Razer Viper Mini vs. Cooler Master MM711

EgeN7

Megapat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Elektrik-Elektronik Müh.
Merhaba, çok araştırdım bu konuyu. Yurt dışında olsak bir problem olmayacak ama şu an bu iki fare arasındaki fiyat farkı TL bazında fazla.

Viper Mini normalde 40$, MM711 ise 60$. Ama Türkiye'de Viper Mini şu an 230 TL'ye bulunabiliyorken MM711 ise 380 TL'ye bulunabiliyor. MM711'i İtopya'da bulunca hemen aldım ama siparişi her an iptal edebilirim. Aralarında 150 TL fark var.

MM711'de daha iyi sensör var (3389). Çok benzer bir faresini kullandığım için tutuş şekli tam bana uygun. Ama üstündeki 20M Omron switchler biraz şüpheli. Ve bu mouse 380 TL. Ayrıca MM711'in 1. ve 2. seri üretimleri varmış. Yok ilk seri daha kötüymüş, ikinci iyiymiş vs. şimdi hiç İtopya ile uğraşasım yok böyle bir şey başıma gelirse.

Viper Mini ise 150 TL daha uygun, daha düşük bütçeli bir sensörü var (3359) ama yine de çok iyi deniyor sensöre. Ayrıca switchleri de daha kaliteli. 230 TL'ye tam bir f/p ürünü.

Bu konu hakkında bilgi sahibi olan, yardımcı olacak arkadaşlar var mıdır?

F/P diyorsanız ben Vper Mini derim. Elinize oturuyorsa tabii.

Evet hocam bu konuyu gördüğümü ve Cooler Master Türkiye'nin mesajını okuduğumu hatırlıyorum ama o zamanlar öylesine bakıyordum ve tamamen aklımdan çıkmış. Bu çok iyi oldu, konu için teşekkürler. Viper Mini biraz küçük gelebilir ama sorun değil, 230 TL'ye f/p bir ürün kesinlikle ve hak ediyor fiyatını. Ama MM711 de cezbetmiyor değil, hele şimdi.

Bildiğiniz üzere Viper Mini'de optik switchler var, bu bir artı.

Kullanıcı deneyimlerine göre Viper Mini FPS ve MMO oyunlarında daha iyi performans veriyor. MM710 delikli olmasına rağmen Viper Mini daha hafif ve daha hızlı. Ayrıca Viper Mini'de iki adet büyük skatez bulunurken MM710'da biri büyük iki tanesi küçük olmak üzere üç adet skatez bulunuyor.

mm710 skatez.jpg

viper mini skatez.jpg

İki farenin de ergonomisi iyi, ama Viper Mini büyük eller için MM710'a göre daha uygun.

Şu iki videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Viper Mini'nin kablosu çok daha dar bir alanda dolanıyor, bu da oyun oynarken kablonun "tık tık" bir yere çarpmasını engelliyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Yine kullanıcı deneyimlerine göre, Viper Mini'nin sensörü 7.8 puan alırken MM710'un sensörü 7,2 puan almış.

İki farenin de iyi bir yazılımı bulunuyor, ekran görüntülerini aşağıya bıraktım. Viper Mini'yi bilgisayara bağladığınız anda yazılımı otomatik olarak açılıyor.

Tekerlek ve tuşların ses testini de şöyle bırakayım:

Boy ölçüleri:

MM710: 116.5 (L) x 62.4 (W) x 38.3 mm (H)
Viper Mini:
Opera Anlık Görüntü_2020-11-13_222315_www.razer.com.png

Bildiğiniz üzere Viper Mini'de optik switchler var, bu bir artı.

Kullanıcı deneyimlerine göre Viper Mini FPS ve MMO oyunlarında daha iyi performans veriyor. MM710 delikli olmasına rağmen Viper Mini daha hafif ve daha hızlı. Ayrıca Viper Mini'de iki adet büyük skatez bulunurken MM710'da biri büyük iki tanesi küçük olmak üzere üç adet skatez bulunuyor.

Eki Görüntüle 747957
Eki Görüntüle 747958

İki farenin de ergonomisi iyi, ama Viper Mini büyük eller için MM710'a göre daha uygun.

Şu iki videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Viper Mini'nin kablosu çok daha dar bir alanda dolanıyor, bu da oyun oynarken kablonun "tık tık" bir yere çarpmasını engelliyor.

Yine kullanıcı deneyimlerine göre, Viper Mini'nin sensörü 7.8 puan alırken MM710'un sensörü 7,2 puan almış.

İki farenin de iyi bir yazılımı bulunuyor, ekran görüntülerini aşağıya bıraktım. Viper Mini'yi bilgisayara bağladığınız anda yazılımı otomatik olarak açılıyor.

Tekerlek ve tuşların ses testini de şöyle bırakayım:

Boy ölçüleri:

MM710: 116.5 (L) x 62.4 (W) x 38.3 mm (H)
Viper Mini:
Eki Görüntüle 747966

Hocam uzun ve detaylı yardım için teşekkürler. Boyutları, sensörleri özellikle araştırdım sadece son olarak foruma sormak istedim ama kablo ve switchler ile alakalı bilgiler yararlı geldi. Benden sonra karar verecekler de kullanabilir. Bu arada ben MM711 ile Viper Mini arasında kaldım, MM710 değil. Gerçi MM710 ile benzerler ufak detaylar dışında.

Hocam uzun ve detaylı yardım için teşekkürler. Boyutları, sensörleri özellikle araştırdım sadece son olarak foruma sormak istedim ama kablo ve switchler ile alakalı bilgiler yararlı geldi. Benden sonra karar verecekler de kullanabilir. Bu arada ben MM711 ile Viper Mini arasında kaldım, MM710 değil. Gerçi MM710 ile benzerler ufak detaylar dışında.
Affedersiniz hocam, başlığı yanlış okumuşum. 710 ile 711 arasındaki farkları biliyorsanız eğer hangisinin daha iyi olduğunu anlayabilirsiniz.

İncehesap Gaming Gecesi'nde 400 TL'ye MM711 almıştım ve hüsrana uğradım. Muhtemelen iade bir ürün ya da 1. seriydi. Skatezler aşırı kötüydü, sol ve sağ click'e önden basınca arkası geriliyo ve elinizi acıtabiliyor, mat versiyonunda kavramak biraz zor oluyor, tuşlara basarken aşırı zorlanıyordum, örneğin Valorant oynarken sol click'e basmam yarım saniye sürüyordu, scroll tuşunu çevirmek aşırı zordu. İadesi için İncehesap'a gönderdim ve halen beklemekteyim. Geçen günlerde ise Vatan'dan 300 TL'ye Viper Mini sipariş ettim. Boyut olarak neredeyse G102'yle aynıydı, önceden G102 kullandığım için yok yadırgamadım. Fare skatezleri ise güzeldi, yan tuşların sesi biraz fazlaydı fakat çok yan tuşları kullanan biri değilim. Scroll'u çevirmek kolaydı, genel olarak beğenmiştim. MM711'in sensörü daha yenide olsa şekil daha önemli. Alıcaksan Viper Mini almanı tavsiye ederim, MM711' 400 TL civarını hak eden bir mouse olduğunu düşünmüyorum.

Eğer Viper Mini alırsan yazılım güncellemesini yapmanı öneririm. Son sürüm ile Lift Off Distance problemi büyük ölçüde çözülmüş, imleç titremeleri ortadan kalktı. Modlamayı düşünüyorsan yanlara lizard skin kullanabilirsin. MM711'i satın almayı biraz RNG olarak görüyorum çünkü internette iyi yorumlayanlar da var, kötü yorumlayanlar da.

Viper Mini aldıysan kesinlikle Firmware Update'ini yap.
Razer Viper Mini Firmware Update (LOD çözümü) - Technopat Sosyal

İncehesap Gaming Gecesi'nde 400 TL'ye MM711 almıştım ve hüsrana uğradım. Muhtemelen iade bir ürün ya da 1. seriydi.

Evet konunuzu gördüm, Cooler Master Türkiye bile gelmiş 2. seri ürün demiş onu görünce bir nebze rahatladım ama sanırım size gelen ürün iade bir üründü. İncehesap Gaming Gecesi gerçekten piyasa altında güzel ürünler satıyor ama bu tür vakaları sıkça okudum. Ayrıca MM711'i satın almak tam bir RNG, çok doğru. Ama CM110 var elimde, bu MM711'in prototipi gibi bir şey düşünebiliriz, CM110 giriş seviyesi ama MM711 ile şekli aynı ve alıştım bu fareye. O yüzden biraz da MM711 düşünüyorum. Viper Mini'yi indirimde görünce aradaki 150 TL'lik farka değer mi değmez mi kafa karıştırıyor tabi.

Viper Mini'nin fiyatı aşırı iyi, switchleri mükemmel ve dayanıklı, tek sorun sensörü ve LOD.

MM711'in kaliteli bir kopyasını bulduğum taktirde ise çok rahat edeceğime ve pişman olmayacağıma eminim ama o da 380 TL işte. Ek olarak, problem çıkarsa İtopya ile uğraşmak da var.

Yeni konular

Geri
Yukarı