Red Dead Redemption 2 Türkçe yama iptal oldu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Aynen öyle hocam, şirket bazında düşündüğünüz zaman bir oyuna her hangi bir dil eklemek size bir masraf oluşturuyor. Kaldı ki getirdiğiniz dil o ülkede bırakın size kâr getirmesini sizi zarara bile sokacaksa niye getirsin adam?
Duyar kasma hocam. Zarar nasıl getircek? Oyunların koruması çok yüksek artık kırılmayacak. Her türlü kâr edebileceğini biliyorsunuz. Artık Türkçe yamaya korkacak, bütün çeviri ekipleri.

Benim anlamadığım savunanlar neyi savunuyor? Yıllarca emek verilip para harcanan bir oyuna yapımcıdan izin almadan yama yapılıp salt kâr elde etmeye çalışan adamın mı emeğine üzüleceksiniz yoksa yapımcıya mı? Bu hakaret resmen bir şirket için. Rockstar'ın T2 Interactive'in umurunda mı sizce parası?

90 kişinin emeği gitti hayla Rockstar' ı savunuyorsunuz. Artık hangi insan size bedava hizmet sunar kimse sunmaz doğru değil mi? Sene 2020 kim size bedava hizmet eder? 7 aydır çalışıyor insanlar, Rockstar en azından yamayı alıp ekleseler onu da yapmıyorlar.

Merhaba, Öncelikle bilmeyenler için RDR2 Türkçeleştirme projesi iptal edildi. Benim yama projesi veya proje içerisinde bulunanlar ile hiç bir bağlantım bulunmamaktadır. Bu başlığı Türk oyuncuları ve oyunlardaki türkçe desteği hakkında genel bir konu olarak açıyorum. Fakat güncel bir olay olduğu için bu başlık altında değerlendirmek istedim.

Öncelikle yamanın iptal nedeni açıklanmadı. Bunun sebeplerini tahminen açıklamak isterim. Oyun film veya müziklerdeki tüm içerik firmaların telifli malıdır. Yani siz bir filme alt yazı dahi yapsanız firmanın sizi dava etme hakkı var. Rockstar yayıncı kuruluşu T2 firması GTA oyunu için mod aracı üretenlere milyon dolarlık davalar açmıştı. Bu modlar oyuncular için ücretsiz yapılan işlerdi. Buna rağmen modu yapanlara ve modları internet sitelerinde paylaşanlara milyon dolarlık cezalar ön gören Telif davaları açıldı. Bu olayları unutanlar için aşşağıdaki linkten haberi okuyabilirsiniz. Yurtdışı kaynak ve reddit üzerinden olayın ciddiyetini öğrenebilirsiniz.

oyungezer.com.tr/haber/gta-v-in-mod-kiti-yasaklandi-steamde-inceleme-notu-cogunlukla-olumsuza-dustu/detay

Söz konusu davalar 12 milyon oyuncunun firmaya mailler atıp satın almış kişilerin steam vb yerlerde inceleme notlarına 1 vermesi gibi tepkilerle geri çekildi. Fakat bu olaydan da anlayacağınız üzere T2 firması oyunlarına yapılan müdahaleleri kabul etmeyen bir firma.

Bu noktada RDR2 Türkçeleştirme projesi "tahminlerime" göre bu sebepten firmanın hukuki süreç başlatması sonucu iptal edildi. Bakın arkadaşlar sizlere bir görsel ekliyorum. 190 bin kelime içeren bir kitabın çevirisi için bir ofisle görüştüm ve bana verilen fiyat KDV dahil 9000 TÜRK LİRASI.
Yani 190.000 kelimelik basit bir kitabın çevirisi 9000 Tl. Gel gegelim Anonymous ve diğer ücretli çeviri gruplarına gerek donanımhaber forumlarında gerek diğer forumlar tepki gösterenler oldu.

Oyunda toplam 2.000.000 KELİME VAR. Ve uluslararası çeviri ücreti standardı kelime başı 0.12 EUR şeklindedir. Yani bu çeviriyi yaptırmak isterseniz 50 liradan şikayet eden dostlarım ödemeniz gerekn ücret Türk Lirası cinsinden 1.800.000 MİLYON TÜRK LİRASIDIR. :)

Hatta yamayı DMCA hakları dahilinde T2 ya şikayet edenler oldu. Ve yama projesi belli ki hukuki süreç başlatılarak iptal edildi. Ve şuan çevirmenlerin tüm emeği yandı. Çeviri dosyalarını el altından paylaşamazlar. Veya ücretsiz olarak yayınlayamazlar. sorun ücrette değil. Sorun T2'nun oyun dosyalarına müdahale edilmesine izin vermiyor. Evet modlar vb var ama siz gidip mail atarak şikayet ederseniz yama hiç bir şekilde çıkamaz. Ve çıkmadı ve ÇIKAMAYACAK.

Anonymous bu dosyaları isimsiz şekilde internete koysa avukatlar bunun için gruba dava açacaktır. Hukuku kandıramazsınız. "ben paylaşmadım" "benim alakam yok" demek mahkeme sizi kurtarmaz. Yani RDR2 yaması artık bir hayal.

Fakat yinede tepkinizi göstere bilirsiniz. Asla ama asla küfür veya hakaret İÇERMEYEN temiz bir ingilizceyle aşşağıdaki mail adreslerine satın aldığınız oyunu kendi dilinizde oynama hakkına sahip olduğunuzu ve bunun fiirma kanadından ticari kâr oranı göz önünde bulundurularak yapılamıyorsa bile gönüllü ekiplere izin verilmesi gerektiği. Ve ekiplerin talep ettiği bir ücret varsa da bunun bağış niteliğinde olduğunu yazabilirsiniz.

Şikayet maili atılacak adresler:

[email protected]

[email protected]

Sadede gelelim.
Bugün 90 dan fazla kişinin 7 ay emek verdiği RDR2 yaması internette bu insanları para alması nedeniyle şikayet eden kişilerin hâyasız girişimleri ile tarih olmuştur. Bu yazıyı okurken keyiflenebilirler. Ve fakat ücret nedeniyle itiraz edenlerin bilmesi gerekir ki çeviri organizasyonları bu çabaları sonucu ücreetsiz yama yapmayacak aksine yama işini bırakacaktır. Bu benim tahminimdir elbette. Ama bu gibi insanlar aramızda olduğu sürece çeviri ekiplerinin kaçıp gideceğini tahmin etmek zor değil.

Evet şimdi donanımhaberde konu açıp yorum yazıp 50 tl'ye yamamı olur diyen arkadaşlarımız. 1.8 milyon tl vererek bu oyunu çevirtebilirler. ama kötü haber şu ki bu parayı verip çeviriyi yapsanız dahi T2 şikayetler nedeniyle yamayı kaldırtıp paylaşanlara dava açacak. Teşekkkürler arkadaşlar. el birliği ile bir güzelliği daha yok ettiniz. :)
Kardeşim, yama Rockstar'dan habersiz yapıldı. Yama ekibinin böyle büyük bir işe girmeden önce yapımcıyı bilgilendirmen gerekirdi. İşin kritik noktalarından birisi bu. İkincisi, Skyrim'de de 1 milyon mu ne kelime vardı. Üstelik bu adamlar ücretsiz yaptı; ve efsane bir iş çıkarmışlardı. Bu adamlar enayi miydi? Suç; yama ekibinin başında veya karar veren kişisinde. Böyle bir süreç yönetilemedi. Söylenen fiyatlar, verilen sözler hiç oldu. Umarım, yama grupları bu olaydan kendilerine hisse çıkarırlar bundan sonra.

Benim anlamadığım savunanlar neyi savunuyor? Yıllarca emek verilip para harcanan bir oyuna yapımcıdan izin almadan yama yapılıp salt kâr elde etmeye çalışan adamın mı emeğine üzüleceksiniz yoksa yapımcıya mı? Bu hakaret resmen bir şirket için. Rockstar'ın T2 Interactive'in umurunda mı sizce parası?
Hocam bir sürü oyun yapıldı, kim izin aldı acaba?
Kardeşim, yama Rockstar'dan habersiz yapıldı. Yama ekibinin böyle büyük bir işe girmeden önce yapımcıyı bilgilendirmen gerekirdi. İşin kritik noktalarından birisi bu. İkincisi, Skyrim'de de 1 milyon mu ne kelime vardı. Üstelik bu adamlar ücretsiz yaptı; ve efsane bir iş çıkarmışlardı. Bu adamlar enayi miydi? Suç; yama ekibinin başında veya karar veren kişisinde. Böyle bir süreç yönetilemedi. Söylenen fiyatlar, verilen sözler hiç oldu. Umarım, yama grupları bu olaydan kendilerine hisse çıkarırlar bundan sonra.
.

.
Hepsi izin almadı değil ki sorun. Bazıları aldı ve de "resmî" olarak oyuna eklediler. Diğerlerinin almama sebeplerine örnek vereyim. GTA V'e, Türkçe yama yapılırken Rockstar, bir koşul koymamıştı. Serbestti. Rockstar daha sonra koşullar koydu ve geri çekildi 3. parti modlar ile ilgili.

Böylesine bir süreçte mutlak süreçte izin alınmalıydı. Kaldı ki, GTA V mod olayları önceden alevlenmişti. Müstehak demek istiyorum ama oradaki ekibin çok büyük bir emeği var. Yazıklar olsun, bu projeyi yönetene.

.

Senden benden iyi biliyorlardı T2 Interactive'in şartlarını. Yama bütün oyunlarda yasak değil ayrıca. Öyle bir şart varsa da yapımcı ile görüşüp "ücretsiz" şekilde oyuna eklemek istediğini belirtirsin. Yapımcı kabul ederse başlarsın. Anonymous en başından beri ücretli olacağını söylüyordu. Ücretsiz yamaları bile kabul etmeyen şirket, normal bir tutum sergilemiştir.

Senden benden iyi biliyorlardı T2 Interactive'in şartlarını. Yama bütün oyunlarda yasak değil ayrıca. Öyle bir şart varsa da yapımcı ile görüşüp "ücretsiz" şekilde oyuna eklemek istediğini belirtirsin. Yapımcı kabul ederse başlarsın. Anonymous en başından beri ücretli olacağını söylüyordu. Ücretsiz yamaları bile kabul etmeyen şirket, normal bir tutum sergilemiştir.
Hocam yama normal olarak çıkacaktı. Rockstar' a DH' deki korsancılar oyunu kırılmasını bekliyordu ve yamada ücretsiz çıkacak diye düşünüyorlardı. Ücretsiz olmadığını görünce tepki yaptılar. Adamlar fiyat düştü, buna da tepki yaptılar. T2 mail atıyorlar. T2, çeviri ekibine hak ihlali oyun dosyamı değiştiremezsin dedi. Yani hiç bir şey yok, ama mail atılıp sıkıntı oluyor.

Düşünsene bir oyun yapıyorsun, birisi çıkıp yama yapıyor ve bundan para kazanıyor. Sen ne yapardın? İptal ettirmez miydin? Gayet normal bence.
İptal ettirmezdim. İptal edeceksem de Türkçe dil desteği getirirdim. Hem Türkçe dil getirmiyorlar hem de yama yapanları engelliyorlar. Bildiğimiz Türkçe dil getirilmesini istemiyorlar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı