RDR 2 neden GTA V kadar popüler değil?

Her iki oyun da benim için nirvana seviyesinde oyunlar. Normalde bitirdiğim bir oyunu tekrardan oynama huyum yoktur fakat bu iki oyunu da defalarca bitirdim. Benim fikrim şu yönde, RDR oynanış ve grafik olarak olması gerektiği gibi GTA'dan çok daha iyi. Ancak bu iki oyunu aynı kulvarda yarıştıramayız. GTA V tamamen oyuncuyu eğlendirmek üzerine kurulmuş bir oyun. Hikayesinde herhangi duygusal element ya da düşündürücü bir durum yok. Zamanında GTA IV'de oyuna biraz ciddiyet ve sert bir hava katmak istediler pek beğenilmedi. (Ben çok beğensem de) Muhtemelen GTA serisi bu yoldan devam eder yeni oyun da çok daha eğlenceli olur. Ancak Rockstar'ın RDR'yi yaparken çok eğlenceli bir oyun yapma kaygısı yok diye düşünüyorum. Bazı arkadaşlar oyunun çok yavaş açıldığını ilk başlarının sıkıcı olduğu falan yazmışlar. Afedersiniz ama ara sahneleri izlemiyor musunuz? Adamlar geceyi soğuktan ölmemek için başlarını sokacak bir yer arıyorlar. Ertesi günü haydi atlara binip uçup kaçalım mı diyecekler 😅 Bu iki oyunun tartışması bence asla bitmez. Ama RDR 2'de araba, uçak falan olsa ve görevleri daha uçarı kaçarı olsa çok daha büyük bir popülariteye sahip olurdu. 😅

Birisi eski yıllarda geçen bir oyun birisi de günümüzde. İkisinin hikayesi de farklı. GTA V şehir, çöl, deniz, orman gibi bir ton biyoma sahip. Ve GTA V de Online daha popüler olmasının sebebi de yeni araçlar, kıyafetler, yeni silahlar vs vs. parayı buradan kırıyorlar zaten. Ayrıca GTA'yı annen baban kardeşlerin kime sorsan bilirler çünkü seri halinde giden bir oyun. Eski nesilde biliyor. E haliyle bu oyun serisinin daha çok tutmasında bir sorun yok. Fakat RDR 2 de bayağı iyi bir oyun. Grafik olarak daha iyi GTA 5'den.

Şimdi herkesin oyun zevki farklı olabilir ama açık konuşacağım, Red Dead Redemption 2, Grand Theft Auto V'ten daha güzel bir oyun. Tekrardan söylüyorum, herkesin oyun zevki farklı olabilir; birisi RDR2'yi daha çok sever, diğeri GTA V'i daha çok sever ama RDR2 açık bir şekilde GTA V'ten daha gelişmiş ve hikayesi de daha özenle yazılmış bir oyun. E, o zaman neden GTA V, RDR2'den daha ünlü ve popüler bir oyun? Bunun cevabını merak ediyorum. Fikrinizi yazarsanız sevinirim.

Yapıcı cevap veren arkadaşların dedikleri her şey gerçekten de iyi sebepler ancak bence asıl sebebi 2 temel başlıkta ayırabiliriz.
1-) GTA serisi bilindiği üzere RDR serisinden çok daha eski bir seri bu da kitle kazanma konusunda çok daha geniş bir alan kazanması ve samimiyetin artması konusunda ciddi bir kazanç oluyor. Bugün özellikle yeni jenerasyon internet kafe kültüründe GTA ile büyüdüğü için ciddi bir sempati var.
2-) Yukarıda bahsettiğim tek başına çok bir işe yaramaz ancak doğru parça ile mükemmel bir bütün olur. Tabii ki o da " özgürlük " bir at ve altı patlar ile en fazla neler yapabilirsin? RDR uçuk kaçık değil daha çok gerçekçi ve ağır tempo kalıyor GTA'ya göre ve bu da GTA'nın sağlamış olduğu devasa harita ile birlikte günümüzde olan her şey veya bilimkurgular hatta hayaller bile işin bir parçası olunca ve onunla işi fanteziye dökme olayı tamamen oyuncuya bırakılınca kendisine gerçekten çekiyor ve bunun yanına oldukça güzel bir hikaye ve oynanış tarzı ekleyip devrimsel teknolojiler ekleyince de oyun bir fetiş objesi haline geliyor. GTA serisinde çıkan her oyun o ana kadar görülmemiş müthiş yenilikleri de yanında getiriyor.
RDR serisi de gerçekten çok güzel ve severek oynadığım bir seri. Gene aynı şekilde Max Payne de öyle ya da mafya serisi de mükemmel ama bence GTA'yı ünlü yapan bu 2 seçenek.
Şimdi herkesin oyun zevki farklı olabilir ama açık konuşacağım, Red Dead Redemption 2, Grand Theft Auto V'ten daha güzel bir oyun. Tekrardan söylüyorum, herkesin oyun zevki farklı olabilir; birisi RDR2'yi daha çok sever, diğeri GTA V'i daha çok sever ama RDR2 açık bir şekilde GTA V'ten daha gelişmiş ve hikayesi de daha özenle yazılmış bir oyun. E, o zaman neden GTA V, RDR2'den daha ünlü ve popüler bir oyun? Bunun cevabını merak ediyorum. Fikrinizi yazarsanız sevinirim.

Yapıcı cevap veren arkadaşların dedikleri her şey gerçekten de iyi sebepler ancak bence asıl sebebi 2 temel başlıkta ayırabiliriz
1-) GTA serisi bilindiği üzere RDR serisinden çok daha eski bir seri bu da kitle kazanma konusunda çok daha geniş bir alan kazanması ve samimiyetin artması konusunda ciddi bir kazanç oluyor. Bugün özellikle yeni jenerasyon internet kafe kültüründe GTA ile büyüdüğü için ciddi bir sempati var
2-) yukarıda bahsettiğim tek başına çok bir işe yaramaz ancak doğru parça ile mükemmel bir bütün olur. Tabii ki o da " özgürlük " bir at ve altı patlar ile en fazla neler yapabilirsin? RDR uçuk kaçık değil daha çok gerçekçi ve ağır tempo kalıyor GTA'ya göre ve bu da GTA'nın sağlamış olduğu devasa harita ile birlikte günümüzde olan her şey veya bilimkurgular hatta hayaller bile işin bir parçası olunca ve onunla işi fanteziye dökme olayı tamamen oyuncuya bırakılınca kendisine gerçekten çekiyor ve bunun yanına oldukça güzel bir hikaye ve oynanış tarzı ekleyip devrimsel teknolojiler ekleyince de oyun bir fetiş objesi haline geliyor. GTA serisinde çıkan her oyun o ana kadar görülmemiş müthiş yenilikleri de yanında getiriyor.
RDR serisi de gerçekten çok güzel ve severek oynadığım bir seri. Gene aynı şekilde Max Payne de öyle ya da mafya serisi de mükemmel ama bence GTA'yı ünlü yapan bu 2 seçenek.

Son düzenleme:
Şahsi fikrimce söyleyeyim grafikleri istediği kadar güzel, mükemmel olsun bana hiçbir güç beni gidip bir oyunda ata bindirip 10 saat koşturamaz. GTA'da Tank alıp, en iyi silahları alıp adam vurmak bambaşka bir şey ve fiyatı RDR2'ye kıyasla daha ucuz. Tabi hikaye falan ayrı ancak ben GTA 5'in hikayesini bitirdiğimi hiç hatırlamıyorum. Doğudumundan beri GTA oyunlarının hikayesini toplasan 3-5 defa bitirmişimdir. Sandbox takılan bir tipim ve oyuncu kitlesinin en azından çeyreği benle aynıdır. RDR2'de Sandboxluk fazla bir şey yok, olsa bile yavaş ilerliyor. GTA gibi aksiyonlu değil. Ben bu yüzden RDR2'yi tercih etmiyorum.
Tabi arkadaşların dedikleri de GTA'nın ve RDR2'nin popülerliğini etkileyen faktörler.

Yeni konular

Geri
Yukarı