Realtek HD Ayarları Ses Sisteminde Çalışmıyor

Os_man

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar, umarım başlığı yanlış yazmamışımdır. Sorun kısaca şöyle;

Format atıldıktan sonra Realtek HD Audio sürücüsünü yükledim, fakat 5.1 ses sisteminde Arka hoparlörlerden ses gelmiyor şu an. Sorunun yazılımsal olduğunu düşündüğüm için bu kategoride konu açtım. Biraz daha açıklayayım; Realtek HD Audio programında ekrandaki ayarlar girili ve ses sınaması yaptığımda tüm hoparlörlerden ses gelmekte. Fakat müzik, oyun ve film kısaca her türlü programda arka hoparlörlerden ses gelmiyor.
Ekran Alıntısı.PNG

Sistem ise şöyle;
Hoparlör: Creative T6300 Inspire 5.1 Ses Sistemi
Yazılım: Realtek HD Audio
Anakart: Msi Z97 Gaming 3
Ses Sürücü versiyonu: 6.0.1.7541
DirectX Versiyonu: DirectX 11.0
Audio Kontrolörü: HD Audio
Audio Kod Çözücü: ALC1150

Yukarıda görüldüğü gibi L-Out, CS-Out, ve RS-Out jak Girişleri takılı ve şu an sadece L-Out girişine takılı olan ön hoparlörler çalışıyor. Zaten ön hoparlörleri nereye taksak çalışıyor. Diğerlerini değiştirip duruyorum ama ses gelmiyor.

Bu konuyla ilgili bilgisayarı topladığımdan beri muzdaribim aslında. Aygıtları her çıkarıp takışımda veya format sonrasında, bilgisayar jak girişlerini yanlış tanıyor veya çalıştırmıyor. Her seferinde farklı bir jak kombinasyonunda çalışıyor. Her aygıt, bir sonraki kurulumda farklı jak girişinde çalışıyor. Üstelik çoğu zaman alâkasız jak girişlerinde çalışıyor. Mesela bu ilk düzgün çalıştığı zamana ait bir fotoğraf;
20151009_204443a.jpg

Realtek HD Audio ses sınamasında doğru hoparlörlerden ses gelmesine rağmen bilgisayar kullanırken sadece ön hoparlörlerden ses gelmesinin donanımsal olmadığını düşündüğüm için buraya yazdım. Umarım çok uzatmamışımdır. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

images.jpg

Bu da anakartımın tüm jak girişlerinin adları.

Arkadaşlar sorunu iki aşamada çözdüm. Birincisi doğru bağlantı şeklini buldum ve ikincisi, yazılımsal sorunu basit bir yolla çözdüm. Anlatıyorum hemen;
Doğru Bağlantı.jpg

1) Bağlantı şekli yukarıda görüldüğü gibidir. Sizin için bu imajı hazırladım. Bağlantı bu şekilde olmalı ki tüm çıkışlardan doğru sesi alabilelim. Keşke kullanım kılavuzunda daha açık anlatılabilseydi.

2) Yazılım sıkıntısı var demiştik, evet sanırım var. Realtek HD Audio programını kaldırıp bir önceki versiyonunu yükledim. Windows yüklemeden kısa süre sonra güncelleme olduğu uyarısını verdi ve kontrol ettiğimde ses aygıtlarının yazılımları ve windows ile ilgili uyumlulukları içerdiğini farkettim. Programı kaldırıp tekrar kurmak Windows'un farketmesini sağlamış olabilir.

Velhasılıkelam sorun bu şekilde çözülmüştür. Konu kilitlenebilir, hepinize iyi çalışmalar.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı