Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Furkan17TR

Megapat
Makaleler
5
Yer
Merkez/ÇANAKKALE
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcılığı 2. Sınıf Öğrencisi
Merhaba. AMD ekran kartlarının yeni korkulu rüyası "Siyah Ekran" hatası. Bununla ilgili bir konu açma gereksinimi duydum. Türkçe kaynak oldukça az ve dar kapsamlı. Daha geniş kapsamlı olarak bu konuyu açıyorum

Öncelikle hatamız bu:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kendi yaptığım, benim sorunumu çözen, başka AMD kart kullananların uygulayıp, sorununu çözdüğünü belirten uygulamaları burada sizinle paylaşıyorum;

• Çözüm yolu: RAM Kontrolü:
    • Windows işletim sisteminin beraberinde getirdiği Windows Memory Diagnostic ile
    • ile RAM'leri test edebilirsiniz. Nasıl kullanacağınız?
    • Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
      Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
    • Eğer Windows Memory Diagnostic ile baktığınız zaman hata bulamazsa, bir de MemTest86 ile test yapmanızı öneririm.

• Çözüm yolu:
    • Sabit Disk Kontrolü: HD Tune Pro, HD Sentinel Pro gibi programlar ile sabit diskinizi kontrol edebilirsiniz. Sağlık testi yapıp, Bad Sector taraması yapılabilir.
    • Eğer SSD kullanıyorsanız, Bad Sector taraması yapmak sizin için boşa zaman kaybı olacaktır.

• Çözüm yolu: Frekans düşürmek: AMD Radeon ile çözüm
    • Radeon Ayarlarını açın
    • Üst Menüden Performans Sekmesini açın
    • Ayarlanıyor sekmesini seçin.
    • Ayarlama Kontrolü'nü "Otomatik"'ten "Manuel"'e alın.
    • GPU Ayarı ayarını açın
    • Max Frekans (%)'ı en az -%25 olarak ayarlayın ve ve kaydedin. Bir oyuna girip test edin.

• Çözüm yolu: Fan ile oynamak:
    • Aynı sekmede, hemen yanında "Fan Ayarı" ayarını Etkinleştirin.
    • Gelişmiş Kontrolü Etkinleştirin.
    • Sıcaklığı test amaçlı 50 derecede %100 çalışacak şekilde ayarlayın.
    • Kaydedin.
    • Bir oyunda test edin

Benim sorunum fan ayarını 50 derecede %100'e ayarladığım zaman GTA 5'te siyah ekran sorununu ortadan kaldırdı. Ama CS:GO'da halen devam ediyordu. GPU Frekansını -%25 olarak ayarladım. Hem sıcaklık ayarı 50 derece %100, hem frekans -%25. Zaten 100 FPS aldığım için gerek duymuyorum bu kadar frekansa.

Sizde eğer siyah ekran hatası alıyorsanız, bu anlattığım adımları uygulayın. Eğer hiç bir çözüm yolu sizin sorununuzu çözemedi ise yeni konu açın, beni de etiketlemeyi unutmayın.

Benim sorunumu çözmemde yardımcı olan:
@07alone07
@Jonathan North
@MisafirTerliği34
@passat özellikle bu arkadaşa teşekkür ediyorum. Frekans düşürme önerisini bu arkadaş verdi.
@Yusuf Emre İnceipek bu arkadaşımız da benimle 2 saat telefonla konuşarak olası çözüm yollarını anlattı.

Bu arkadaşlara çok teşekkür ederim. Sizin sayenizde kendi sorunumu çözdüm, başkalarına da çözüm önerisi yapabiliyorum. Tekrar tekrar teşekkürler <3

Son düzenleyen: Moderatör:
5 MHz yemiyor GTA 5'de. Zaten ben deneme amaçlı -%25 düşürün yazdım. Eğer -%25 ile sorun çözülmüş, siyah ekran hatası ortadan kalkmış ise zaten deneyerek -%20, -%15, -%10 gibi değerlere düşürebilir. Kendine uygun frekansı bulup kartını kullanmaya devam edebilir, yada satıp Nvidia alabilir. (Ben de bunu yapacağım muhtemelen)
%25'den kastınız nedir, ne kadar Mhz azaltmasından bahsediyorsunuz? Frekans bazında 15 Mhz düşürerek RX570, 580 Nitro+ S.E, 590 Nitro+ S.E ekran kartlarında çözüme ulaştık. %25 azaltmak derseniz 1000'de 250 Mhz demek bu.

AMD kartlara nasıl güveneceğiz ya benim RX 550'de watmann veriyor oyun takılıyor siyah ekranda kalıyor arkadan sesler geliyordu bir daha kolay kolay AMD GPU almam.
Tamam işte. Sende bendensin.

Ben, kendi sistemimde sorun olmadığından emindim. Çünkü zaten RX 460'tan önce GT 730 vardı ve ben aylarca oynadım. Ekran kartı değiştirince sorun olduğundan ekran kartı kaynaklı sorun olduğuna %100 karar kıldım.

Sen kendi diğer donanımlarını test et. RAM, Sabit Diski. Eğer bir sorun çıkmaz ise frekans düşürüp fanı 50 derecede %100'e sabitle.

Ben bu şekilde çözdüm.

Tamam işte. Sende bendensin.

Ben, kendi sistemimde sorun olmadığından emindim. Çünkü zaten RX 460'tan önce GT 730 vardı ve ben aylarca oynadım. Ekran kartı değiştirince sorun olduğundan ekran kartı kaynaklı sorun olduğuna %100 karar kıldım.

Sen kendi diğer donanımlarını test et. RAM, Sabit Diski. Eğer bir sorun çıkmaz ise frekans düşürüp fanı 50 derecede %100'e sabitle.

Ben bu şekilde çözdüm.
Hocam kartın bu şekilde anlamı kalmaz, performans kaybı yaşarsın.

%25'den kastınız nedir, ne kadar Mhz azaltmasından bahsediyorsunuz? Frekans bazında 15 Mhz düşürerek RX570, 580 Nitro+ S.E, 590 Nitro+ S.E ekran kartlarında çözüme ulaştık. %20 azaltmak derseniz 1000'de 200 Mhz demek bu.

Dediğimi anlamadınız.

Ben test amaçlı -%25 azaltmasını tavsiye ediyorum. Eğer frekans düştüğü zaman sorun çözülüyorsa, zaten -%20, -%15 olarak yükseltebilir.

Ben CS:GO'da 1 GHz'e çeksem bile oyun yine siyah ekran veriyor. Ben 1216 MHz'den 1 GHz'e kadar 10-15 düşürsem ohooo, günümü alır.
Hocam kartın bu şekilde anlamı kalmaz, performans kaybı yaşarsın.
Daha sonra yükseltebilir. Ben kalıcı olarak -%25'te kullanın demedim. Eğer sorun çözülürse, tekrar arttırısın. 0'a yaklaşabildiğin kadar yaklaşırsın.

Bunu anlamamakta niye direniyorsunuz?

Dostum şu destan gibi konuları alıntılamak yerine direkt olarak cevap yazsan ya da etiketlesen olmuyor mu? Tüm sayfayı tekrardan kaplıyor. Konuya ''cevapla'' butonuna basmadan yazsan da mesajın görünüyor.

Bu arada rehber için teşekkürler. Çok uygun olmadıkça AMD kart almamak tercihimdir.
Hocam zamanında ben WattMan ve siyah ekran hatalarını yaşayıp dile getirdiğimde bana şiddetle karşı çıkıp bu hataların tarihte kaldığını söylemiştiniz. :)

@Furkan17TR elinize sağlık çok güzel bir rehber olmuş. Bende tam böyle bir rehber yazmayı düşünüyordum siz benden önce davrandınız. Artık bu tarz sorunların altına bu konuyu paylaşırız.
Dediğimi anlamadınız.

Ben test amaçlı -%25 azaltmasını tavsiye ediyorum. Eğer frekans düştüğü zaman sorun çözülüyorsa, zaten -%20, -%15 olarak yükseltebilir.

Ben CS:GO'da 1 GHz'e çeksem bile oyun yine siyah ekran veriyor. Ben 1216 MHz'den 1 GHz'e kadar 10-15 düşürsem ohooo, günümü alır.

Daha sonra yükseltebilir. Ben kalıcı olarak -%25'te kullanın demedim. Eğer sorun çözülürse, tekrar arttırısın. 0'a yaklaşabildiğin kadar yaklaşırsın.

Bunu anlamamakta niye direniyorsunuz?
Aslında Maks Frekans ayarından ziyade Frekans Mhz değerini de manuel olarak açıp son iki değerleri değiştirebilir ki ben öyle yaptım.

Hocam zamanında ben WattMan ve siyah ekran hatalarını yaşayıp dile getirdiğimde bana şiddetle karşı çıkıp bu hataların tarihte kaldığını söylemiştiniz. :)

@Furkan17TR elinize sağlık çok güzel bir rehber olmuş. Bende tam böyle bir rehber yazmayı düşünüyordum siz benden önce davrandınız. Artık bu tarz sorunların altına bu konuyu paylaşırız.
WattMan hatası bir ara başa bela oldu, sonradan düzeltilmişti. Kendim de yaşadım hatta şimdi 0 problem. 1 kere dahi görmedim. Siyah ekran konusunda yorum yaptığımı hatırlamıyorum. Sorun yaşayan da yaşamayan da var. Özellikle RX serisinde fazlaca gördüm. Wattman hatası eskisi kadar fazla çıkmıyor. Hatırlarsınız, bir ara 10 konunun 7'si Wattman idi.

AMD kartlara nasıl güveneceğiz ya benim RX 550'de watmann veriyor oyun takılıyor siyah ekranda kalıyor arkadan sesler geliyordu bir daha kolay kolay AMD GPU almam.
Anlattığım çözüm yollarını deneyecek misiniz? Belki sorunu bu şekilde çözebiliriz.

Yeni konular

Geri
Yukarı