Reenkarnasyon hakkında ne düşünüyorsunuz?

Boranity

Hectopat
Makaleler
1
Reenkarnasyon hakkında ne düşünüyorsunuz, inanır mısınız? Kendim inanmamaktayım saçma buluyorum açıkçası sizin yorumlarınızı merak ediyorum bir de.

Ben inanıyorum mantıklı da buluyorum. Hayatın da gerçekten simulasyon gibi bir şey olduğunu düşünüyorum. Kendimi ara sıra rüyada gibi hissetmemin tesadüf olmadığını düşünüyorum.
Öldükten sonra bir yere gitmek de saçma, siyah bir boşlukta olmak da... İkisi de saçma.

Şuana kadar reenkarnasyon ile geçmişten gelen insan var mı ki buna inanalım? Veya bunu iddia edenlerin doğru söyleyip söylemediğini nereden anlayalım? Ya da sen şuan kaçıncı yaşamındasın? 1, 2, 3.. ? Ben cevaplıyım 1. Sonuç olarak herkesin 1 hayatı vardır. Reenkarnasyon aklen ve mantıken asla gerçek değildir.

Şuana kadar reenkarnasyon ile geçmişten gelen insan var mı ki buna inanalım? Veya bunu iddia edenlerin doğru söyleyip söylemediğini nereden anlayalım? Ya da sen şuan kaçıncı yaşamındasın? 1, 2, 3.. ? Ben cevaplıyım 1. Sonuç olarak herkesin 1 hayatı vardır. Reenkarnasyon aklen ve mantıken asla gerçek değildir.
Ama hocam diyelim reenkarnasyon yaşamış birisi nereden bilebilir ki ben reekarnasyon geçirdim diye?

Ama hocam diyelim reenkarnasyon yaşamış birisi nereden bilebilir ki ben reekarnasyon geçirdim diye?

İşte o sebepten dolayı reenkarnasyon yoktur. Sen geçmişte yaşadın mı? Yaşadıysan bunu biliyor musun? Geçmişte yaşamadığını bildiğin için reenkarnasyon yoktur. Eğer insanlar geçmiş yaşamlarını bilselerdi o vakit bu konu hakkında tartışmaya bile gerek kalmazdı. Herkes reenkarnasyonu bilirdi.

Bilinç enerjisi tekrar beni ben yapacak şekilde veya herhangi başka bir benlik oluşturacak şekilde bir araya gelmeyebilir ancak vücudu oluşturan maddeler biz öldükten sonra bizden ayrışarak başka canlıların oluşum aşamasında yer edinince bir çeşit yeniden kullanım olacak. Reenkarnasyon anlayışı daha çok ruh inancı ile, yani bilinç ile alakalı olsa bile bu gerçekliği bilinen açıdan bakmak istersek mantıklı bir doktrin gibi görünüyor. Yüzlerce binlerce yıl önce insanlar ölümü gözlemleyerek bu çıkarımı yapabilmişler. Yani bizi oluşturan maddelerin bir zamanlar başka canlıları oluşturması ve bizim de ölümden sonra zamanla başka canlıların parçası haline gelmemizin gözlemlenmesi. Reenkarne olmayı ilk düşünenler bu mantık ile yola çıktıysa, ruhun göç ettiğini de vücut ile ilişkilendirmiş oldukları için bu sonuca varmış olmalılar.

Geri
Yukarı