Redragon K553 Usas RGB TKL İnceleme | Nasıl Bir Markadır? Alınır mı?

İyi günler. Bugün size 2 aydır kullanmakta olduğum Redragon K553 Usas RGB model klavyeyi detaylı bir şekilde inceleyeceğim. Türkiye'de bu tarihte (15.09.2020) bu kadar detaylı bir Redragon incelemesi bulunmamakta. Dolayısıyla yazı biraz uzun olacak ama hiç bir eksik bırakmayacağım.

Forumda klavye konularında beni gördüyseniz biliyorsunuzdur. Bu forumdaki Çin işi klavyelere en çok karşı çıkanlardan biriyimdir. Bu yüzden bu zamana kadar Gamepower, Rampage, JamesDonkey almak yerine aynı fiyatta olan marka ama mekanik olmayan Corsair K55, Logitech G213, Cooler Master MK110, Cooler Master Masterkeys Lite L Combo, HyperX Alloy Core RGB klavyelerini bizzat kullandım. Bu sefer yeni sistemime klavye almak istediğimde bunlardan farklı model bir klavye aramaya başladım. Razer Cynosa Chroma alacak iken QP'nin sitesinde Redragon diye bir marka gördüm. İlk bakışta "Haa, yine Çin üretimi dandik mekanik bir klavye." diyerek geçtim. Ama daha sonra merakıma yenik düşüp araştırmaya başladım. Bulduğum sonuçlar bayağı bir şaşırtıcıydı.

Önce "Redragon Nasıl Bir Markadır? Redragon'un Diğer Markalardan Farkı Nedir? Alınır mı?" kısmı ile başlıyorum.

Redragon Alınır mı? Rampage, Everest, Gamepower, JamesDonkey, MotoSpeed Gibi Markalardan Farkı Nedir?

-İlk belirtmek istediğim şey şu: Redragon etiket basan bir firma değil. Yukarıda yazdığım Gamepower, JamesDonkey, Rampage, Motospeed, GameBooster VS. gibi markalar, hatta yanılmıyorsam Trust bile bazı Çin'de merdiven altı ürünlere etiket basıp Türkiye'de kendi markaları adı altında satıyorlar. Yurt dışında bu markaları gördünüz mü hiç? Hayır tabii ki de. Bu markaları görebileceğiniz bir diğer yer AliExpress gibi siteler. Öyle ki bazı kalvyeleri birebir aynısını ancak farklı marka adı altında AliExpress gibi sitelerde bulabiliyorsunuz. Ancak Redragon öyle değil. Redragon bir çok bileşenini kendi üreten bir marka. Eğer biraz İngilizceniz varsa şunu da okursunuz: About Us / Redragon.

+Redragon diğer Çin işi üretim klavyelerin "En ucuz mekanik klavyeyi yapalım, RGB ile süsleyip satalım." mantığıyla klavye üretmiyor. Redragon'un üretim mantığı "Uygun fiyatlı mekanik klavye yapalım." mantığı. Aradaki fark ne?
-Diğerleri hunharca en ucuz ve en dandik parti Outemu Switch'leri takıp satıyorlar. Güya 50M ömürlü mekanik Switch'ler ancak ne hikmetse 5-6 ay sonra bir sürü Switch bozuluyor. Switch bozulmuyor, lehimleri kırılıyor. Lehimleri kırılmıyor, Switch'ler de bozulmuyor ama bu sefer de kullanılan dandik PCB çöpe gidiyor. Aydınlatma zamanla parlaklığını yitiriyor. Üstüne üstük dandik üretim Switch'ler internette yazan özelliklerini karşılamıyor. Özellik derken? Örneğin Outemu Blue Switch'lerin yeni üretim versiyonları 55G aktivasyon kuvveti ve 2.2MM aktivasyon mesafesi var. Ama bu dandik Switch'lerin her biri farklı kuvvetler gerektiriyor, aktivasyon mesafesi farklı oluyor. Çın, çın yay sesinden hiç bahsetmiyorum :) Kalite kontrolden bile geçmeyen, herhangi bir standardı karşılamayan dandik Switch'ler yani. Keycaps'ler soyuluyor, parlama yapıyor, kırılıyor, boşluk yapıyor ve sonucunda kullandığınız yerde Keycaps'ler fırlıyor. Yazılım desteği desen, ya yok ya da çöp. Ömürlük olması gereken mekanik klavye bir baş belasına dönüyor. Tek yaptıkları "Aha bakın bu Switch'ler mekanik, alın size alüminyum üst plaka (Alüminyum'un fiyatı ne kadar sanki? :)), birazcık da RGB ve son olarak altın kaplama uç :D" Ancak Redragon'un ise belli bir kalite standartı var. Marka değerini korumak zorunda.

+"Marka değeri dedin de, nasıl bir marka ki bu değerini korusun? Hiç ismini duymadık." diyenleri duyabilir gibiyim.
-Bunu diyenlerin yazıyı 1 dakika okumaya ara verip Amazon.com ve diğer yabancı satış sitelerine ve Youtube'ye girip Redragon K552 Kumara diye aratmalarını tavsiye ediyorum. K552 Kumara ünlü bir model olduğu için örnek verdim. Satış sitelerinde göreceğiniz şey, örneğin Amazon.com'da; Redragon'un bir çok çevre biriminin (K552 dahil) "Amazon's Choice" olduğunu ve binlerce yorum yapıldığını göreceksiniz. Youtube'de göreceğiniz şey ise bir sürü dilde bir sürü farklı klavye ve çevre birimlerinin incelemesi. Örnek diller: İngilizce (UK&USA), Portekizce, Arapça, Hırvatça, Tayca, Rusça VS... İnstgaram'a girip arama kısmına Redragon diye aratın. Karşınıza çıkacak sayfaların bazılarını buraya ekleyeyim: Redragon USA, Redragon Argentina, Redragon Chile, Redragon Brasil, Redragon Latam, Redragon Adria, Redragon EU, Redragon İndonesia, Redragon South Africa, Redragon İran, Redragon Paraguay, Redragon SA, Redragon Nepal, Redragon Thai, Redragon De... Baştan söyleyeyim Yotube'de Türkçe inceleme videosu aratmayın, Redragon klavyeyle ilgili 1 tane dışında Türkçe video bulamadım. Yazı olarak ise 2-3 tane gördüm toplamda. Yani sonuç olarak Redragon dediğimiz marka Türkiye'de aslında çok bilinmeyen ancak yurt dışında ciddi satış rakamlarına ulaşmış ve "Bütçe dostu ürünler üreten" bir marka olarak tanınıyor.

+"Yahu övdün övdün durdun. Yok mu bu markanın kötü yanları?"
-Olmaz olur mu? Burada uygun fiyatlı klavyelerden bahsediyoruz elbet olacak. Hatta Redragon'a özel, kesinlikle hoş karşılamadığım bazı durumlar mevcut. Ancak bu noktalara başlıktaki klavyemiz Redragon K553 Usas RGB'yi incelerken anlatmak istiyorum. Öyleyse K553 RGB incelememize geçelim :):

Redragon K553 USAS RGB TKL Klavye İncelemesi. Artılar ve Eksiler, Kime Hitap Ediyor?

Klasik bir başlangıç yapalım ve kutu içeriğine bir bakış atalım.
Kutu içeriğine uygun fiyatlı olmasına rağmen iyi diyebilirim. Buradan bir artıyı kaptı bile.
11İnceleme8.jpg

Garanti belgesi, klavyenin aydınlatması için tuş kombinasyonlarını anlatan bir kağıt (Atmayın), aynı kitapçığın farklı dilleri için olan bir kitapçık (Siyah olan), bir adet Keycaps sökücü, bir adey Switch sökücü (Evet, yanlış duymadınız. Çok güzel bir özellik sizi bekliyor :)), ve bir adet Redragon Sticker'ı geliyor. Açıkcası Sticker gelmesine bayılıyorum ben :) Klavyenin iç paketlemesi pek güvenilir değildi ancak QP sağ olsun dışını tamamen köpükle kaplamıştı ve bayağı sağlamdı. Kutu hasarsız geldi. Güzel bir artı.

Boyutlardan bahsetmek istiyorum. Maalesef Türkiye'de uygun fiyatlı ve marka TKL (Tenkeyless) yani Numpad bölümü olmayan ve %60 (Üst taraftaki fonksiyon ve Numpad bölümü olmayan çok küçük klavyeler) klavyeler yok. Marka + TKL bir klavye istiyorsanız servet harcamanız gerekiyor :) İşte burada Redragon devreye giriyor. Redragon Türkiye'de TKL olarak sadece K552 ve K553 bulunuyor. Marka olmayan, uygun fiyatlı başka TKL klavyeler de var ancak benim gördğüm kadarıyla sayısı 2 :) Birisi de Motospeed zaten :) Motospeed (1, CK61), Magic Refiner (1)(Zaten bunun Türkiye garantisi yok). Boyutlar şu şekilde:
11İnceleme1.png

Referans olsun diye devasa G213'ün de boyutlarını şöyle bırakayım: Yükseklik: 218 mm, genişlik: 452 mm, derinlik: 33 mm
Gördüğünüz gibi K553 bayağı küçük bir klavye. Büyüklük ve küçüklüğü bir artı veya eksi unsur olarak değerlendirmiyorum çünkü kişisel bir tercih. Eğer TKL istemiyorsanız K553 RGB ile aynı fiyatta K551 Vara RGB var. K551, K552 ve K553'ün farkına en sonda değineceğim.

Klavye Floating Keys dizaynına sahip. Yani Switch'ler yandan baktığınızda açıkta gözüküyor. Bu ne bir eksi ne bir artı. Kişisel zevklerinize göre değerlendirebilirsiniz.

Şimdi gelelim malzeme kalitesine. Redragon'a güzel bir artı veriyorum burada. Elbette ufak bazı kusurlar da var. Öncelikle kasa malzemesine bakalım. Klavyenin üst tarafı ve kıvrımların tümü alüminyum. Fırçalanmış bir alüminyum ama tam olarak belli olmuyor. Yakından bakmanız lazım, uzaktan düz duruyor. Kasanın alt tarafı sert plastik ABS.
11İnceleme2.png

11İnceleme3.png

Elbette ABS'den ABS'ye fark ediyor ancak burada kullanılan öyle kalitesiz ABS değil. Elinize aldığınızda alüminyum ve sert plastik sağ olsun bükemiyorsunuz. Resimde de gördüğünüz üzere açılan ayaklarda, ayakların altında (Resimde gözükmüyor) ve altta 2 adet küçük kauçuk bulunmakta. Ayaklar gayet kaliteli ve bu kauçuklar kaydırmayı yeterince iyi engellese de düzgün yapıştırılmamışlar ve çabuk çıkabiliyorlar. Bu bir eksi. Malzeme kalitesi konusunda artı verdiğim kısım burası (Kasa) değil. Alüminyum veya sert plastik bir standart gibi bir şey zaten. Asıl artı verdiğim kısım Keycaps kalitesi. Keycaps'larda 2 adet kalite unsuru var. İlki Keycaps malzemesi, ikincisi üzerindeki yazıların nasıl yapıldığı.
+Keycaps'ler ABS. "E hani Keycaps kalitesine artı vermiştin? O zaman neden PBT değil de ABS? Bir dakika, ABS ve PBT de ne yahu?" diyenleri duyuyorum.
- ABS ve PBT'nin çok da açıklanacak bir şeyi yok aslında. Technopat'ın MM830 makalesinden bir kısmı buraya bırakayım: "ABS yerine PBT plastiği yani Polibütilen Tereftalat kullanılmış. Alışılmış ABS plastiği yerine kullanılan PBT, uzun kullanımda aşınma kaynaklı parlamalara karşı çok daha dayanıklı bir malzeme." Yani kısaca PBT genel olarak ABS'ye göre daha dayanıklı, hissiyatı daha iyi ve en önemlisi parlamalara karşı dayanıklı.
+"Peki neden ABS olmasına rağmen artı verdin?"
-Cevap basit: fiyat. Bu fiyatta PBT Keycaps'li bir klavye bulamazsınız zaten. Referans olsun diye diyorum, 800 TL'lik Corsair K68 RGB bile ABS Keycaps ile geliyor :) Burada önemli olan nasıl bir ABS olduğu? ABS'den ABS'ye kalite değişiyor çünkü. Ucuz bir PBT yerine kaliteli bir ABS bile alınabilir. Redragon burada orta-kalite diyebileceğim ABS Keycaps'lar kullanmış. Bunlar mutlaka zamanla parlama yapacaktır, bundan kaçış yok.
+"Yahu ne bu parlama, parlama diyip duruyorsun?"
-Aslında hepimizin başına gelmiştir diye düşünüyorum. Resmini bırakayım:
11İnceleme4.jpg

Ama durun daha bitmedi. Keycaps'e asıl artı verdiğim kısma gelmedik daha :) Keycaps'larda 2 çeşit kalite unsuru var demiştim hatırlayın. İkincisi asıl artı verdiğim kısım, yani Keycaps'lerin üzerindeki yazıların nasıl yapıldığı. Bunu yapmak için çeşitli teknikler var ama genelde Çin işi klavyelere sonradan Türkçe Q dizilimi vermek için lazerle kazıma yapılır ya da etiket yapıştırılır. Lazerle kazıma yönteminde bu yazılar daha sonra çabucak silinebilir. Etiket yapıştırır iseniz bu sefer de ışıklandırmayı göremezsiniz ve Keycaps hissiyatını kaybedersiniz. K553 Usas RGB'de kullanılan Double-Shot Injection denen bir yöntem. Bu yöntemde iç içe 2 parça olur. Dıştaki siyah parçanın üzerinde istenilen harf veya sayı için delik açılır. Daha sonra içeriden aynı harf şeklinde beyaz plastik bir parça sokulur ve kaboom. Keycaps'ınız hazır. Bu yöntemi böyle uygun bir fiyatlı klavyede görmek çok iyi bir şey. Bu yöntemin artısı soyulma gibi bir durumun oluşmaması :) Örnek bir resim bırakayım:
11İnceleme5.jpg


Klavyenin QP'de satılan versiyonu büyük Enter tuşlu Türkçe Q. Onun da resmini bırakayım (Sonradan basım değil, orijinal Türkçe Q; güzel bir artı):

11İnceleme7.jpg

Sonradan basım Türkçe Q değil orijinal Türkçe Q, bu bir artı dedim ama. Bu Türkçe Q dizilimi kim yaptı bilmiyorum (Redragon olduğunu sanmıyorum, tedraikçi?) ama büyük bir kusuru var. Yahu neden sayılar karakterlerin altında? Işık üst tarafta olduğu için geceleri sayılar yerine karakterler aydınlanıyor. Yansıma sağ olsun sayıları da görebiliyoruz, biraz parlıyor ama kim böyle bir hata yapar ki? Güzel bir eksi yedin buradan.

Klavyede bilek desteği bulunmuyor. Bilek desteği benim için olmazsa olmaz, elim rahat etmiyor diyorsanız almanızı tavsiye etmem. Veya ekstra bilek desteğini kendiniz yapın/satın alın. Ancak bu normal şartlarda olmazsa olmaz bir özellik değil, ekstra/lüks bir özellik. Bu yüzden artı veya eksi yerine nötr diye değerlendireceğim.

Birazcık da klavyenin Switch'lerinin takıldığı PCB kalitesinden bahsedeyim. Yalnız burada, kendim klavyenin PCB'sini çıkarıp garantisini devre dışı bırakmak istemediğimden dolyayı internette yabancı incelemelerden öğrendiğim kadarıyla anlatacağım. Kesinlikle PCB kalitesi Gamepower, Rampage VS. gibi aşırı dandik değil. Ancak çok iyi, süper-düper de değil. Orta kalite bir PCB kullanılmış diyebilirim. 5-6 ayda bozulup çöpe gidecek ve sizi yarı yolda bırakacak bir PCB değil kesinlikle. "Çok iyi değilse niye alayım yahu?" demeyin hemen. Burada uygun fiyatlı mekanik klavyeden bahsediyoruz. Elbette orta kalite olacak. Nasıl Mercedes olsun, full paket olsun, son model olsun, sıfır olsun ama 50.000 TL'ye alayım diyemiyorsanız aynı şey bunun için de geçerli. Bazı fedakarlıklar olmazsa uygun fiyatlı olmaz elbette.

Ve son olarak kablo kalitesini anlatayım. Kablo maalesef örgü değil ancak bayağı kalın ve sağlam. Ciddi manada kırmaya uğraşmazsanız herhangi bir sorun olmayacak cinsten. Bu yüzden bunu nötr diye değerlendireceğim. Kablonun klavyeden çıktığı kısma bir plastik konularak sağlamlaştırılmış. USB ucu ise devasa. Orayı kırmanıza imkan yok zaten. Maalesef onun resmini şu an bırakamayacağım. Ayrıca USB altın kaplamalı.

Sırada Switch incelemesi var. Klavyemizde Blue Switch'ler bulunmakta ve bayağı sesliler. 55G aktivasyon kuvveti ve 2.2MM aktivasyon mesafesine sahipler. Yurt dışında Red, Brown, Optical gibi seçenekleri olsa da maalesef Türkiye'de yok. Blue Switch'ten hiç hoşlanmıyorsanız direk eleyebilirsiniz. Şimdi burada Redragon'a bir sitemim var. Klavyeyi Youtube'de veya başka yerde aratın ve karşınıza çıkacak şey "Outemu" Switch'ler. Ancak tekrar Youtube'ye girip son 2-3 aylık videolara bakarsanız göreceksiniz ki gelen Switch'ler Outemu baskılı değil Redragon baskılı. Bana gelen Switch'lerde de aynı şekilde üzerinde Redragon yazıyor. İlk başta bayağı şaşırdım. Hatta Technopat'ta şöyle bir konu da açmıştım:

Daha sonradan forumdan @Shuj hocam ile yaptığımız araştırmada vardığımız sonuç şu: Bunlar aslında üzerinde Redragon yazan Outemu'nun yeni parti üretimi Dust Proof Switch'leri. Bunlar yeni üretilen modellerle beraber geliyor. Peki nasıl Outemu olduğunu anladım? Aslında %100 emin değilim. Öncelikle Switch'lerden bir tanesini çıkardım ve ayaklarına baktım. Çünkü farklı marka Switch'lerin PCB'ye geçtiği ayak sayısı ve yapısı farklı olabiliyor. Redragon yazan Switch'ler ile Outemu Switch'ler aynı ayak yapısına ve sayısına sahipler. Daha sonra "Outemu (Gaote) Dust Proof Switches" diye internette arattım ve birebir aynı görünüşlü Switch'leri internette gördüm. Ve son olarak son 2-3 aylık incelemelere baktım. Üzerinde Redragon yazmasına rağmen herkes Outemu dedi. Bu şekilde ben de sonuca varmış oldum. "Bunlar aslında yeni serilerden Outemu Dust Proof Switch'ler".

Sitemden sonra Switch kalitesine değineyim. Bildiğiniz üzere Cherry MX Switch'ler çok pahalı olduğundan klon Çin markalar ortaya çıktı. Gateron, Kailh, Outemu VS... Cherry'ler kesinlikle çok kaliteli ancak diğer markalar için durum değişken. O Switch'i ürettiren markaya göre Switch kalitesi değişebiliyor. Yani Cooler Master'ın Outemu Switch'leri ile Gamepower'ın Outemu Switch'leri arasında çok fark var. Redragon'un burada kullandığı Switch'ler 3-5 ay sonra bozulacak dandik Switch'ler değil, içiniz rahat olsun. Yani bir Gamepower veya Rampage gibi değil. Çok üst kalite de diyemem ancak kötü de değiller. Uygun fiyatlı mekanik klavye için normal. Üstüne üstük yukarıda dediğim gibi burada kullanılan Switch'ler yeni parti Outemu Dust-Proof Switch'ler ki bu da iyi bir artı. Bu Switch'lerin iç yapısı altın kaplama mı bakır mı bilemiyorum. Herhangi bir bilgi bulamadım bu konuda. Ancak burada klavyelerden bahsettiğimizden dolayı çok da önemli olmadığını düşünüyorum.

Switch'lerden yay sesi geliyor. Özellikle K553 için biraz daha fazla. Çok yüksek kalite olmadığı için bu doğal ancak K553'de özellikle yüksek olmasının 2 sebebi var. Birincisi metal plakanın üzerinde olması. İkincisi ise Switch'lerin etrafının açık olması (Floating Keys dizaynı). Ha yüksek demişken, dikkatlice yakından dinlemediğiniz sürece duyamazsınız/rahatsız etmez. Öyle aşırı yüksek değil yani. Örneğin aynı Switch'leri kullanan K552'nin plastik kasası ve etrafı çevrili olmasından doalyı yay sesi çok daha az. Bu durum tasarımdan kaynaklandığından (Switch kaltiesiyle az baplantılı olduğundan) nötr olarak değerlendirilebilir.

Şimdi gelelim Redragon'un Switch'ler konusunda en beğendiğim özelliğine: Hot Swappable Switch'ler.
+"Ne yahu bu? İngilizce terimler kullanıp durma da açıkla."
-Olay şu ki, klavyenin yanında gelen Switch çıkarma aparatıyla istediğiniz Switch'i sökebiliyorsunuz. Bakın Keycaps'lerden bahsetmiyorum, Switch'ler diyorum. Örnek resim:
11İnceleme6.jpg

Peki bunun yararı ne? Diyelim ki "W" tuşunuz bozuldu ve garantiyle uğraşmak istemiyorsunuz. O zaman isterseniz hiç kullanmadığınız bir tuşun Switch'ini çıkarıp W'nun yerine takıp sorunsuz kullanabilirsiniz. Ya da internetten 6'lı 10'lu satılan Outemu Blue/Red Switch'lerden alıp bozuk Switch'in yerine yenisini takabilirsiniz. Keycaps'ler de uyumlu yani sorun değil. Ne güzel bir özellik değil mi? :) Normalde diğer mekanik klavyelerde Switch'ler PCB'ye lehimli olur yani çıkarılamaz. Bozulduğunda, gitti.

Sırada aydınlatma ve yazılım desteği var. K553'ün Türkiye'de sadece RGB versiyonu var. Yurt dışında ise Rainbow ve sadece kırmızı aydınlatmalı versiyonu da var. Burada hem bir artı hem de bir eksi yazıyorum. Ve yukarıda Switch'lerde yaptığım gibi burada da Redragon'a bir sitem yollayacağım. Klavye evet RGB. Ve bu kadar uygun fiyatlı bir klavyeye RGB de eklemek çok iyi olmuş, istemediğiniz kadar mod da var. Her tuşa istediğiniz renki atayabileceğiniz Costum mod da var. Renk paletinden 16.7M renk de seçebiliyorsunuz. Artısı bu. Ancak bana gelen versiyonda tüm RGB efektlerde kırmızı, mavi, ve yeşil çok baskın. Sarı ve pembe gibi renkler yok denecek kadar baskın. Örnek resmi bırakayım:
11İnceleme2.png

Bu bir eksi. Aslında yazılımdan bu ara renkleri verebiliyorsunuz ancak hazır gelen bu efektlerde bu ara renklerin çok bastırılması hoş bir şey değil. Yine de efekt çok güzel gözüküyor, ona bir lafım yok. Diğer bir eksi ise şu: Az önce dikkat ettiyseniz bana gelen versiyonda dedim. K551, K552, K553 gibi klavyelerin Youtube'de incelemelerine bakın. Bazılarında tıpkı Razer, Cooler Master, Corsair gibi ara renkler çok iyiyken; aynı klavyenin başka incelemesinde renkler tıpkı benimki gibi. Ve benimki yeni-üretim versiyon. Redragon, dostum, bu ne yahu? Neden böyle bir şey var? Aynı model klavyelerde neden böyle farklılık var? İşte güzel bir eksi sana.

Aydınlatmayla ilgili değineceğim diğer bir şey ise parlaklık seviyesi. Parlaklık seviyesi gün ışığında neredeyse görülmeyecek kadar az. Bunun iki nedeni var. Birincisi Switch'ler değişebilir Outemu olduğundan LED'ler Switch'lerin üstünde değil, altındaki PCB'ye bitişik. Yani altta kalıyor. Switch'lerin altında kalmasına ek olarak Switch'lerin altının siyah olması da ışığı engelliyor, bu da ikinci neden. Buraya bir eksi yazabiliriz ama doğru olur mu bilmiyorum. Zaten uygun fiyatlı, RGB de var. Üstüne üstük parlaklığın düşük olmasının en büyük nedeni değişebilir Switch'ler. Bu yüzden hoş karşılanabilir diye düşünüyorum. Ancak yine de, insanları yanıltmasın diye eksi bölümüne yazacağım.

Yazılım ise klasik, Çin klavyelerinde gördüğümüz dandik yazılım. Yine Redragon'a bir sitem geliyor burada. Redragon USA VB. sitelerden indirdiğim K553 RGB yazılımı çalışmıyor. Keyboard Not Detected hatası alıyorum. Redragon Global TR'de ise yazılım indiremiyorum. Redragon Zone'da ise sadece "Skins" adlı kalsör geliyor. Yazılımın tamamı yok. Redragon, canım, dalga mı geçiyorsun? Hatta şöyle bir konu da açmıştım:
Çözümü de Redragon LA adlı siteden K553 RGB için olan yazılımı indirerek buldum. Bu yazılım çalıştı. Sadece makro ayarlama kısmı İngilizce değildi. O da Translate ile halledersiniz. Veyahut Redragon Zone'den inen Skins klasörünü Redragon LA yazılımını kurduğunuz dosya konumuna atıp değiştirin. Böylece İngilizce oluyor. Yahu Redragon'cuğum, neden dandik bir yazılımın için böyle uğraşmamız gerekiyor? Neyse ki bu sorun K551 ve K552'de yok bildiğim kadarıyla. Ek olarak, kalvyenin içinden çıkan kitapçıkta klavyenin tuşlarıyla nasıl aydınlatmayı ayarlayacağınız yazıyor. Öyle karışık bir şey değil. Makro dışında kalan her şeyi tuşlarla da yapabiliyorsunuz. Makro ile çok işiniz yoksa yazılımı indirmenize bile gerek yok. Makro da zaten Windows üzerinden kaydediliyor. Dahili bir hafıza yok yani. Uygun fiyatlı bir klavye olduğundan mazur görülebilir bir şey ama bazı insanlar için makro çok önemli olduğundan bunu da eksi kısmında belirteceğim.

Yazılım demişken medya tuşlarına da değineyim. Klavyede ses açma/kapama, medya oynatma/durdurma için ekstra tuş bulunmuyor. Ancak FN+ F kombinasyonuyla bu özelliklere erişebiliyorsunuz. Tuşları karıştırma gibi bir sorununuz olmaz çünkü üzerinde resmi bulunuyor. Buna ne eksi ne de artı diyeceğim. Nötr olarak değerlendiriyorum. Çünkü bilek desteğindeki gibi olmazsa olmaz bir özellik değil, ekstra/lüks bir özellik.

Son kısım ise garanti. Elektronik şans işi. Sıfır aldığınız ekran kartı, RAM bile bozuk gelebiliyor. Diyelim ki siz de şanssız bir insansınız ve klavyenizi garantiye gönderecek bir durum oluştu. Bu durumda garantiye güvenebilir misiniz? Ben bizzat bir deneyim yaşamadım ancak Redragon'un Türkiye tedarikçisi FSP Türkiye :) Yani bu konuda güvenebileceğimizi düşünüyorum. Garanti konusunda da güzel bir artı alıyor yani :)

Son Değerlendirme, Artı ve Eksiler, Kime Hitap Ediyor?

Türkiye'de Redragon klavyeler yukarıda yazıda belirttiğim üzere sadece mavi Switch'ler ile geliyor. Ve bayağı sesliler. Geceleri ses yapmasın istiyorsanız, profesyonel biçimde FPS oyunları oynuyorsanız veyahut klavye sesinden hoşlanmıyorsanız bu klavye sizlik değil. Ayrıca bu markadan ne kadar bahsedersem bahsedeyim ilk defa duyduğunuz bir markaya güvenmeniz pek mümkün değil. Eğer bu fiyatta marka olsun istiyorsanız (CM, Corsair, Razer VS.) o zaman bu klavye sizlik değil. Mekanik özelliğinden feragat etmeniz gerek.

Eğer uygun fiyata mekanik klavye arıyorsanız; ancak Rampage, Gamepower, Everest, James Donkey, Motospeed gibi dandik olmasın; mekanik klavyenin hakkını versin diyorsanız bu sizlik bir klavye. Elbette yazımda da bahsettiğim üzere uygun fiyatlı mekanik klavye alarak bazı şeylerden feragat ediyorsunuz. Bunu da göz önünde bulundurun.

---> Artılar:
+Benzer fiyattaki Rampage, Everest, Gamepower, James Donkey, MotoSpeed'in aksine etiket basan bir firma değil; üreten bir firma. Ayrıca yurt dışında çok tanınmış bir firma. Yani güvenilirlik.
+"En ucuz mekanik klavye" değil "Bütçe dostu mekanik klavye" mantığı.
+Fiyatına göre zengin kutu içeriği.
+Güvenli paketleme (QP için geçerli).
+Türkiye piyasasına uygun fiyatlı TKL klavye girmiş olması.
+İyi bir kasa kalitesi (Metal çoğunlukta+sert ABS).
+Fiyatı için ortalama ABS Keycaps'lar.
+Fiyatı için çok iyi Double-Shot Injection Keycaps'ler.
+Orijinal Türkçe Q dizilim.
+Fiyatına göre ortalama PCB kalitesi.
+İyi kablo kalitesi.
+Altın kaplama USB uç.
+Malum markalar gibi en dandik seri Outemu Switch'ler değil orta kalite Switch'ler.
+Dust Proof Switch'ler.
+Fiyatına göre inanılmaz olan özellik: Hot Swappable (Değişebilir) Switch'ler.
+Her tuşta tek tek ayarlanabilen RGB aydınlatma.
+Güvenilir garanti (FSP Türkiye)(Bizzat deneyimlemedim).

---> Eksiler:
-Türkçe Q versiyonda aydınlatmanın altında sayılar değil karakterlerin olması. Sonuç olarak sayılar az aydınlanıyor.
-Bazı versiyonların RGB modunda bütün ara renkleri bulundurmasına rağmen bazı versiyonların ara renklerinin fazla belli olmaması.
-Normalden düşük aydınlatma parlaklığı.
-Yazılımı indirmenin zorluğu.
-Zorluğuna rağmen pek kullanışlı olmayan yazılım.
-Türkçe yazılımı olmaması. Üstüne üstük İngilizce yapmak için de uğraşmak gerekiyor.
-Makro Windows üzerinden kaydediliyor. Dahili hafıza yok.
-Düzgün yapıştırılmamış ve çıkabilen alt kaydırmaz kauçuklar.

---> Nötr özellikler:
+- Kompakt boyut. Tam boy istiyorsanız K551 Vara RGB modele bakın.
+- Bilek desteği olmaması.
+- Harici medya tuşlarının olmaması, ancak FN+ F kombosuyla ulaşabiliyorsunuz.
+- Örgü kablo olmaması, ona rağmen kaliteli kablo.
+- PBT yerine ABS Keycaps'ler. Fiyatına göre kabul edilebilir, normal.
+- Switch markasyıla ilgili karışık durum (Ben Outemu olduğuna inanıyorum hâla).
+- Floating Keys dizaynı.
+- Floating Keys dizaynı ve metal plakadan dolayı biraz yüksek yay sesi.

K553 Usas, K552 Kumara, K551 Vara Arasındaki Farklar Neler?

K553 ile K552 arasındaki fark tasarım, aydınlatma ve kasa malzemesi. K552'de Switch'lerin etrafı kapalı iken K553 Floating Keys (Switch'lerin açıkta olması) dizaynına sahip. Ayrıca K552'de üst taraf K553'de olduğu gibi metal değil. Ancak yine iyi kaliteli sert ABS plastik kullanılmış. Bükülmesi çok zor. Ayrıca K552'nin Türkiye'de RGB ve Rainbow modu bulunmuyor. Sadece kırmızı aydınlatmalı modu var. Bunun dışında her şey aynı.

K551 Vara ise K552'nin Numpad'li hali. Başka bir farkı yok.
@AlexanderTheGreat @srcn90 Sözünü verdiğim etiketler :)

Yazıya sonradan eklendi:

@Lux ultisi kullanan kedi Evet unutmuşum. Yazımda bazı eksiklikler olduğunu biliyordum ancak hepsini bir anda fark etmem imkansız.

Açıkcası K568 konusunda çok bir bilgiye sahip değilim. K552 Red modelinden sonra RGB olan en ucuz model kendisi. Ancak "En ucuz"un belirtilerini ciddi biçimde gösteriyor. Kasa kalitesi, üstteki vidalar... PCB'si ve kullanılan Switch kalitesi konusunda pek bir bilgim yok açıkcası. Switch'lerin aynı olduğunu düşünüyorum gerçi. Yine de tam öğrenmeden yorum yapmamak doğru olur.

Bu arada, RGB bölümünde bahsettiğim ara renklerin olmaması ve olması durumunu tam özetleyen bir resim göstereyim. Benim yukarıda paylaştığım da K553 RGB, bu da K553 RGB. Ancak RGB efektleri farklı:
11İnceleme9.jpg


Bunu bir eksi olarak yazımda belirtmiştim zaten. Bir de bahsetmeyi unutmuşum ama 4 adet parlaklık ayarıyla geliyor. Bunu da artı olarak değerlendirebiliriz.

11İnceleme10.jpg

Bu da eski üretimde gelen Outemu baskılı Switch'ler. Şimdikilerde Redragon yazıyor ve Dust-Proof Switch'ler geliyor. Ayrıca aydınlatmanın PCB'ye yapışık olması ve Switch'in altında kalmasından dolayı parlaklık seviyesini etkileyen bir durum vardı. Eski Switch'lerde LED'ler bayağı yukarıda duruyor gördüğünüz gibi. Ancak yeni Redragon (Outemu) Dust-Proof Switch'lerde LED'ler daha da aşağıda, Switch'in bayağı altında. Parlaklığı etkiliyordan kastım buydu. Bunu da yazımda eksi olarak belirtmiştim.

Unuttuğum bir diğer nokta Keycaps'lerin kalınlığı. Aşırı ince olup da kağıt hissi veren gibi de değil, kalın ve premium hissiyat veren de değil. Fiyatına uygun, yazıda da üstüne basarak söylediğim orta kalite ABS Keycaps'ler kullanılmış:

11İnceleme999.jpg


Enter, Shift, boşluk tuşu gibi büyük tşlarda Cherry Stabilizatör'lere sahip. Bu zaten olması gereken bir şey. Yoksa uzun ve büyük tuşlara basamaztık. Artı veya eksi değil:

11İnceleme9999.jpg


Şu anlık aklıma gelen, yazıda bahsetmediğim eksikler bunlar. İleride olursa konuyu güncellemeyi düşünüyorum.
 
Son düzenleme:
Katılım
21 Ekim 2017
Mesajlar
6.244
Makaleler
3
Çözümler
7
Yer
Adana
Hocam tamamını okumadım ama elinize sağlık, hemen okumaya geçiyorum.
 
Katılım
25 Mayıs 2019
Mesajlar
796
Çözümler
3
Sosyalde gördüğüm en detaylı incelemelerden biri olmuş. İn in bitmedi vallahi :D Kumara ve GXT 890 hakkında ne düşünüyorsunuz? TKL yapıda olması Kumaraya, Red Switch olması da GXT 890'a yakınlaştırıyor beni.
Edit: K552 Hakkındaki bilgileri son paragrafta vermişsiniz zaten. Yazıyı okumayı bitirince fark ettim.
 
Son düzenleme:
KS
FantastikTürk

FantastikTürk

Kilopat
Katılım
11 Aralık 2016
Mesajlar
6.532
Makaleler
4
Çözümler
13
Yer
???
@AlexanderTheGreat Açıkcası ben GXT 890'dan tuşların soyulması yüzünden vazgeçtim. HB gibi yerlerde yorumlara bakarsanız herkes tuşların soyulduğunu söylemiş.

Ayrıca Trust'a güvenmek yerine Redragon'a güvenmeyi tercih ettim. Bahsettiğimiz Trust modelin yabancı incelemelerini bulamadım. Türkçe incelemeler de çöpten başka bir şey değildi. Ne Switch'lerin üretim serisi, ne Keycaps'ler, ne de PCB hakkında bilgi edinemedim. Trust için bir inceleme yazacak olsaydım bu kadar detaylı olamazdı. "Eşit şartlarda" bilmediğim ve öğrenemediğim bir şeye güvenmek yerine bildiğim bir şeye güvenmeyi seçtim de diyebilirsiniz.

Dipnot : Sadece Sosyal'de değil Türkiye'de bu tarz detaylı klavye incelemesi bulmak imkansıza yakın. Yazılı zaten yok, YouTube'de de sadece belli klavyeler için var. Ancak bu kadar detaylı inceleme yazıp emek verdikten sonra hiç görüntülenme/beğeni almamak üzmedi değil :(
 
Son düzenleme:
Katılım
21 Ekim 2017
Mesajlar
6.244
Makaleler
3
Çözümler
7
Yer
Adana
Katılım
21 Ekim 2017
Mesajlar
6.244
Makaleler
3
Çözümler
7
Yer
Adana
Hocam zahmet olmazsa klavyenin RGB'sini siz çekip atabilir misiniz? Türkçe karakterlerle merak ediyorum.
 
KS
FantastikTürk

FantastikTürk

Kilopat
Katılım
11 Aralık 2016
Mesajlar
6.532
Makaleler
4
Çözümler
13
Yer
???
Yukarı