Redragon K586-PRO Brahma İncelemesi

Öncelikle bu klavyeyi almamda bana yardımcı olan karar vermemi sağlayan @hadwiger @Apaçi Atcı ve @Shuriken hocama çok çok teşekkürlerimi sunuyorum. Bir çok konuda beraber tartıştık artı ve eksilerini değerlendirdik, ürünü inceledik. Pazar günü itibarıyla sipariş etmiştim ve şu anda kendisi elimde. Şimdi sizinle beraber hem almak isteyenlere hem de merak edenlere özel küçük bir ilk bakış ve inceleme yapmak istedim. Uzun kullanım testini de 1 sene sonra buraya yayınlayacağım. Fotoğraflardakı ışıklandırma ve kalite için kusura bakmayın. Çok kaliteli bir düzenim ve kaliteli bir telefonum yok. Daha doğrusu ihtiyacım yok diyelim. Biraz da tozlu çıkmış kamerada ancak normalde o kadar olmadığına eminim. Masa lambası ve GM8 kullandım bu incelemede. Fotoğraflar bellek hatasından dolayı inceleme sonunda yayınlanacak. Çok gecikmeden başlayalım.

Konuğumuz yeni almış olduğum Redragon K586-PRO Brahma modeli:
Öncelikle kutu tasarımından bahsetmek istiyorum. Bu kadar basit bir kutu beklememiştim. Kutunun üstünde klavyenin resmi, sağ altta küçücük bir isim sağ üstteki logo ve klavye hakkında 3 küçük bilgi dışında hiçbir şey yok. Cazip özellikler veya doldurmaca bilgiler kullanılmamış. Corsair'dan sonra alışamadım diyebilirim :)
Kutunun arkasına geldiğimizde klavyenin özellikleri ve resimlerle gösterilmiş özellikler bulunmakta. Gayet şık. Önü yerine arkası kullanılabilirmiş. Ancak kargoda ufak bir kısım yırtılmış. Bandı sökerken biraz daha ilerledi ancak çok önemli değil.

1611150131422.jpeg


1611150128673.png


Kutuyu ilk açtığımızda içinde bizi bir kutu daha karşılıyor. Üzerine parlak ve güzel bir redragon logosu yerleştirilmiş. Kutu gayet dayanıklı.

1611150449307.jpeg


Bu kutuyu da açtığımızda sonunda klavyenin kendisi bizi karşılıyor. Güzelce süngerlere oturtulmuş ve yumuşak bir kağıtla kaplanmış. Olur da geri yollamak istersem kağıdı saklayayım dedim ancak çıkarırken yırtıldı o derece yumuşak. Klavyeyi çıkarınca ise içinden kutu içeriğinde yazanlar geliyor. Amazon'da eksik yazılmıştı ve korkmuştum ancak Switch testerlar, keycap ve Switch sökme aparatı, garanti belgesi, bilek desteği ve stickerı çıkıyor. Bir de kullanma kılavuzu Türkçe olarak dahil edilmiş ancak hangimiz okuyoruz ki :D

1611150506870.jpeg


1611150769943.jpeg


Kutuyu açtığımıza göre klavyemizin kendisine geçelim. Switch testerlardan sonra bahsedeceğim. Klavyemiz bahsedildiği gibi optik outemu Switch'leri kullanıyor. Switch puller ile Switch'lerden birini söküp baktım ve videolardaki tornavidayla aktif etme olayı gerçekmiş! Onun fotoğrafını çekmeyi unuttum kusura bakmayın ancak klavye hot swappable. Yani diğer optik outemu Switch'ler ile değiştirilebiliyor. İsterseniz verilen tester sample ile bile değiştirebilirsiniz. Klavye genel olarak güzel hatlara sahip ve bana eski K95'i andırdı. Makro tuşları çok güzel konumlandırılmış ve yanlışlıkla basma ihtimaliniz çok düşük ancak hepsine çok rahat erişebiliyorsunuz.

1611154013745.jpeg

1611154087873.png


Kutunun içinde gelen bilek desteği Corsair strafe ile gelenden açık ara ile daha büyük. Çok daha tutucu ve rahat da olduğunu söyleyebilirim. Ancak yazı yazarken sağ eli koyunca ortada hafif bir şişlik var gibi hissediyorum logosunun olduğu yerde. Ancak büyük ihtimalle ben sadece öyle hissediyorum aslında orada bir şey yok. Strafe iç bükey yapıda olduğundan el alışkanlığı sadece. Yine de KB R88'in bilek desteğini kullanacağım çünkü o çok daha komforlu benim için.

1611154162971.jpeg


Klavyenin detaylı özelliklerine gelecek olursak klavyemiz multimedya tuşları ve ses tekerleğine sahip. Corsair K70 ile kıyaslamam gerekirse eğer çok daha güzel bir hissi olduğunu ve 2'şer 2'şer artırdığını söyleyebilirim. Multimedya tuşları YouTube algılayacak şekilde tasarlanmış ve arka planda olan YouTube'u oyun açıkken bile algılayıp değiştiriyor. Play butonuna 2 kez basılınca ise ses tekerleği uygulamanın sesini kısmaya başlıyor ve böylece kulaklık %100 iken Opera'nın sesini %10 yapabiliyorum. Kesinlikle mükkemmel bir özellik olmuş. USB kablosunun ise gayet uzun, örgülü ve altın kaplama uçlu olması birçok avantaj getirmiş. Bu fiyata gerçekten dolu dolu bir klavye kendisi.

1611154159888.png

1611154268243.jpeg


Bahsettiğim gibi klavyede Outemu Optik Blue Switch'ler kullanılmış. Basış hissi mekanik outemulardan daha dolgun. Basması hafif ancak tactile bump kesinlikle çok çok daha belirgin ve tuşa bastığınızı anlıyorsunuz. Ayrıca eski outemulardaki gibi çalışma noktası Click'den sonrası değil Click'in hemen öncesi. Bu da tepki süresi olarak çok büyük bir avantaj sağlıyor. Dedikleri 1.60Mm'ye uymuşlar. Swichler Box tasarımı gibi yapılmış ve bu da toza ve suya dayanıklı olmasını sağlıyor. Ayrıca PCB'sinin de IPX4 sertifikası olduğunu belirtmem gerek. Bir miktar suya sorunsuzca dayanacaktır kendisi. Stabilizörlerden bahsetmek gerekirse space tuşunda hiçbir oynama yok. Bu bütçe için olabilecek en mükkemmel stabilizörler diyebilirim. Corsair Strafe ile kıyaslayınca Corsair Strafe Brahmanın yanında çöp kalıyor. K95e daha yakın stabilizör kalitesi.

1611154307664.jpeg

1611154304452.png


Klavyenin ışıklarına gelirsek ışıklar PCB üzerinde olduğu için gün ışığında biraz kısık. Corsair'daki o heyecanlı parlak RGB'yi bulamadım. Ancak kesinlike görülmeyecek kadar değil. Karanlıkta fazla bile parlıyorlar benim için. Ayrıca bir klavye nasıl Corsair'dan daha fazla ışık efekti ve customizationa sahip olabilir anlamış değilim. Puanımı kaptın redragon. Ancak yan RGB'nin tuşlardan daha kuvvetli olması üzmedi değil. Sanki masa lambası almış gibiyim. Fazlasıyla aydınlatıyor yerini. Ben buradayım diyor adeta :)

1611154416321.jpeg

1611154491476.jpeg

1611154519019.jpeg

1611154515858.png
Değerlendirmeye geçecek olursak:
Benim klavyeye kişisel puanım 8/10. Strafeden çok daha başarılı buldum kendisini. Switch'lerin tepki süresi ve makro tuşları işime yaradı. F tuşlarının yakın olması MMORPG oyunlarında çok büyük bir hız ve erişim sağladı. Aldığım için çok çok memnunum. Hot swappable olması bakımından da işime yaracak. İleride optik mor Switch'lere geçeceğim sanırım. Tabii Blue da gayet güzel ve oldukça seviyorum. Ancak yazılımına gelecek olursak... Gelmek istemiyorum ama olsun... İndirene kadar her şey çok güzeldi. Hem Türkçe hem İngilizcesini indirdim ve yetki verdiğim anda PC restart attı. Olur öyle şeyler dedim uygulamayı açtım her admin yetkisi verdiğimde PC kendini restartlamaya devam etti. Farklı kullanıcının admin yetkisini vererek çalıştırdım ancak bu sefer "device not found" hatasıyla karşılaştım. Ardından firewall kapatıp denedim ve admin yetkisi vermiş olmama rağmen hala aynı hata vardı. Gittim redragon brasil sitesinden indirdim. Çalışıyordu ancak hiçbir şey anlamadım ve yanlış bir şey açıp klavyenin çalışmamasını sağladım. Zarla zorla driverı sildim. Videolardan destek almak istedim ve YouTube'u araştırmaya başladım. Pro değil orijinalini indirin dediler. Aynen uyguladım ancak bu sefer klavyenin ışıkları komple gitti. Klavye üzerinden de uygulamadan da kontrol edemiyordum. Sabır dileyerek bunu da sildim ve 2-3 saatlik uğraş sonucu brasil versiyonunun içine İngilizcedeki dil paketini atıp çalıştırdım. Uygulamaya puanım 0/10 Siz driver yapmayın hocam olmamış bu. İnsana işkence ediyorsunuz resmen. Allah'tan kullanımı basit ki sorun olmadı o kadar. Sinir krizi geçirecektim bir uygulama yüzünden. Özet geçmek gerekirse:

Artıları
-Türkçe Q
-Makro tuşlarının olması ve konumlandırması
-Tonlarca RGB ve renk seçeneği
-Switchlerin çok hızlı tepki vermesi ve Outemudan beklenmeyen bir performans sunması
-Kailh BOX Pale Blue'ya benzer yumuşak ve hoş asla baş ağrıtmayacak Click sesi
-Yay sesi yok ve Switch'lerde bir takılma durumu yok. Hepsi sorunsuz çalışıyor.
-Cherry Blue'dan bile daha kaliteli ve hissedilir güzel bir tactile bump
-Bilek desteği
-Multimedya tuşları
-Ses tekerleği ve arka plan multimedya kullanım desteği
-Onboard Memory ve kaydedilebilir makro/ışık profilleri
-Hot swappable Switch'ler
-Gömülü kasanın estetiği ve beraberinde gelen bir miktar ses yalıtımı
-Tüm profillerin saniyesinde değiştirilebilmesi. Oyun içinde farklı tuşlar veya farklı kombolar kullanan ve 5 makro yetmeyen kişi hiç sorun yaşamadan yeni profile geçebilir.
-Fiyatına göre mükkemmel sayılabilecek stabilizörler
-Klavye üzerinden uygulamaya gerek kalmadan makro ve ışıklara erişim
-Ağır tasarım ve kaymayan ayaklar
-Masayı aydınlatan kenar RGB'leri ve göz almayan capslok winlock ışıkları.

Eksileri
-Enter tuşu gereksiz derece sesli.
-Blue Switch sevmeyenlere uygun değil ve başka seçenek yok
-Backspace tuşunda hafif bir yumuşama var herkeste olmayabilir ancak bununla ilgili bir şikayet daha görmüştüm.
-Üst makro tuşları ve profil tuşlarına basmak zor. Tuşlar çok sert ve hissiyatı yok. Kullanmayı düşünmüyorum.
-RGB'si gün ışığında sönük kalıyor. Bir Corsair bir Razer beklemeyin.
-Kasa plastik ve ses yalıtımı iyi olmasına rağmen köşelerden tutup bastırınca biraz esniyor. Normal ama aluminyumu tercih ederdim.
-Bilek desteği saçma bir şekilde dış bükey gibi hissettiriyor. Ortaları rahatsız.
-ESC tuşu klanye bütününe çok yakın. Kimileri için rahatsız edici olabilir ve missclicke sebep olabilir.
-Yazılımın kurulum işlemi tamamen bir işkence. Pişman etti resmen. Kurmasam daha iyiydi.
-Keycapler çok zor çıkıyor. Kimisi için fırlama yapmaz falan denebilir ancak ben asla böyle bir sorun yaşamadım ve klavyeyi tutsam bile keycap çıkmıyor. Switch'i çıkarmak daha kolaydı
-Bilek desteğinin magnetleri duruma göre çok güçlü. Havada tutunca hiç bükülmeden duruyor ama çıkarmak isterseniz bir elinizle klavyeyi tutmanız gerekir.
-Piyasada çok bilinmiyor ve optik Switch'ler yaygın değil. Switch değişimi biraz tuzlu
-Shift tuşu gereğinden fazla küçük hissettiriyor. Alışılır ancak ilk izlenim hoş değil.

Sonuç
Alınır mı sorusuna gözüm kapalı evet derim. Ben 480 liraya aldım ve akşamına fiyatı 550 oldu. Yine de o fiyatı bile hak ediyor. Kesinlikle bu fiyat için olabilecek en iyisi diyebilirim. Her ozelliği, doluluğu, malzeme kalitesiyle öne çıkıyor kendisi. Blue Switch seven biri hiç tereddüt dahi etmeden alabilir kendisini asla pişman etmez. Fiyatı 650ye kadar gayet alınabilir bir seçenek hatta şu an imkanım olsa corsaira geri dönmezdim. Bunca özelliğin tamamı lazım olacak. Bu fiyat segmentinde kesinlikle favorimdir. Beklentilerimin çok çok üstünde çıktı kendisi. Okuduğunuz için teşekkürler dostlar. Hepinize iyi forumlar
-------------------------------------------------------------------------------------
Son olarak taglememi isteyen birkaç kişi olmuştu
@adnan.mihci @Flakel @Eufrat @Pulficar
Konuya buyurun hocam. Eksik gördüğünüz kısımlar varsa sormaktan çekinmeyin. Uzun kullanım testi 1 yıl sonra yeni konu olarak eklenecek merak etmeyin :)
 

Dosya Ekleri

 • 1611149753961.png
  1611149753961.png
  2 MB · Görüntüleme: 35
 • 1611149943781.png
  1611149943781.png
  1,1 MB · Görüntüleme: 42
 • 1611150093547.png
  1611150093547.png
  2,1 MB · Görüntüleme: 31
 • 1611150272148.png
  1611150272148.png
  1,6 MB · Görüntüleme: 29
 • 1611150445468.png
  1611150445468.png
  1,4 MB · Görüntüleme: 33
 • 1611150502448.png
  1611150502448.png
  2,2 MB · Görüntüleme: 45
 • 1611150764776.png
  1611150764776.png
  1,8 MB · Görüntüleme: 51
 • 1611151003750.png
  1611151003750.png
  2,1 MB · Görüntüleme: 44
 • 1611153981495.png
  1611153981495.png
  2 MB · Görüntüleme: 32
 • 1611154010748.png
  1611154010748.png
  1,7 MB · Görüntüleme: 24
 • 1611154135665.jpeg
  1611154135665.jpeg
  157,8 KB · Görüntüleme: 25
 • 1611154132755.png
  1611154132755.png
  1,7 MB · Görüntüleme: 22
 • 1611154214812.jpeg
  1611154214812.jpeg
  266,5 KB · Görüntüleme: 24
 • 1611154211840.png
  1611154211840.png
  1,9 MB · Görüntüleme: 23
 • 1611154265260.png
  1611154265260.png
  1,7 MB · Görüntüleme: 30
 • 1611154383251.png
  1611154383251.png
  1,8 MB · Görüntüleme: 30
 • 1611154412928.png
  1611154412928.png
  1,8 MB · Görüntüleme: 27
 • 1611154488029.png
  1611154488029.png
  1,9 MB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:

Lime the Cat

Centipat
Katılım
21 Kasım 2019
Mesajlar
473
Makaleler
11
Çözümler
1
Yer
ISS
Merak ettiğim bir üründü. Güzel inceleme, teşekkürler :)
 

hadwiger

Hectopat
Katılım
9 Nisan 2020
Mesajlar
9.985
Makaleler
36
Çözümler
22
Yer
9. Ana Jet Üssü
Hayırlı olsun. Klavyenin görünüşü çok hoşuma gitti. Red Switch ve %60 olmasından dolayı K530 alacak olmasam kesinlikle Brahma alırdım.

Elinize sağlık.
 
KS
Quanic

Quanic

Kilopat
Katılım
3 Nisan 2016
Mesajlar
1.330
Makaleler
2
Çözümler
1
Yer
PCMR diyarı
@adnan.mihci Hocam taglemeyi becerememişim konuda kusura bakmayın. Buyrun söz verdiğim inceleme^^
 

adnan.mihci

Picopat
Katılım
11 Kasım 2020
Mesajlar
724
Çözümler
1
Olsun hocam zaten bana bildirim geldi çok sağlun aklımda olan bir klavye ama GK61 yellow Switch yüzünden karar vermekte zorlanıyorum ve optik olmasından ama cidden güzel inceleme olmuş ses testi koysaymışın tadından yenmezmiş ama önemli değil hayırlı olsun bu arada
 
KS
Quanic

Quanic

Kilopat
Katılım
3 Nisan 2016
Mesajlar
1.330
Makaleler
2
Çözümler
1
Yer
PCMR diyarı
Olsun hocam zaten bana bildirim geldi çok sağlun aklımda olan bir klavye ama GK61 yellow Switch yüzünden karar vermekte zorlanıyorum ve optik olmasından ama cidden güzel inceleme olmuş ses testi koysaymışın tadından yenmezmiş ama önemli değil hayırlı olsun bu arada
Ses testine uygun mikrofonum yok hocam. Aldığım kayıt var ancak doğru sonuç vermedi yerine çok tok bir ses duyuldu. Kusura bakmayın.
 

Flakel

Decapat
Katılım
17 Aralık 2018
Mesajlar
156
Hocam eline sağlık. Bilek desteği sıkıntılı gibi duruyor monsterdaki gibi zaten büyük ihtimalle monster redragondan alıp marka basıyor gibi duruyo tasarım felan birebir aynı. GK500 gelince bende incelerim bügün kargoya verilmiş. 1-2 güne gelir sanırım. Keske gk500 de hotswapple olsaydı.
 
Yukarı