Çözüm Red Dead Online "ERR_GFX_STATE" hatası

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Tikundale

Kilopat
Daha fazla  
İnternette bu sorunun çözümünü araştırırken benim gibi çözüm arayan ve bir sonuca ulaşamayan çok fazla kişi olduğunu fark ettim. Bulduğum bütün çözüm denemelerine rağmen hiçbirinin işe yaramaması sonucu biraz araştırma ve birkaç deneme yaparak kendim için bir çözüm bulmuş bulunmaktayım. En azından şu an sistemimde bu hatayı almadan oynayabiliyorum.

Benim sorunum şu şekildeydi; oyuna girdikten sonra 15-20 dk veya 45dk - 1 saat sonra oyunun kilitlenip err_gfx_state hatası alması ve bazen de oyundaki kaplama renklerinin kafasına göre renk değiştirmesi ve bir süre sonra tekrar bu hatayı vermesiydi.

Öncelikle sistemim;
Anakart: MSI B450M PRO-M2 V2 (güncel BIOS)
İşlemci: AMD Ryzen R5 3600 3.6GHz am+4 65W (stok soğutucu takılı)
RAM: 2 X 8 GB G.Skill Ripjaws V DDR4 3000MHz CL16 (XMP profile 1: 3000 MHz de çalışıyor)
Ekran Kartı: Sapphire Nitro+ RX 590 8 GB GDDR5 (driver olarak 21.4.1 sürümü kurulu)
PSU: Thelmaltake Litepower 650W.
Kasa: Thermaltake Versa J25.
Depolama: 250 GB M.2 SSD ve 500 GB HDD mevcut. (sorunun bunlar kaynaklı olmadığını düşündüğümden detaylı yazmadım)

75 Hz FreeSyns monitör kullanıyorum.
Dolayısıyla oyun HDD'ye kurulu (oyunu Steam'den almıştım).
İşletim sistemi Windows 10 Pro 21H1.

İnternette bulduğum ve uyguladığım çözümleri bilmenizi istedim. Bunların hiçbiri benim için bir çözüm oluşturmadı.
-Safe mode da açıp oynamak.
-Vulkan'dan DirectX 12'ye geçiş yapmak.
-Başlatma seçenekleri kutusunda -ignorepipelinecache eklemek (Steam).
-C:\Users\User\Documents\Rockstar Games\Red Dead redemption 2\settings klasörü içindeki sga dosyalarını oyuna başlamadan önce her seferinde silmek.
- DDU ile ekran kartı driverini silip tekrar kurmak (kaç kere yaptığımın haddi hesabı yok).
- Windows görüntü ayarları\Grafik ayarları\ Grafik Performansı Tercihi adı altında oyunun RDR2.exe dosyasını yüksek performansa almak.
- Görev yöneticisinden RDR2.exe'yi yüksek öncelikli ayarlamak.

Şimdi bu yukarıdaki çözümleri denedikten sonra dahi başlıkta belirttiğim hatayı alıyordum. Bunların kendimce yaptığım çözüme bir etkisi var mı yok mu aslında pek de bir fikrim yok. O yüzden bu yukarıdaki çözümleri tek tek deneyerek çözüme ulaştıysanız çok iyi ama hala bu hatayı alıyorsanız benim denediğim çözümü uygulayabilirsiniz.

Yalnız sorumluluk size aittir. Ben sadece, size alternatif bir çözüm olsun diye kendi ayarlarımı nasıl değiştirdim onu anlatacağım, yapıp yapmamak size kalmış.

Öncelikle oyunun Steam başlatma seçeneklerinde "-ignorepipelinecache" yazılı değil. Ben oyunu 1080p çözünürlükle, Windowed ekran tipinde oynuyorum ve Vsyns açık ve 75 Hz de. Böyle yaptım çünkü Fullscreen ve Windowed Borderless'de FPS düşüyor ve takılmalar yaşıyorum ama Windowed'de Freesyns açık 75 sabit alıyorum. Tabi ki pencere kenarlıklı bir şekilde oynuyorum. Fullscreen ve Windowed Borderless'de neden FPS düşüyor hiçbir fikrim de yok açıkçası. Çözüm öneriniz varsa yazabilirsiniz. Ben çözümünü bulamadım. Grafik ayarlarım da Quality Preset Level(Balanced) olarak ayarladım. Grafik API olarak da DirectX12 seçtim çünkü Vulkan bende pek stabil değildi. Oyun içi ayarlarda başka bir değişiklik yapmadım.

MSI aftreburner kullandığımda ekran kartının sıcaklığı 70-75 derecelerde gezindiğini fark ettim. Kart %100 kullanılıyor. İşlemci kullanımı da %35-%45 arasında.
Ben bu belirttiğim sorunun çözümünü ekran kartının fan hızlarını arttırarak sıcaklığı da 65 dereceyi geçmeyecek şekilde ayarlayarak buldum. Hatta 60 derecelerde tutuyorum.
Bunun içinde AMD'nin kendi yazılımı olan Radeon Software'i kullandım.
Yazılımı açtığınızda "Performans" sekmesinin altında "Ayarlanıyor" sekmesi içerisinde ayarlama kontrolünü "Manuel"e aldım. CPU ayarı ve VRAM ayarını ellemedim, yani "Devre Dışı" tutuyorum.
Fan ayarı - "Etkin".
Gelişmiş kontrol - "Etkin".

İnce ayar kontrolleri şu şekilde ayarladım.

P1 P2 P3 P4 P5
20 35 65 70 75 : Fan hızı

30 50 60 76 85 : Sıcaklık

Başka hiç bir değişiklik yapmadım.
Bunun görselini de anlamanız için ekliyorum.
FAn hızı sıcaklık profilim.PNG

Not: Amd Radeon Software "Ayarlar"(Çark Simgesi) Kısmında Ekran Kartı Sekmesinde Ekran Kartı Profilini "Oyun" olarak kullanıyorum.

Dediğim gibi ben bu profil ayarlarını kullanarak Red Dead Online oynarken ekran kartımın sıcaklığını 60 derece civarında tutuyorum ve bu şekilde 4 saate kadar hiçbir hata almadım. Normalde oyunu açtıktan sonra ortalama 25-30 dk civarında bu hatayı alıyordum. Sizde nasıl bir sonuç verir bilemiyorum. Bu şekilde birkaç gün denerim sonucu sizle paylaşırım. RX 590'larda kart yüksek sıcaklıklara çıkınca güvenlik dolayısıyla kendini kısıyor diye düşünüyorum. Bu yüzden de bu hatayı alıyorum(en azından benim kart için böyle olabilir). Ben çözümü kartı düşük sıcaklıkta tutarak çözdüm. Belki sizin içinde çözüm bu olur. Yalnız tüm sorumluluk size aittir.

Yalnız Fullscreen ve Windowed Borderless'de fps düşmeleri ve hafif takılmaların çözümünü bilen biri yardımcı olursa sevinirim.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı