Regedit'te "SecondLevelDat..." değerini değişmek FPS'yi artırır mı?

ZerefDragneel

Hectopat
Makaleler
1
Yer
localhost
Selam. Bir videoda buradaki ayarı CPU Z'deki level2'deki değeri yazmanın FPS arttırdığını duydum. Bu doğru mu?

1635355089054.png

Microsoft bu ayarin degistirilmesini tavsiye etmemekte. Windows 10'da bu deger zaten "0" olarak ayarli. En azindan bende öyleydi. Eger milattan kalma bir bilgisayariniz ve isletim sisteminiz yoksa kurcalamaya gerek yok. Zira ayari degistirip FPS kaybi yasayanlar da olmus.

Second Level Data.png

Bazı üçüncü taraf kaynaklar, HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management içindeki SecondLevelDataCache kayıt defteri girdisini değiştirmenin sistem performansını artırabileceğini hatalı bir şekilde bildirmiştir. İkinci düzey (L2) önbellek, işletim sistemi tarafından tanınır ve bu parametrenin ayarından bağımsız olarak tam olarak kullanılır.

Merak ediyorsaniz oradaki degeri yedekleyip deneyebilirsiniz. Bir sey degisecegini sanmiyorum yine de.

Microsoft bu ayarin degistirilmesini tavsiye etmemekte. Windows 10'da bu deger zaten "0" olarak ayarli. En azindan bende öyleydi. Eger milattan kalma bir bilgisayariniz ve isletim sisteminiz yoksa kurcalamaya gerek yok. Zira ayari degistirip FPS kaybi yasayanlar da olmus.

Eki Görüntüle 1200193

bazı üçüncü taraf kaynaklar, HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory management içindeki secondleveldatacache kayıt defteri girdisini değiştirmenin sistem performansını artırabileceğini hatalı bir şekilde bildirmiştir. İkinci düzey (l2) önbellek, işletim sistemi tarafından tanınır ve bu parametrenin ayarından bağımsız olarak tam olarak kullanılır.

Merak ediyorsaniz oradaki degeri yedekleyip deneyebilirsiniz. Bir şey degisecegini sanmiyorum yine de.

Yani herhangi bir mavi ekran gibi sorunla karşılaşmam mı? Ben zaten sorun olur mu diye sormak için açtım konuyu. Bilirsiniz regedit hatayı affetmez direk Black, Blue screen verir.

Tamam 200 yaptım 512 oldu şimdi yeniden başlatacağım.

Mavi ya da siyah ekran verecegini sanmiyorum. Dedigim gibi, deneyecekseniz oradaki degeri yedekleyin ve öyle deneyin.

Eki Görüntüle 1200193

bazı üçüncü taraf kaynaklar, HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory management içindeki secondleveldatacache kayıt defteri girdisini değiştirmenin sistem performansını artırabileceğini hatalı bir şekilde bildirmiştir. İkinci düzey (l2) önbellek, işletim sistemi tarafından tanınır ve bu parametrenin ayarından bağımsız olarak tam olarak kullanılır.

Merak ediyorsaniz oradaki degeri yedekleyip deneyebilirsiniz. Bir şey degisecegini sanmiyorum yine de.

20 FPS arttı fakat nedense gözle görülür bir gecikme var.

Son düzenleme:
Eger imzanizdaki sistem ile Windows 10 kullaniyorsaniz bu tür ayarlarla olacak isler degil bunlar. Performans artisi istiyorsaniz parcalari güncellemeniz kacinilmaz.

İmza referans oldu ama neyse :D. İ 3 540 o.c yi değiştirmeyi düşünmüyorum değiştirirsem 100 TL Xeon işlemciyle değiştireceğim. GT 630 3 GB oda overclocklu imzaya uzun olduğu için yazamadım. Memory 1070 MHz Core 875 shader ise 1755 clock. Parça yenileme imkanım yok param olsa dahi ailem PC'ye para harcamam yerine ihtiyaçlarımı almamı söyleyip duruyorlar.
İmza referans oldu ama neyse :D. İ 3 540 o.c yi değiştirmeyi düşünmüyorum değiştirirsem 100 TL Xeon işlemciyle değiştireceğim. GT 630 3 GB oda overclocklu imzaya uzun olduğu için yazamadım. Memory 1070 MHz Core 875 shader ise 1755 clock. Parça yenileme imkanım yok param olsa dahi ailem PC'ye para harcamam yerine ihtiyaçlarımı almamı söyleyip duruyorlar.

Şu ana kadar regedit vs. optimizasyonlarla boşta 40 RAM'i 27 yaptım Valorant'ta 50 60 FPS'den 130 140 FPS'e çıktı. Regedit gerçekten işe yarıyor.

Şu ana kadar regedit vs. optimizasyonlarla boşta 40 RAM'i 27 yaptım Valorant'ta 50 60 FPS'den 130 140 FPS'e çıktı. Regedit gerçekten işe yarıyor.

1635453279119.png

Artık Opera açıkken %40'larda dolaşıyor.
Bunun bahsi gecen ayarla alakali olduguna emin misiniz? Hani sirf bu ayar ile ortalama 80 FPS fazla almaniz biraz tuhaf gibi.

Hayır tabii ki de bir sürü farklı priority, responsive, hibernate kapatma, işlemciyi sabit aynı hızda çalıştırma vs. bir sürü şey yaptım. Bu ayarı direk eski haline getirdim. Yüksek gecikme var çünkü aşırı belli oluyor normalde 1ms 4 5 ms oldu resmen.

1635453366905.png

Yeni konular

Geri
Yukarı