Recep Tayyip Erdoğan: Son 20 yılda asgari ücret 23 kat arttırıldı

Tamamda Cumhurbaşkanı'nın konuşması içinde alım gücü 23 kat artı veya nominal değer bu kadar arttı gibi bir açıklama yok ki.
Konuşmasını biraz dinledim kendisi de sıkıntılardan dertlerden krizden savaştan pandemiden bahsediyor zaten.

Bu tarz uzun bir konuşmanın içinde 1 kelimenin cımbızlanıp boş muhabbet yapılması anlamsız geliyor bana.
Pandemi ve savaşın etkisi tüm dünyada etkili. Avrupa ve ABD'de enflasyon %8-9 seviyelerinde bunlara rağmen. Hadi onlar gelişmiş ülke diyelim bizimki %20-30 olsa da olur. %100'ü aşmasının tek sebebi hükümettir. Alım gücü artmadığı sürece miktar artsa ne olur? Mantıksız açıklamalar yapınca insanlar tepki gösteriyor haklı olarak.

Tamamda Cumhurbaşkanı'nın konuşması içinde alım gücü 23 kat artı veya nominal değer bu kadar arttı gibi bir açıklama yok ki.
Konuşmasını biraz dinledim cumhurbaşkanını kendi de sıkıntılardan dertlerden krizden savaştan pandemiden bahsediyor zaten. Zorlukların sıkıntının farkındayız düzeltmeye çalışıyoz diyor.

Bu tarz uzun bir konuşmanın içinde 1 kelimenin cımbızlanıp boş muhabbet yapılması anlamsız geliyor bana.
Alım gücünü hesaba katmadan asgari maaşın 23 kat artmasını marifet olarak gördüğü için o kişiye bu sitemler. Asgari maaş artmasının tek sebebi ekonominin kötü olması zaten. Ekonomi kötü olmasa asgari maaşta artmazdı. Onu da doğru düzgün enflasyona uygun arttırmıyorlar. 23 kat artmış, 4.250TL ama bir ev kirası 4.000TL. Nasıl olacak bu iş? :)

Milletin aklıyla dalga geçiyorlar. Kafası basmayanlarda asgari maaşın artmasını iyi bir şey sanıyor. Asgari maaşlar 500-900TL civarındayken, 1.500TL olacak dedikleri anda ülke batmıştı zaten. Her şeyin sonu o zamandan belliydi. Ama cahil olanlar sevinçten havaya uçmuştu. Ben ise kara kara geleceği düşünmeye başlamıştım. Ve şu anki durumumuza baktığımızda hayatımda ilk kez yanılmadığım için çok üzüldüm. Her asgari maaş artışında anlaki paramız iyice yerin dibine giriyor. Asgari maaş 23 kat değer kaybetti dese daha mantıklı konuşmuş olurdu. Afrika kabilelerinin bile parası bizimkinden değerli şu an. Ağlanacak haldeyiz. Yüzleri kızarıp, utanacakları halde, 23 kat maaş arttı diyorlar. Yüzsüzlük ve arsızlık ötesi bir seviyedeler. Bu açıklamaları 1 Mayıs'ta yapmasalardı bari. İşcilerden bela duası toplamışlardır. Uzun zamandır beddua ve cebe attıkları paralar ile güzel birikim yaptılar. Yemek nasip olmaz umarım...

Alım gücünü hesaba katmadan asgari maaşın 23 kat artmasını marifet olarak gördüğü için o kişiye bu sitemler. Asgari maaş artmasının tek sebebi ekonominin kötü olması zaten. Ekonomi kötü olmasa asgari maaşta artmazdı. Onu da doğru düzgün enflasyona uygun arttırmıyorlar. 23 kat artmış, 4.250TL ama bir ev kirası 4.000TL. Nasıl olacak bu iş? :)

Milletin aklıyla dalga geçiyorlar. Kafası basmayanlarda asgari maaşın artmasını iyi bir şey sanıyor. Asgari maaşlar 500-900TL civarındayken, 1.500TL olacak dedikleri anda ülke batmıştı zaten. Her şeyin sonu o zamandan belliydi. Ama cahil olanlar sevinçten havaya uçmuştu. Ben ise kara kara geleceği düşünmeye başlamıştım. Ve şu anki durumumuza baktığımızda hayatımda ilk kez yanılmadığım için çok üzüldüm. Her asgari maaş artışında anlaki paramız iyice yerin dibine giriyor. Asgari maaş 23 kat değer kaybetti dese daha mantıklı konuşmuş olurdu. Afrika kabilelerinin bile parası bizimkinden değerli şu an. Ağlanacak haldeyiz. Yüzleri kızarıp, utanacakları halde, 23 kat maaş arttı diyorlar. Yüzsüzlük ve arsızlık ötesi bir seviyedeler. Bu açıklamaları 1 Mayıs'ta yapmasalardı bari. İşcilerden bela duası toplamışlardır. Uzun zamandır beddua ve cebe attıkları paralar ile güzel birikim yaptılar. Yemek nasip olmaz umarım...

Söylediklerinin çoğuna katılıyorum. Asgari ücrete yapılan zam her zaman enflasyonu patlatır zaten.

Konuşma bu altta. Ben bu tarz konuşmaların önüne arkasına bakmadan cımbızlanmasına karşıyım sadece. Ve cımbızlanan laf üstünden kayıkçı kavgası yapılmasına.

Şu notuda düşmek isterim bizim ülke enerji petrol doğalgaz elektirik gibi konularda dışa bağımlı oldukça enflasyonu dengeleyemeyiz. Bizim ülkeye çarpan etkisi yapıyor bunlarda olan ani artışlar. Şuan petrol olmadan elektirik olmadan doğalgaz olmadan neredeyse hiç bir iş olmuyor hiç bir fabrika yürümüyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben bu tarz konuşmaların önüne arkasına bakmadan cımbızlanmasına karşıyım sadece. Ve cımbızlanan laf üstünden kayıkçı kavgası yapılmasına.
Cımbızlanması çok normal. Çünkü geldiğimiz nokta ortada. Artık kimsenin sabrı ve psikolojisi kaldırmıyor ekonomik şartları. Ekonominin kötü olduğunu kabul ederken, bir yandan da 23 kat asgari maaşı arttırdık diyen kişi ekonomi kitabı yazıyor. İnsanları çıldırtma noktasına getirdiler. "23 kat asgari maaşı arttırdık" cümlesini kurmasa bu şekilde çıkışlar olmayabilirdi. İyi bir şeymiş gibi ballandıra ballandıra söylemek komik oluyor.

@WTC kaldı ki ben yorum yapmadan sadece açıklamasını yazdım. Ona rağmen suçlu olduk :D
Ülkenin bu duruma gelmesindeki tek suçlu sensen hemen fişini çekelim o zaman :D Suçlu falan olmadın. Aksine bu tür haberleri gerçeklerin ne olduğunu yüzlere vurarak paylaşmak insanların bilinçlenmesini sağlıyor. Kızıyorlar ama içten içe bir şekilde doğruları görmeye başlıyorlar. Senin tek hatan habere yorum yapmadan direkt paylaşmış olman. Birazcık hükümete saydırıp stres atabilirdin. Daha tatlı bir konu açılışı olurdu. Bugünlerde tek milli sporumuz bu :)

Yeni konular

Geri
Yukarı