim? Artıları ve Eksileri Neler?
Klavyeyi kesinlikle tavsiye ediyorum, şu ana kadar kullandığım en iyi hazır mekanik klavye olduğunu söyleyebilirim. Klavyede dikkat edilmesi gereken tek şey yanlışlıkla tuşlara basmamak çünkü tuşlar gerçekten çok kolay aktifleşiyorlar. Alışmanız bir süre alabilir ama değeceğine eminim.
Artılar;
PBT tuş takımı
Opto-Mekanik switch
Kompakt form faktörü
Çıkartılabilen kablo
Değiştirilebilen tuş takımı
Yüksek miktarda RGB özelleştirmesi
Premium malzeme kalitesi
3 farklı açıyla kullanılabilen ayaklar
İyi stabilizasyon
Komforlu yazış

Eksiler;
Diğer klavyelere oranla kısık parlaklık
Yüksek ses
Alışması zor, yanlışlıkla tuşlara basılabiliyor

Güzel inceleme olmuş elinize sağlık lakin klavyeyi gerçekten beğenmiş olsam da ülkemiz de satılmıyor maalesef. Amazon'da gördüm o da Türkçe değil zaten.

Güzel inceleme olmuş elinize sağlık lakin klavyeyi gerçekten beğenmiş olsam da ülkemiz de satılmıyor maalesef. Amazon'da gördüm o da Türkçe değil zaten.
Hocam benim kullandığım klavye de ingilizce zaten, ama klavyeye hiçbir zaman bakmadığımdan sorun yaşamıyorum. Windows ayarlarından Türkçe'yi seçtiğim anda sanki Logitech G710+ (Türkçe) kullanıyormuşum gibi yazabiliyorum. Eskiden ülkemizde de satılıyordu, yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 1.5 ay öncesine kadar, ama hem fiyatı yüksek olduğundan hem de neden olduğunu bilmediğim şekilde tercih edilmediğinden ülkemize getirilmemeye başlandı. Ben mayıs ayında almışım klavyeyi ve aldığımda taksit farkı da eklenince 995TL'ye gelmiş bana.

Hocam benim kullandığım klavye de ingilizce zaten, ama klavyeye hiçbir zaman bakmadığımdan sorun yaşamıyorum. Windows ayarlarından Türkçe'yi seçtiğim anda sanki Logitech G710+ (Türkçe) kullanıyormuşum gibi yazabiliyorum. Eskiden ülkemizde de satılıyordu, yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 1.5 ay öncesine kadar, ama hem fiyatı yüksek olduğundan hem de neden olduğunu bilmediğim şekilde tercih edilmediğinden ülkemize getirilmemeye başlandı. Ben mayıs ayında almışım klavyeyi ve aldığımda taksit farkı da eklenince 995TL'ye gelmiş bana.
Heves ettim. Elimde Bloody B120 Turbo modeli var gayet de kaliteli ama ilerde bir tane Red Switch mekanik klavye almak istiyorum. Sizin buna alternatif olarak önerebileceğiniz bir klavye var mı ?

Heves ettim. Elimde Bloody B120 Turbo modeli var gayet de kaliteli ama ilerde bir tane Red Switch mekanik klavye almak istiyorum. Sizin buna alternatif olarak önerebileceğiniz bir klavye var mı ?
Hepsiburada'da yurtdışından bu klavyeyi getiriyorlar ancak 1400TL, fiyat olarak yüksekten aşağıya önerebileceklerim;
SteelSeries Apex 7 TKL (UK)
Ducky One 2 Mini V2 (TR)
Corsair K70 LUX (TR)
HyperX Alloy Origins Core (US)
Asus ROG Strix Flare (US)
Cougar Puri TKL (US)
Sonuncunun switchini tam hatırlamıyorum, bunların hepsine sadece hepsiburada'dan baktım fiyat olarak farklı yerlerde daha uyguna bulabilirsiniz diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı