Reeinno SSD 960 GB İncelemesi

Merhabalar herkese. 1,5 ay önce risk alıp Çin'den aldığım SSD üzerine inceleme yapmaya karar verdim. Öncelikle kutusundan kendisi, SATA kablosu ve garantisiyle (ne kadar işe yarar tartışılır) birlikte çıkıyor. Kutunun fotoğrafını çekmeye gerek duymadım. Zaten sadece marka ismi ve 960 GB olduğu anlaşılıyor 🙂. Ama çok şahşahalı bi' kutusu var. Metal kasayla gelmesi ve sıcaklık sensörünün bulunması beni şaşırttı. Normalde Çin malı diye tabir ettiğimiz ürünlerde bu tür özellikler görmeyi açıkçası beklemiyordum. Örnek vermek gerekirse AliExpress'te en çok tercih edilen Goldenfir markasının SSD'leri plastik kutuya sahip ve sıcaklık sensörü bulunmuyor. İlk geldiğinde performans testi yapamadım. Çünkü sistem kurabilecek bi' depolamam yoktu. Sistemi ve birkaç önemli gördüğüm programı (CS:GO 😁) kurduktan sonra testleri gerçekleştirdim. Fiyatından da anlaşılacağı gibi DRAM-less bi' SSD. Testlerden sonra sıcaklığı çok hızlı bir şekilde 55 derecelerden 40 derecelere geriliyor. HDD'den geçen biri için ciddi şekilde fark ettiriyor. Açılış 7 saniye, restart ise BIOS ekranı ile birlikte 30 saniye sürüyor. Neden kaynaklandığını bilmesem de BIOS ekranı 8-10 saniye kadar sürebiliyor (overclock ile alakası olduğunu düşünüyorum). Ürün bana yaklaşık 415 TL'ye geldi. Ürünün kutusunun üzerine düşük miktar yazıldığından vergi veya herhangi bir ücret alınmadı benden. SSD'nin ne kadar uzun gideceği ise merak konusu. Yine de satıcı yaklaşık 10 yıl ömrünün olduğunu ve 3 yıl garantili olduğunu söyledi. Daha önce (sanırım) garanti işleriyle ilgili problem olduğunda ilgilenmiş. Mağazasında sadece kargo parasını isteyen bi' bölüm var ve yapılan yorumlardan bunu anladım. Üründe kullanılan depolama çipleri hakkında fikrim yok. Yani random geldiğini söyleyebilirim ki ürünün açıklamasında da bu belirtilmiş. James Donkey'de de belirtildiği gibi. Bu arada DRAM mevcut olan SSD'ler de eğer şanslıysanız denk gelebilir. Ürünün yorumlarında birkaç tane rastladım. Fazla uzatmadan sizinle performans testlerini paylaşmak isterim.

Öncelikle Crystal Disk Info'da bilgiler bu şekilde:

1.png

AS SSD bencmark sonuçları:

2.png

Crystal Disk Mark sonuçları çok değişkendi nedense. Genel olarak bu şekilde diyebilirim:

3.png

Benchmarklar sırasında maksimum ulaştığı sıcaklık:

4.png

SSD-Z üzerinde bilgileri:

5.png

SSD-Z üzerinden ölçülen IOPS değerleri:

6.png

Kısaca bu şekilde. Satıcının vadettiği kadar uzun süre olacağını sanmasam da umarım uzun süre kullanabilirim. Genel olarak fiyatını göz önüne alırsak şahane bi' ürün. İlerleyen zamanlarda SSD'nin ne durumda olduğunu konuyu güncelleyip paylaşacağım. Okuduğunuz için teşekkürler.

Son düzenleme:
Aynı markayı bir kaç gün önce incemeliştim. Yoldayken daha bozulur bu dedi arkadaşlar almadım o yüzden :) SSD ile ilgili iyi-kötü olayları buradan yazarsanız almayı düşünen benim gibi arkadaşlar için güzel olur.

Aynı markayı bir kaç gün önce incemeliştim. Yoldayken daha bozulur bu dedi arkadaşlar almadım o yüzden :) SSD ile ilgili iyi-kötü olayları buradan yazarsanız almayı düşünen benim gibi arkadaşlar için güzel olur.

Denk gelen çiplerin kalitesine bağlı daha çok. Dediğim gibi risk faktörü rol oynuyor. Ancak neden öyle düşünmüşler anlamadım. Aylık yorum ve test atmayı düşünüyorum.

1 hafta sonraki test:

1.png

Crystal Disk Info:

2.png

Yeni test sonuçları!

Crystal Disk Info:

1.png

Crystal Disk Mark:

2.png

AS SSD:

3.png

HD Tune:

4.png

SSD-Z:

5.png

Hard Disk Sentinel:

6.png

Yeni Test Sonuçları!

Samsung Benchmarkı

1.png

Son düzenleme:
Aradan 2.5 ay süre geçti kullanmaya başlayalı ve oyunlar aracılığıyla sürekli yazma ve silme işlemleri yaptım. Elimden bu kadar geldi 😁. Sağlık hala %100.

2.png

Ayrıca diskin bu kadarı dolu:

1.png

Geçen hafta attığım Samsung Magician üzerinden yaptığım benchmarktaki gibi hızlarında herhangi bir düşme yok.

Son Durum

1.png

12.png

IOPS değerleri nedense biraz düşük çıkmış. Tekrar test etmem gerekiyordu sanırım.

Son düzenleme:
@qwelwolf Vergisiz 465 TL. Vergiyle 560 TL falan tutar herhalde. Ben alırken vergi sadece 22 dolar ve üzeri ürünlere uygulanıyordu. Ben de satıcıdan düşük fiyat yazmasını rica edip vergi ödememiştim.

SSD'nin son durumu:

1.png

Performansı aynı. Herhangi bir değişim gözlemlediğimde atacağım buraya. Yalan yok üşeniyorum sürekli test etmeye :D.

Son düzenleme:
@qwelwolf Vergisiz 465 TL. Vergiyle 560 TL falan tutar herhalde. Ben alırken vergi sadece 22 dolar ve üzeri ürünlere uygulanıyordu. Ben de satıcıdan düşük fiyat yazmasını rica edip vergi ödememiştim.

SSD'nin son durumu:

Eki Görüntüle 470207

Performansı aynı. Herhangi bir değişim gözlemlediğimde atacağım buraya. Yalan yok üşeniyorum sürekli test etmeye :D.
Crucial BX500 960GB 650TL bandında. 100TL için riske girilir mi sence?

@Skilinc33 Hayır elbette. Ben alırken en ucuz 960 GB SSD 700-800 TL arasıydı. Şimdi vergiyle yakın fiyatlara geliyorlar. Garantisine güven olmaz Çin malı ürünün. TR'den alın, en azından başına bir şey gelirse karşına muhatap biri çıkacak. Ben sadece testlerini paylaşıyorum. Aslında aldığım zamanlarda fikir olması açısından paylaşıyordum ancak şu vergi olayları çıkınca herhangi bir neden kalmadı bu SSD'yi almak için.

Aylar sonra HDSentinel üzerinde sağlık %99'a düştü ama CrystalDiskInfo üzerinde hala %100. Geçen günlerde de performansını %80 gösteriyordu HDSentinel, güncelleme sonrası düzeldi.

1.png

2.png

Performansta herhangi bir kayıp yok. Olduğu ilk seferde paylaşacağım. Sıcaklığın yüksek olma sebebi test sonrası çekmem. Açıkçası testten ekran görüntüsü almayı unuttum :D O sebeple paylaşmadım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı