Red Dead Online almayın, aldırtmayın!

Makaleler
33
Rockstar Games oyunlarını bu kadar beğenen biri olarak, neden böyle bir konu açıyorum? Hemen açıklayayım.

Rockstar Games, şirketin demirbaşları ayrıldığından beri kalitesiz ataklar yapmaya devam ediyor. Son yaptığı hareket ise Red Dead Online Standalone Version.
Peki neden Rockstar, RDO'nun yalnız başına bir oyun olması kararını aldı? Söyleyeyim, firma itibar kaybetmekten korkuyor. Rockstar'ı Rockstar yapan isimler ayrıldığından beri ellerinde GTA:Online ve Red Dead Online dışında bir koz kalmadığı için de sürekli bu ikisi üzerinden oynuyorlar.
Red Dead Online, ayrı bir oyun olarak piyasaya sürüldü; sırada da GTA:Online'ın yenilenip yalnız başına piyasaya sürülmesi var. Şu an onun üzerinde çalışıyorlar, PS 5 tanıtımında görmüştük.

Bir de üzerine, RDO buglu olarak piyasaya sürüldü, tam olarak hikaye modundan ayıramadılar. Üstüne üstlük Steam sürümünün hatalı paketlenmesi sonucu Steam tarafından tam anlamıyla "oyun" olarak algılanmaması sorununa da sorumluluk almıyorlar. Destekle kavga etme derecesine geldim, kendileriyle ilgili bir sorun olmadığı konusunda inatlaştılar. Bu konuyu yazının sonunda detaylandıracağım.

Şimdi biraz Red Dead Online'ı inceleyelim:​

Oyun kendi başına bir hikayeye sahip. Hikaye modundaki tüm detaylar Online sürümünde de mevcut. Görevlerin ucu sürekli açık bitiyor. Genel tabloya baktığımızda da sürekli oyunu geliştirecekleri ve sonunun gelmeyeceği anlamına geliyor. Güzel bir şey değil mi? Sonuçta oyun hiç bitmeyecek.
Hayır, bu demek oluyor ki, bundan sonra Rockstar Games'ten yeni ve kaliteli bir başlık görmemiz neredeyse imkansız. Zaten şirketin demirbaşları da ayrılmış, bu serileri bu hale getiren insanların yerini kim tutabilecek ki?
Ayrıca Red Dead Online'ın ayrı bir oyun olarak satılmaya başlanması demek, 2. bir GTA Online vakası demek. Senelerce bu oyunu da ısıtıp ısıtıp önümüze koyacaklar.

Her şey tamam, anladık. Ama firma neden sorumsuz oluyor?

Onu da açıklayayım. Bildiğiniz üzere RDO Steam üzerinden de yayınlandı. Fakat, hem diğer platformlardan daha geç, hem de eksik bir şekilde yayınlandı. Steam üzerinden oyunu başlatabiliyorsunuz ve sorunsuz oynayabiliyorsunuz tabi ki; fakat ne paylaştığınız ekran görüntüleri aktivitelere düşüyor, ne oyun profil sayfanızdaki oyunlar bölümünde görünüyor, ne de son oyun aktivitesi bölümünde oynadığınız görünüyor.

Steam Destek'e ısrar etmem üzerine desteğin baş danışmanı ile görüştüm, bana anlattığına göre bu tamamen oyunun paketlenip Steam'e gönderildiği şekliyle ilgili bir sorun; tam da tahmin ettiğim gibi. Yani Rockstar; oyunu ayrı bir olarak değil, Red Dead Redemption 2'nin DLC'si (veya benzeri bir şey) olarak paketleyip Steam'e gönderdiği için, oyun bağımsız olarak başlatılabilse de Steam bunu tam oyun olarak algılayamıyor. Bu genel bir sorun, diğer tüm profillere baktığımda aynı sorunun olduğu rahatça gözlemlenebiliyor.

Bunun üzerine Rockstar Support'un baş danışmanıyla da konuştum, o da sorunun kendileriyle alakalı olmadığını ve Steam'in sorunu olduğunu belirtti fakat sorun kabak gibi ortadaydı. Steam'in yapabileceği bir şey yoktu ki bu işin içinde olan herkes rahatça anlayabilir. Fakat üst birimlere bildirmek yerine kendileriyle ilgili bir sorun olmadığı iddiasında ısrarını sürdürdü.

"İleride düzeltirler ya." demeyin. GTA Online oynayanlar bilir; oyunda bir bug olduğu zaman, bu bug Rockstar'a para kaybettirmiyorsa o bug hiçbir zaman düzeltilmez.

Eee, anlattıklarının sorumsuzlukla ne alakası var?​

Şöyle ki;
Rockstar'ın yeni oyun üzerinde çalışmak yerine halihazırda var olan çevrimiçi oyunlarını yenileme -bir diğer tabirle ısıtıp önümüze koyma- kararları, RDO ve GTA:O'nun ayrı bir oyun olarak çıkması, çıkardığı oyunu bile doğru düzgün yayınlayamaması, tamamen çevrimiçi oyunları üzerine yoğunlaşması ve Season Pass gibi saçmalıkları oyunlarına sokması, vb. sayabileceğimiz ve kabak gibi ortada olan onlarca durum; Rockstar'ın, bildiği ve oyuncuların benimsediği yoldan çıktığının, para kazanmayı kaliteli çalışmanın önüne koyduğunun, EA ve Ubisoft gibi "Oyunlarımız tekrar edecek, oyuncular para akıtmak zorunda kalacak." mottosunu benimsemek üzere olduğunun (Belki de benimsemiştir.), artık Rockstar Games'ten kaliteli yapımlar görmemizin neredeyse imkansız olduğunun kanıtıdır. Zaten ne bug düzelten ne de oyunlarında bunların varlığını kabul eden bir firma (yukarıda da dediğim gibi), üzerine bunlar eklenince de sorumsuzluktan aşağı kalır bir yanı olmuyor bence.

Okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Biraz uzun oldu ama, canıma tak eden bir şeyleri uzun uzadıya açıklamak istedim.

Son düzenleme:
Adam gibi oyun yapan az şirket var, umarım batmaz.
Ubisoft gibi olacaksa batsın daha iyi diyecektim ama çalışanların ailesi de var, bu yönden bakın.
Firma batsa bile, çalışanların CV'lerinde "Rockstar" gibi büyük bir firmanın ismi geçtikten sonra havada kaparlar onları. O yönden canını sıkma derim. :D

Yine de batmasını dilemek yerine, eski hale dönmesini dileyelim biz.

Son düzenleyen: Moderatör:
RDR 2 çok satmadığı için böyle şeyler konuşuluyordu zaten. Kaldı ki GTA Online'dan akan parayı gördükten sonra RDR için de aynısını yapmak istediler ve standalone çıkarttılar. Çoğu kişi böyle bir şey yapacağını bekliyordu benim şu saatten sonra Rockstar'dan yeni bir ıp beklentim yok zaten, sadece yaptıkları oyunlardan hikayeyi kaldırmasınlar yeter. Oynarken en çok zevk aldığım senaryoları hep bu adamlar yazmıştı.

Rockstar'ın kaliteliğini kaybetmesini beklemiyordum, şirketten ayrılmaları duymamıştım sanırım. Bu yıl RDO almayı düşünüyordum, kararımı gözden geçirsem iyi olacak. Açıkcası hikayeli oyunlara pek meraklı değilimdir, daha çok arkadaşlarımla ya da tek başıma iyi vakit geçirebileceğim çevrimiçi oyunları severim.

RDR2 benim için pahalı, RDO bana hoş görünmüştü. 40₺ benim için azıcık yüksek fakat alamayacağım bir miktar değil, at sürmek ve altıpatlar ile birileriyle çatışmak kulağa hoş geliyor.

Rockstar giderek kötüye gitmesi pek üzmedi beni, çünkü Valve severim Rockstar değil... :D

Son düzenleme:
RDR 2 çok satmadığı için böyle şeyler konuşuluyordu zaten. Kaldı ki GTA Online'dan akan parayı gördükten sonra RDR için de aynısını yapmak istediler ve standalone çıkarttılar. Çoğu kişi böyle bir şey yapacağını bekliyordu benim şu saatten sonra Rockstar'dan yeni bir ıp beklentim yok zaten, sadece yaptıkları oyunlardan hikayeyi kaldırmasınlar yeter. Oynarken en çok zevk aldığım senaryoları hep bu adamlar yazmıştı.
Bence de hikaye anlamında çok iyiydi, daha önce sadece birkaç yerde GTA V oynayabilmiştim. Bu yaz bilgisayar alınca ilk defa hikaye modunu oynadım ve bittiğine çok üzüldüm.

Geri
Yukarı