RDR2 oynarken bilgisayar resetleniyor

deMarc

Kilopat
RDR2'yi aynı bilgisayarda daha önce oynamıştım zaten, o zamanlar oyunun yazılımsal problemleri vardı ama o dönemde bilgisayarım hiç resetlenmiyordu. Geçen gün tekrardan başladım oyuna, oyunun rastgele yerlerinde birden bilgisayar elektrik bir anlık kesilmiş gibi resetleniyor. Yabancı forumlarda biraz baktım, bu sorunu yaşayanlara PC fazla ısınıyordur yazmışlar, RAM yetmiyordur yazmışlar, PSU dandiktir değiştirin yazmışlar. Oyun içi işlemci sıcaklığı ortalama 54 derece, ekran kartı sıcaklığı ise 53 derece, ısınma olması mümkün değil. RAM'im 16 GB, yetmesi gereken bir RAM miktarı. PSU'da Gold sertifikalı Seasonic var. Yani bu sebepler bana uymuyor.

Yalnız merak edip MSI Afterburner'ı açıp öyle girdim oyuna, oyun içi CPU kullanımı bazı yerlerde anlık olarak ciddi anlamda yükseliyor. Mesela %35'ten bir anda %75'e fırlıyor, bir saniye sonra %22'ye geri düşüyor falan. Bu arada ekran kartı kullanımı da %97. Zaten işlemci R5 3600, ekran kartı 1660 Ti, 1080P'de oynuyorum, haliyle darboğaz da olamaz ama bu yükselip düşmelerin sebebini anlayamadım.

Oyun orijinal, Steam üzerinden oynuyorum. Arka planda çalışan işlemciyi zorlayan bir uygulama yok. İşlemci frekanslarım da manuel ayarlı. CPB ve PBO kapalı ama sabit 4, 2GHz'de 1, 25V veriyorum. Bundan da olmaması gerekiyor, çünkü aynı frekansı 1, 22V'larda rahatlıkla alabilen insanlar var aynı işlemciyle. Sadece oyundan atma şeklinde olsa Afterburner üzerinden o andaki işlemci kullanımını görürdüm belki ama resetlendiği için o değerleri de göremiyorum.

Ne yapmalıyım sizce?

Son düzenleme:
Aynı hata olmasa da benimkinde de FPS düşüyor ve o değerde kalıyordu çözemediğim bir hataydı ben şöyle çözdüm;
"İnternet'te bir yazıya denk geldim, şimdilik bir sorun yok gibi aynı hatayla karşılaşan arkadaşlar denesinler belki düzelir. NVIDIA denetim masası > 3D ayarlarının yönetilmesi > program ayarlarına gelin, oradan RDR 2'yi seçin ve bu program için tercih edilen grafik işlemci kısmını: Yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi yapın. Bu program için ayarları belirleyin sekmesinde ise güç yönetim ayarını maksimum performansı tercih et yapın."
Belki sizde de işe yarar. Hatalar farklı ama çözüm yolu aynı olabilir :)
ayrıca MSI Afterburner, Discord tarzı programları tamamen kapatıp deneyin bu da düzeltebilir.

PSU 750W. Dosyaları doğrulama yaptım Steam'den sorun düzelmedi. Sürücülerim de güncel, en güncel BIOS ve Nvidia sürücüsü yüklü. Bilgisayar resetlendikten sonra da hata raporu verebilecek bir uygulama var mı bilmiyorum, varsa denemek isterim.

Bilgisayar masaüstü olduğu ve işlemcim APU olmadığı için Nvidia denetim masasında Tercih edilen grafik işlemci ayarı yok, zaten her türlü işlemde Nvidia kart kullanılıyor.

Normalde Afterburner da açık değil zaten, sırf deneme amaçlı açmıştım. Discord'u bu oyunda açmıyorum.

PBO'yu açtım şimdi BIOS'tan, bir de öyle deneyeyim bakalım.

PSU 750W. Dosyaları doğrulama yaptım Steam'den sorun düzelmedi. Sürücülerim de güncel, en güncel BIOS ve Nvidia sürücüsü yüklü. Bilgisayar resetlendikten sonra da hata raporu verebilecek bir uygulama var mı bilmiyorum, varsa denemek isterim.

Bilgisayar masaüstü olduğu ve işlemcim APU olmadığı için Nvidia denetim masasında Tercih edilen grafik işlemci ayarı yok, zaten her türlü işlemde Nvidia kart kullanılıyor.

Normalde Afterburner da açık değil zaten, sırf deneme amaçlı açmıştım. Discord'u bu oyunda açmıyorum.

PBO'yu açtım şimdi BIOS'tan, bir de öyle deneyeyim bakalım.

Buyrun.

Teşekkür ederim

Buyrun.

Teşekkür ederim. Yalnız rehbere göz attım da "Oyun çöker çökmez raporlamayı Ctrl + E ile durdurun" yazmış Recep bey, benim bilgisayar resetleniyor, haliyle Process Monitör de kapanıyor. Ben bu problemi yaşadığım zaman rapor alamam ki bu program ile.

Oyun kaç dakika içinde çöküyor? Süre sabit mi, değişken mi? Oyunu farklı bir sürücüye yükleme şansınız var mı?

@Recep Baltaş

Oyun çökmüyor, bilgisayar resetleniyor. 4-5 gündür oynuyorum, bir gün dışında her gün resetlendi, bugün mesela 3 kez resetlendi. Dün 2 saat görev yaptıktan sonra resetlenmişti, auto save kapalı olduğundan o kadar görev de boşa gitti. Farklı sürücüye yükleyebilirim ama bunun sorunu çözeceğinden emin değilim, 125GB'lık bir oyunu da SSD'den HDD'ye taşıyıp olmazsa geri almak kısa süren bir iş değil.

Geri
Yukarı