Redmi Note 8 Pro pixel Experience deneyimi

Merhabalar,

Yaklaşık 3 hafta önce Redmi Note 8 Pro cihazımdaki MIUI 12 (Endonezya sürümü) kullanırken yaşadığım pil ve performans sorunları yüzünden farklı ROM arayışına girdim. Öncelikle en güncel MIUI sürümü olan MIUI 12.5 sürümünü denedim. MIUI 12'nin üstüne epey özellik ekleyip pil sorununu çözmüşler. Buna rağmen beni tatmin etmedi çünkü performans sorunları inanılmaz fazlaydı. Zaten performans istediğimden en kısa sürede MIUI 12.5 ROM'undan kurtuldum. Tek çözüm Custom ROM yüklemek olduğu için tekrar ROM aramaya başladım ve arkadaşlarımın da önerisiyle pixel Experience ROM aramaya başladım.

Öncelikle Android 11 pixel Experience ROM yükledim. Eksiklikleri göze batıyordu. Normalde olması gereken pixel canlı duvar kağıtları yoktu. Pixel deneyiminde en çok merak ettiğim şeylerden birisi bu olduğu için moralimi bozdu açıkcası. Daha sonra telefona yüz tanıma ve parmak izi eklemek istediğimde ikinci hayal kırıklığını yaşadım. Yüz tanıma bu versiyonda çalışmıyordu. Mecburen parmak izi kullanmak zorunda kaldım. Telefonu test etmeye devam ederken üçüncü kez hayal kırıklığına uğradım. Bu ROM ile beraber gelen kamera uygulaması kullanılmayacak kadar kötüydü. Ben de bu sorunlarla uğraşmamak için tekrar ROM arayışına girdim.

Pixel Experience ROM performansını diğerlerinde alamayacağımı anladığımda tekrar pixel Experience kullanmak istedim. Android 10 pixel Experience, Android 11 pixel Experience'dan daha iyiydi ve moralimi bozan hiçbir şey onda yoktu. ROM'u indirip hafıza kartıma attım. TWRP üzerinden yüklemeye çalışınca da açılmadı. Tekrar MIUI 12 kurup Android 11 pixel Experience'a geçmek zorunda kaldım. Bu versiyonu kullanmaya karar verdim.

ROM atma hikayemin sonunda size kısaca artı ve eksilerinden bahsedeceğim.

Artıları:
-Performans gözle görülür şekilde muazzam seviyede arttı.
-1 günü çıkartamadığım pil performansı 2 günü rahatlıkla çıkartacağım şekilde uzadı.
-GCAM kurmak zorunda kaldığımdan kamera performansım doğru xml dosyaları ile muazzam seviyede arttı.
-Animasyonlar çok akıcı hale geldi.
-Widget kullanmak çok daha keyifli hale geldi.
-Uygulama uyumlulukları çok düzgün hale geldi.
-Hiçbir bug ile karşılaşmadım.
-Mi kumanda uygulaması yüklü geldiği için rahatlıkla televizyonuma bağladım.

Eksileri:
-Bildirim panelinde parlaklık seviyesini ayarlama yeri en üstte olduğundan parlaklığı tek elle ayarlamak çok zor.
-Yüz tanımanın çalışmaması.
-Kendi kamera uygulamasının çok kötü olması.
-Kurduğum stabil GCAM sürümlerinin hiçbirinde 60FPS video çekemedim.
-Google arama ve mesajlaşma uygulamaları MIUI uygulamalarına göre aşırı kötü.
-Aşırı derecede boş geldi. (not tutmak için bile ayrı uygulama yüklemek zorunda kaldım.)
-Kişiselleştirme seçenekleri MIUI'a göre aşırı derecede az geldi.

Sonuca gelecek olursak kesinlikle kullanmanızı tavsiye ettiğim bir ROM. Telefonun garantisini bozmama kesinlikle değdi. Fotoğrafları aşağıya bıraktım, incelemek isteyenler bakabilir.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-02-24 at 12.52.50(2).jpeg
    WhatsApp Image 2021-02-24 at 12.52.50(2).jpeg
    30,1 KB · Görüntüleme: 546
  • WhatsApp Image 2021-02-24 at 12.52.50(1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-02-24 at 12.52.50(1).jpeg
    59,5 KB · Görüntüleme: 503
  • WhatsApp Image 2021-02-24 at 12.52.50.jpeg
    WhatsApp Image 2021-02-24 at 12.52.50.jpeg
    33,6 KB · Görüntüleme: 468

Yeni konular

Geri