Redmi Note 8 şarjının uzun süre dayanamaması

Kastanbolu

Kilopat
Merhabalar, ürünümün şarjı hızlı gidiyor gibi hissediyorum. Eskiden S4 Samsung vardı elimde o da çok hızlı giderdi, 2 saate biterdi. Artık psikolojik mi bilmiyorum ama bu ürünü ben ilk aldığımda şarj da 6-8 saat arası bekletmediğimden dolayı olabilir mi?
Dolduktan sonra maksimum 20-30 dakika sonra aldım. Bu durumu etkiler mi?

Bahsettiğiniz ilk şarj olayı kömürlü bataryalara sahip telefonlar için geçerliydi. Akıllı telefonlarda kullanılan pil teknolojisinde ilk şarj ile alâkalı bir durum yok. Telefonun bataryasının sağlıklı çalışması için;
  • Şarj olurken kullanmamalı.
  • Pil seviyesi %20 nin altına düşmeden şarja takılmalı.
  • Pil seviyesi %90 olduğunda şarj etmeyi bırakmalıyız.
Yani pil seviyemizi %20 ile %90 arasında tuttuğumuzda pil ömründen tam performans alırız.

Bahsettiğiniz ilk şarj olayı kömürlü bataryalara sahip telefonlar için geçerliydi. Akıllı telefonlarda kullanılan pil teknolojisinde ilk şarj ile alâkalı bir durum yok. Telefonun bataryasının sağlıklı çalışması için;
Yani pil seviyemizi %20 ile %90 arasında tuttuğumuzda pil ömründen tam performans alırız.
İnternette okuduğum forum siteleri ve okulda hocamız şarja taktığınızda 100 olmadan çıkarmayın, ve telefonun mümkünse şarjını bitirip öyle şarja takın veya 20 altındayken şarja takın diyor orta derecelerdeyken şarj takmayın diyor yani eminmisiniz hocam?

Bende de aynı telefon var 6-8 saat sarj beklemesi yaptım ve hiçbir sıkıntısı yok gayet yavaş gidiyor ve hızlı doluyor ve ben hep tasarruf modun da kullanıyorum hiçbir yan etkisi olmuyor kullanırken.

İnternette okuduğum forum siteleri ve okulda hocamız şarja taktığınızda 100 olmadan çıkarmayın, ve telefonun mümkünse şarjını bitirip öyle şarja takın veya 20 altındayken şarja takın diyor orta derecelerdeyken şarj takmayın diyor yani eminmisiniz hocam?
Elbette. Li-po piller %80 oranında deşarj edilmelidir. %0 olana kadar kullan %100 olana kadar doldur mantığı pilin daha çabuk bitmesine neden olur. %20 ile %90 aralığında tutun dediysem siz %20 olduğunda şarja takabilir %90 olduğunda şarjdan çıkarabilirsiniz. Bu değerlerin arasında şarj etmek pil sağlığınızı olumsuz yönde etkilemez. %50 den %90 a kadar %30 dan %90 a kadar vs. En alt limit %20 olmalı.

Elbette. Li-po piller %80 oranında deşarj edilmelidir. %0 olana kadar kullan %100 olana kadar doldur mantığı pilin daha çabuk bitmesine neden olur. %20 ile %90 aralığında tutun dediysem siz %20 olduğunda şarja takabilir %90 olduğunda şarjdan çıkarabilirsiniz. Bu değerlerin arasında şarj etmek pil sağlığınızı olumsuz yönde etkilemez. %50 den %90 a kadar %30 dan %90 a kadar vs. En alt limit %20 olmalı.
Asıl önemli olan 20 altında takmamak yani?

Ekran süreniz kaç saat?
Ayrıca telefonu istediğiniz zaman şarja takmanızda sakınca yok. Sadece üstte belirtildiği gibi yüzde 20 ile 90 arası tutarsanız daha sağlıklı. Hatta yüzde 80e kadar çekilebilir. Yani bu değerler içinde istediğiniz zaman takıp çıkarabilirsiniz.
Bunlar haricinde telefonu şarjda kullanmayın kesinlikle çok zarar veriyor.

Kömürlü batarya nedir? Ufkumu genişletmek için soruyorum. 😂 Lityum için kimyasal optimal şarj ise %40-80 arasıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı