Razer, Yeni Oyuncu Monitörü Duyurdu

4 ms alıp gözlerine işkence etmek mi? "1 ms" monitörleri deneyimledim ve hepsinde Ghosting var. Ghosting olmayan bir tane 1 ms monitör bile yok. Çünkü hiçbiri gerçekten 1 ms değil. 5 ms ve altı oyun için idealdir. Aradaki farkı hissedersin ama 5 ms rahatsız etmez genel anlamda. Profesyonel olan veya olma yolunda çalışan zaten 5 ms falan almasın.

4 MS işkence mi oluyor, abartmayın lütfen. Tamam beklentiniz 1 veya 2 MS olabilir ancak 4 MS için işkence demek de biraz abartı olmuyor mu. :)

İşim gücüm olmasa, 1Ms vs 4Ms monitör karşılaştırması yaptığım görüntüyü YouTube'a yükleyeceğim, o zaman fark net olarak görülecek. Evet, 4Ms işkence ve net olarak mouse imlecindeki, oyunlardaki dalgalanma/ghosting belli oluyor ve rahatsız ediyor.
4 ms alıp gözlerine işkence etmek mi? "1 ms" monitörleri deneyimledim ve hepsinde Ghosting var. Ghosting olmayan bir tane 1 ms monitör bile yok. Çünkü hiçbiri gerçekten 1 ms değil. 5 ms ve altı oyun için idealdir. Aradaki farkı hissedersin ama 5 ms rahatsız etmez genel anlamda. Profesyonel olan veya olma yolunda çalışan zaten 5 ms falan almasın.

Benim kullandığım 1Ms monitörde ghosting yok. Demek ki ghosting olmayan "bir tane bile monitör" varmış.

4 ve 5Ms'i bizzat deneyimledim ve son derece rahatsız ediyor. Sırf bu iş itimatsızlığa ve yarışa döndüğü için, müsait olduğumda çektiğim videoyu upload edeceğim.

Öyle olsaydı IPS monitörlerin neredeyse hepsi işkence aleti olurdu. :kararsız: @Viktor R3znov

Kaliteli olmayan ve düşük Ms vaad etmeyen IPS monitörler işkence zaten.
Sizden gelecek herhangi videoya ya da bilgiye ihtiyacım yok. Kullanmadığımız veya hiç görmediğimiz monitörler değiller. 4 MS için işkence diyerek bariz bir şekirde abartıyorsunuz. :)

İhtiyacın yoksa, asılsız konuşmayacaksın o zaman. Delile, somut bir veriye mi inanalım sana mı? Sene 2019 ve bilim çağındayız. Uyandırayım.

Dikkatli bakınca hepsinde deneyimledim ben. Sen Asus'un şu VG olan modelini kullanıyordun değil mi? Onda bile gördüm. 4 ms'de biraz daha fazlaydı ama rahatsız olmadım. 5 ms ile 4 ms arasındaki farkı anlayamadım. 10 ms bir monitörde oyun oynamak iyi olmadı.

Internet Cafe'de şu BenQ'nun 144 Hz modelini deneyimledim. Onda da vardı. Sonra bunu araştırdım ve bir sonuca ulaştım. GtG tepki süresi aslında grinin bir tonundan en yakın ikinci tonuna geçişindeki süre. Griden griye derken yanlış anlaşılabiliyor. Farklı renklerde bu süre 10 ms'ye kadar çıkabiliyor. Neden gördüğümü o zaman anladım.

Zaten sadece GtG tepki süresi de yok. MPRT tepki süresini de araştır.

İhtiyacın yoksa, asılsız konuşmayacaksın o zaman. Delile, somut bir veriye mi inanalım sana mı? Sene 2019 ve bilim çağındayız. Uyandırayım.
Sadece senin videonu izleyen mi biliyor, bu nasıl bir kibir. Sen bir silkelen de kendine gel bence. :) Boyundan büyük konuşmak sende alışkanlık olmuş. (Forumda artık göz ardı listemdesin cevap veremezsem mesajlarını göremediğim içindir.)

Dikkatli bakınca hepsinde deneyimledim ben. Sen Asus'un şu VG olan modelini kullanıyordun değil mi? Onda bile gördüm. 4 ms'de biraz daha fazlaydı ama rahatsız olmadım. 5 ms ile 4 ms arasındaki farkı anlayamadım. 10 ms bir monitörde oyun oynamak iyi olmadı.

Internet Cafe'de şu BenQ'nun 144 Hz modelini deneyimledim. Onda da vardı. Sonra bunu araştırdım ve bir sonuca ulaştım. GtG tepki süresi aslında grinin bir tonundan en yakın ikinci tonuna geçişindeki süre. Griden griye derken yanlış anlaşılabiliyor. Farklı renklerde bu süre 10 ms'ye kadar çıkabiliyor. Neden gördüğümü o zaman anladım.

Zaten sadece GtG tepki süresi de yok. MPRT tepki süresini de araştır.

Kullandığım monitörde ghosting yok. Sen veya bir başkası gördüğünü iddia ediyorsa, bu 4-5Ms monitör kadar olamaz.

Deneyimlediğim 4Ms monitörün yaptığı ghosting, gözleri aşırı derecede rahatsız edici seviyedeydi. Ben panele değil, 4Ms'e söz ediyorum. Çünkü herkes bu konuda bilinçli değil ve her 1Ms'i ya da her 4Ms'i "aynı" zannediyor.

Gerçek anlamda kaliteli ve gerçekçi veriler sunan bir 4Ms ile 1Ms monitör arasındaki fark hissedilir ve 1Ms, bariz olarak daha iyi deneyim sunar.
5 MS'e işkence diyen arkadaş bundan 10 yıl önce de 1 MS kullanıyordu herhalde :)

O işkenceyi çekmediğimi inkar etmiyorum ki? Şu an kullandığım 1Ms monitör ile o yıllarda kullandığım 5Ms monitörü kıyaslıyorum da ciddi anlamda işkence çekiyormuşuz. Zaten o yıllarda farkı anlayamamamızın ve şikayet etmememizin sebebi; o yıllarda daha iyi bir monitörün olmamasıydı.

Yani olayın özeti şu: Burada, gerçek bir 1Ms ve 144Hz deneyimi yaşamayan arkadaşlar, elindeki 5Ms, 60Hz monitörleri efsane sanıyor. Problem bu.
Sadece senin videonu izleyen mi biliyor, bu nasıl bir kibir. Sen bir sirkelen (silkelen) de kendine gel bence. :) Boyundan büyük konuşmak sende alışkanlık olmuş. (Forumda artık göz ardı listemdesin cevap veremezsem mesajlarını göremediğim içindir.)

Sirkelen? Bir sonraki yanıtın da "turşulan" olacak herhalde :) Kibir yaptığım yok. Ortada bir gerçeklik var ve bu somut gerçekliği inkar ediyorsun. Sonra da sana itimat etmemi bekliyorsun. Sen şu an göz ardı ettiğin için, öyle bir üzüldüm ki of ki ne of :) Boyumu merak ediyorsan, reelde tanışırız. Sıkıntı yok.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı