Realme 8S ve 8I 9 Eylül'de tanıtılacak

9 Eylül'de tanıtılacak olan Realme 8I ve 8S modelinin özellikleri sızdırıldı.

Realme-8s-5G-and-Realme-8i-specs-sheet-leaked-696x928-1.jpg

Realme 8S özellikleri:

CPU: 5G destekli MediaTek dimensity 810 yonga seti (Dünyada ilk dimensity 810 kullanan cihaz.)

Ön kamera: 16 MP yapay zeka destekli kamera.

Arka kamera: 64 + 2 + 2 MP yapay zeka destekli 3'lü kamera kurulumu.

Ekran: 90 Hz, ekran teknolojisi belli değil (Tahminen AMOLED 1080p.)

Şarj/Batarya: 33W hızlı şarj ve 5000 mAh batarya.

Depolama+RAM: 6 GB RAM + 128 GB ROM / 8 GB RAM + 128 GB ROM(Sanal RAM ile RAM miktarı 13 GB'a çıkabiliyor.)

Cihaz görünürde gayet güzel, tahminimce 250-350 dolar seviyelerinde satışa çıkacaktır.

Realme 8i özellikleri:

CPU: MediaTek helio G96 yonga seti (Dünyada ilk G96 kullanan cihaz.)

Ön kamera: 16 MP yapay zeka destekli kamera.

Arka kamera: 50 + 2 + 2 MP yapay zeka destekli 3'lü kamera kurulumu.

Ekran: 120Hz, ekran teknolojisi belli değil (720p Amoled/Super AMOLED ya da 1080p IPS LCD olur büyük ihtimalle çünkü Realme "i" serisinde genel olarak performans ve batarya ömrü için düşük çözünürlük tercih ediyor.)

Şarj/Batarya: 18W hızlı şarj, 5000 mAh batarya.

Depolama+RAM: 4 GB RAM + 64 GB ROM / 6 GB RAM + 128 GB ROM (Sanal RAM ile 10GB'a kadar RAM arttırılabilir.)

Bu cihazda F/P gibi duruyor ama işlemci performansını görmeden kesin bir şey söylemek mümkün değil fakat Realme markasının giriş-orta segment denebilecek bir cihazında 120Hz kullanması çok iyi olmuş açıkçası bir de üstüne 1080p AMOLED bir ekran koymuşlarsa muazzam olur.

Tahminimce 200-300 dolar civarlarında olur bu modelde.
Sizlerin fikirleriniz neler ve bu cihazlar sizce Türkiye'ye gelir mi? Gelirse satar mı?

Kaynaklar:

@HaWlI KuLlANIcI @Shenzhenn @VİPER34 @BERWAR

Güzel orta sınıf telefonlar olacak gibi duruyor. Şu dinamik RAM arttırma özelliği bakalım verimli bir özellik olacak mı?

Sanmıyorum. Windows ready Boost özelliği gibi bir şey olur tahminimce.

Hocalarım bildiğim kadarıyla şu an Oppo A74 modeli ve bazı Oppo modellerinde daha kullanılıyor aynı özellik, sorun yaşayanı duymadım şimdilik ama yine de yaygınlaşması lazım tam bir yorum yapabilmemiz için.

Güzel orta sınıf telefonlar olacak gibi duruyor. Şu dinamik RAM arttırma özelliği bakalım verimli bir özellik olacak mı?

Bencede öyle, eğer Türkiye'ye gelirse ve fiyatı da uygun olursa çok fena satabilir "8i" modeli ama gelme ihtimali düşük gibi.

Hocalarım bildiğim kadarıyla şu an Oppo A74 modeli ve bazı Oppo modellerinde daha kullanılıyor aynı özellik, sorun yaşayanı duymadım şimdilik ama yine de yaygınlaşması lazım tam bir yorum yapabilmemiz için.

Bu özellik ZRAM arttırma ile alakalı bir şey sanırım. Dediğim gibiyse çok ümidimiz olmasın.

Bu özellik zram arttırma ile alakalı bir şey sanırım. Dediğim gibiyse çok ümidimiz olmasın.

Zram ne bilmiyorum ama bu cihazlardaki teknolojinin çalışma mantığı basit.

Depolama alanının belli bir kısmını RAM olarak ayırıyor ve eğer cihazın RAM miktarı yetersiz kalırsa kullanılmaya başlanıyor.

Cihazın depolama teknolojisine göre bu durumun stabilitesi değişir ama ufs 3.1 cihazlarda gayet güzel çalışır bence.

Zram ne bilmiyorum ama bu cihazlardaki teknolojinin çalışma mantığı basit.

Depolama alanının belli bir kısmını RAM olarak ayırıyor ve eğer cihazın RAM miktarı yetersiz kalırsa kullanılmaya başlanıyor.

Cihazın depolama teknolojisine göre bu durumun stabilitesi değişir ama ufs 3.1 cihazlarda gayet güzel çalışır bence.

ZRAM Andorid 4'ten itibaren kullanılan RAM'e yardım eden birimdir. Yine aynı dediğiniz gibi depolama üzerinden kısılarak oluşturulur. Root erişimi ile bu kapatılabilir ya da artırılabilir. Güzel çalşırsa iyi olur, faydalanırız.

Umarım bu güzel cihazlara IPS ekran koymak gibi bir saçmalık yapmamıştır Realme. AMOLED ekran cillop gibi olur. Ülkemize hızlıca gelse güzel cihazlar aslında. Realme 8 neredeyse 1 yıl olacak ama gelmedi ülkemize.

Geri
Yukarı