Recovery Bölümünü Sileyim Mi ?

3503

Kilopat
Bilgisayarı aldığımda Windows 8 Single Language vardı. Bir sürü bölüntü var harddiskte. Bende nefret ediyorum onlardan. Sonradan bi de Ubuntu yükledim. Hatta resimlerini atıyım :

1- Windows 8 sıfırlama özelliği recovery sayesinde mi çalışıyor ?
2- Onu sileyim mi ?
3- 1 GB' lık iki bölüm nedir ?

:) Garip bi durum. Böylesini hiç görmedim. Recovery ihtiyacın yok ise ( Ben kendim sıfırdan kurulum yaparım diyorsan ) sil gitsin. Bu da bir laptopa format atarken karşıma çıkan ayrılmış sistem bölümlerine benziyor. Yani onlardan birinde driver yüklü olabilir. Ben sildim bir daha ses sürücüsünü kullanamadım ne de yükleyebildim.

Ben olsam Windows 8.1 kurulum yaparken tümünü (diğer işletim sistemi hariç) siler sadece ikiye (C/D) bölerim. Ama problem (recovery hariç) çıkabilir.

Senin kafan bile karıştıysa ben zaten pert. Bide 1 GB'lık olanların birinde kurtarma diğerinde OEM yazıyor. Ben şimdi Ubuntu' ya geçeyim ve içinde ne var bakıp size söyleyim. :p

- - - Güncellendi - - -

Gparted'tan bir görüntü:

Bunlarda o 1 GB'lık bölümlerin içleri:

Acaba nedir bunlar ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Beni hiç bulaştırma :) Durumun beni aşar. Recovery soruyorsan normal format atmayı (USB-DVD) beceriyorum diyosan ki öyle de gözüküyor, silmenin sakıncası yok. Diğer bölümleri ben görmedim duymadım :)

Abi bence sen yedeklerini al ve tüm diski biçimlendir. Sonra 8.1 Kur ve C: D: diye böl kaç GB istiyorsan. Sonra Ubuntu kur ve geriye bıraktığın alanı EXT4 olarak biçimlendir ve bak keyfine. O Recovery bölümü çokta önemli değil. Zaten işi bilen biri ilk başta o bölümü siliyor :D

Abi bence sen yedeklerini al ve tüm diski biçimlendir. Sonra 8.1 Kur ve C: D: diye böl kaç GB istiyorsan. Sonra Ubuntu kur ve geriye bıraktığın alanı EXT4 olarak biçimlendir ve bak keyfine. O Recovery bölümü çokta önemli değil. Zaten işi bilen biri ilk başta o bölümü siliyor :D
Recovery bölümünü sileyim de 1 GB lık olanlar nedir ne değildir ? :D Bi de Windows sıfırlama özelliği o recovery sayesinde mi çalışıyor ? Yoksa kendi kendine mi ?

Hayır. Kendi kendine. O Windows'taki dosya geçmişi adı altında bulunan özellik ile çalışıyor. Yani system32'nin ilk günkü yedeği içindeki dosyalarında yazılı. Recovery ise o yazılı dosyaları önce C'de bir yere yazıp sonra system32 silip tekrar oluşturmasına bağlı bir şey.

Hayır. Kendi kendine. O Windows'taki dosya geçmişi adı altında bulunan özellik ile çalışıyor. Yani system32'nin ilk günkü yedeği içindeki dosyalarında yazılı. Recovery ise o yazılı dosyaları önce C'de bir yere yazıp sonra system32 silip tekrar oluşturmasına bağlı bir şey.

Teşekkür ederim. 1 GB lık olanları çözemedin çaktırmıyosun demi :D .

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı