Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Furkan17TR

Megapat
Makaleler
5
Yer
Merkez/ÇANAKKALE
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcılığı 2. Sınıf Öğrencisi
Merhaba. AMD ekran kartlarının yeni korkulu rüyası "Siyah Ekran" hatası. Bununla ilgili bir konu açma gereksinimi duydum. Türkçe kaynak oldukça az ve dar kapsamlı. Daha geniş kapsamlı olarak bu konuyu açıyorum

Öncelikle hatamız bu:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kendi yaptığım, benim sorunumu çözen, başka AMD kart kullananların uygulayıp, sorununu çözdüğünü belirten uygulamaları burada sizinle paylaşıyorum;

• Çözüm yolu: RAM Kontrolü:
    • Windows işletim sisteminin beraberinde getirdiği Windows Memory Diagnostic ile
    • ile RAM'leri test edebilirsiniz. Nasıl kullanacağınız?
    • Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
    • Eğer Windows Memory Diagnostic ile baktığınız zaman hata bulamazsa, bir de MemTest86 ile test yapmanızı öneririm.

• Çözüm yolu:
    • Sabit Disk Kontrolü: HD Tune Pro, HD Sentinel Pro gibi programlar ile sabit diskinizi kontrol edebilirsiniz. Sağlık testi yapıp, Bad Sector taraması yapılabilir.
    • Eğer SSD kullanıyorsanız, Bad Sector taraması yapmak sizin için boşa zaman kaybı olacaktır.

• Çözüm yolu: Frekans düşürmek: AMD Radeon ile çözüm
    • Radeon Ayarlarını açın
    • Üst Menüden Performans Sekmesini açın
    • Ayarlanıyor sekmesini seçin.
    • Ayarlama Kontrolü'nü "Otomatik"'ten "Manuel"'e alın.
    • GPU Ayarı ayarını açın
    • Max Frekans (%)'ı en az -%25 olarak ayarlayın ve ve kaydedin. Bir oyuna girip test edin.

• Çözüm yolu: Fan ile oynamak:
    • Aynı sekmede, hemen yanında "Fan Ayarı" ayarını Etkinleştirin.
    • Gelişmiş Kontrolü Etkinleştirin.
    • Sıcaklığı test amaçlı 50 derecede %100 çalışacak şekilde ayarlayın.
    • Kaydedin.
    • Bir oyunda test edin

Benim sorunum fan ayarını 50 derecede %100'e ayarladığım zaman GTA 5'te siyah ekran sorununu ortadan kaldırdı. Ama CS:GO'da halen devam ediyordu. GPU Frekansını -%25 olarak ayarladım. Hem sıcaklık ayarı 50 derece %100, hem frekans -%25. Zaten 100 FPS aldığım için gerek duymuyorum bu kadar frekansa.

Sizde eğer siyah ekran hatası alıyorsanız, bu anlattığım adımları uygulayın. Eğer hiç bir çözüm yolu sizin sorununuzu çözemedi ise yeni konu açın, beni de etiketlemeyi unutmayın.

Benim sorunumu çözmemde yardımcı olan:
@07alone07
@Jonathan North
@MisafirTerliği34
@passat özellikle bu arkadaşa teşekkür ediyorum. Frekans düşürme önerisini bu arkadaş verdi.
@Yusuf Emre İnceipek bu arkadaşımız da benimle 2 saat telefonla konuşarak olası çözüm yollarını anlattı.

Bu arkadaşlara çok teşekkür ederim. Sizin sayenizde kendi sorunumu çözdüm, başkalarına da çözüm önerisi yapabiliyorum. Tekrar tekrar teşekkürler <3

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. AMD ekran kartlarının yeni korkulu rüyası "Siyah Ekran" hatası. Bununla ilgili bir konu açma gereksinimi duydum. Türkçe kaynak oldukça az ve dar kapsamlı. Daha geniş kapsamlı olarak bu konuyu açıyorum

Öncelikle hatamız bu:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Kendi yaptığım, benim sorunumu çözen, başka AMD kart kullananların uygulayıp, sorununu çözdüğünü belirten uygulamaları burada sizinle paylaşıyorum;

• Çözüm yolu: RAM Kontrolü:
    • Windows işletim sisteminin beraberinde getirdiği Windows Memory Diagnostic ile
    • ile RAM'leri test edebilirsiniz. Nasıl kullanacağınız?
    • Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
    • Eğer Windows Memory Diagnostic ile baktığınız zaman hata bulamazsa, bir de MemTest86 ile test yapmanızı öneririm.

• Çözüm yolu:
    • Sabit Disk Kontrolü: HD Tune Pro, HD Sentinel Pro gibi programlar ile sabit diskinizi kontrol edebilirsiniz. Sağlık testi yapıp, Bad Sector taraması yapılabilir.
    • Eğer SSD kullanıyorsanız, Bad Sector taraması yapmak sizin için boşa zaman kaybı olacaktır.

• Çözüm yolu: Frekans düşürmek: AMD Radeon ile çözüm
    • Radeon Ayarlarını açın
    • Üst Menüden Performans Sekmesini açın
    • Ayarlanıyor sekmesini seçin.
    • Ayarlama Kontrolü'nü "Otomatik"'ten "Manuel"'e alın.
    • GPU Ayarı ayarını açın
    • Max Frekans (%)'ı en az -%25 olarak ayarlayın ve ve kaydedin. Bir oyuna girip test edin.

• Çözüm yolu: Fan ile oynamak:
    • Aynı sekmede, hemen yanında "Fan Ayarı" ayarını Etkinleştirin.
    • Gelişmiş Kontrolü Etkinleştirin.
    • Sıcaklığı test amaçlı 50 derecede %100 çalışacak şekilde ayarlayın.
    • Kaydedin.
    • Bir oyunda test edin

Benim sorunum fan ayarını 50 derecede %100'e ayarladığım zaman GTA 5'te siyah ekran sorununu ortadan kaldırdı. Ama CS:GO'da halen devam ediyordu. GPU Frekansını -%25 olarak ayarladım. Hem sıcaklık ayarı 50 derece %100, hem frekans -%25. Zaten 100 FPS aldığım için gerek duymuyorum bu kadar frekansa.

Sizde eğer siyah ekran hatası alıyorsanız, bu anlattığım adımları uygulayın. Eğer hiç bir çözüm yolu sizin sorununuzu çözemedi ise yeni konu açın, beni de etiketlemeyi unutmayın.
Güzel rehber olmuş :)
İyi ki RX560'ımı satıp 1650S almışım, siyah ekranı sadece driver yüklenirken saniyelik görüyorum :D

@Furkan17TR hocam emeğine sağlık. İyi ki varsın.

İyi ki RX560'ımı satmışım :D
Teşekkür ederim.

Maalesef, bende talihsizlik yüzünden 2. el aldığım kartı doğru düzgün test edememişim. Aslında kart fiziksel olarak arızalı değil, yazılımsal olarak arızalı.

Bu lanet hata yüzünden AMD kartlarına tövbeliyim artık.
Bu dediğini bir de bu konuyla uğraşan kişiler aynen yazmış. AMD, kendi ayağına sıktı. Herkes çatır çatır Nvidia'ya geçmiş. CPU bölümü Ryzen ile İntel'e kök söktürürken, GPU bölümü neden hala Nvidia'dan geride pek anlayabilmiş değilim. CPU'dan GPU'ya mühendis kaydırsınlar da GPU bölümü mühendis görsün :)

Problemin ekran kartından kaynaklandığına emin olduysak eğer, tek ve net çözümü maksimum frekansı düşürmektir. 15 Mhz düşürülmesi yeterlidir. Rehber için elinize sağlık.
15 MHz yemiyor GTA 5'de. Zaten ben deneme amaçlı -%25 düşürün yazdım. Eğer -%25 ile sorun çözülmüş, siyah ekran hatası ortadan kalkmış ise zaten deneyerek -%20, -%15, -%10 gibi değerlere düşürebilir. Kendine uygun frekansı bulup kartını kullanmaya devam edebilir, yada satıp Nvidia alabilir. (Ben de bunu yapacağım muhtemelen)

Tamamen benle alakalı konu ile alakalı değil ama bu gece rüyamda RX 5700'lü sistemimin siyah ekran verdiğini görmüştüm ve çok korkmuştum. Sabah uyanınca bile gerçek sandım. Üzerine bu rehberin karşıma çıkması ironik geldi.

Güzel rehber olmuş. Elinize sağlık.
Milletin rüyalarına giren bir hata olmuş. AMD neler yaptın kullanıcılarına :)

Dostum şu destan gibi konuları alıntılamak yerine direkt olarak cevap yazsan ya da etiketlesen olmuyor mu? Tüm sayfayı tekrardan kaplıyor.

Bu arada rehber için teşekkürler. Çok uygun olmadıkça AMD kart almamak tercihimdir.
Ben artık 100 lira dahi olsa AMD kart almakla pek uğraşacağımı zannetmem. Benim hatam aslında hiç araştırmadım. AMD için Catalyst devrinden, çok fazla sürücü problemi olduğunu biliyordum. GTX 700 ve 900 kullanıcıları R9 200-300 ve HD 7000 kullanıcıları ile dalga geçiyordu.

Ben herhalde çözmüşlerdir diye düşünüyordum. Kaç sene geçmiş aradan. Çözülmemiş :)

Tamamen benle alakalı konu ile alakalı değil ama bu gece rüyamda RX 5700'lü sistemimin siyah ekran verdiğini görmüştüm ve çok korkmuştum. Sabah uyanınca bile gerçek sandım. Üzerine bu rehberin karşıma çıkması ironik geldi.

Güzel rehber olmuş. Elinize sağlık.

İyi ki RX560'ımı satıp 1650S almışım, siyah ekranı sadece driver yüklenirken saniyelik görüyorum :D
Dostum şu destan gibi konuları alıntılamak yerine direkt olarak cevap yazsan ya da etiketlesen olmuyor mu? Tüm sayfayı tekrardan kaplıyor. Konuya ''cevapla'' butonuna basmadan yazsan da mesajın görünüyor.

Bu arada rehber için teşekkürler. Çok uygun olmadıkça AMD kart almamak tercihimdir.

Hala böyle sorunlar varmı yahu?
Bizzat 5700XT Pulse kullanıyorum 20.4.2 WHQL driver kurulu ve 2 aydır ufacık bir sorun bile yaşamadım.

Hala böyle sorunlar varmı yahu?
Bizzat 5700XT Pulse kullanıyorum 20.4.2 WHQL driver kurulu ve 2 aydır ufacık bir sorun bile yaşamadım.

Çook, yabancı forumlarda pek çok çözülememiş konu var. Tabii onlar genelde kartı değiştirdikleri için pek bir problem kalmıyor. Ama sorun bazen donanımsal, bazen yazılımsal.

Oyun konsollarında olduğu gibi herkes ortak bir donanım kullanmıyor, farklı marka-model pek çok donanım var ve uyumsuzluğu ve olası problemleri arttırıyor.

Geri
Yukarı