Rehber Donanım Kimliği İle Microsoft Kataloğu Üzerinden Sürücü Yükleme ve Güncelleme

Melih ALBAYRAK

Hectopat
Makaleler
1
Yeni bir Windows kurulumu yaptığınızda ya da sürücüleri güncellemek istediğinizde Windows Update güncelleme olmadığını söyleyebilir ya da eski sürüm bir sürücü yükleyebilir fakat yeni sürüm sürücülerin olması çok yüksektir. En güvenilir şekilde nasıl sürücü yüklenir ya da güncellemesi nasıl yapılır bu konuda anlatım yapacağım.

Öncelikler Aygıt yöneticisine giriyoruz. Başlat menüsüne sağ tıklayıp ulaşabilirsiniz. Daha sonra güncellemek istediğiniz aygıtı seçiyorsunuz ya da yüklenmemiş bir aygıtı yükleme istiyorsanız üzerine çift tıklayıp ayrıntılar sekmesine sonrasında özellik adı altında bulunan listeden donanım kimlikleri kısmına tıklıyorsunuz. Alt kısımda sıralanan karışık harf ve sayılardan oluşan satırla göreceksiniz. En üstteki satırın üzerine sağ tıklayıp kopyala seçeneğini seçin.
Örnek olarak kendi bilgisayarımda Wi-Fi kartının sürücüsünü veriyorum.
407760

Donanım kimliğini kopyaladıktan sonra Microsoft Update Kataloğu'na girelim.

Sonrasında sağ kısımda bulunan arama kutucuğuna donanım kimliğini yapıştırıp arama butonuna tıklıyoruz. Büyük bir ihtimal bir sürücü bulmayacaktır sebebi donanım kimliği içerisinde bulunan & işaretlerinden sonraki kimlikler. Bazı donanımlarda direk olarak kimliği yazılıp arandığında sürücüler çıkabiliyor mesela Realtek Lan sürücüsünde.

Donanım kimliğini yazdık aradık bir sonuç çıkmadı yapmamız gereken donanım kimliğinin en sağından silmeye başlamak. Örnek olarak benim kablosuz sürücümün donanım kimliği.

İlk kopyalanan arama yapılan ve sonuç çıkmayan hali;
PCI\VEN_168C&DEV_0036&SUBSYS_182311AD&REV_01

Yapılması gereken son kısımdan & simgesinden sonraki kısmı & işaretini dahil ederek silmek ve tekrar arama yapmak. Yani şu şekilde aramak.

PCI\VEN_168C&DEV_0036&SUBSYS_182311AD

Bu şekilde yine çıkmaz ise bir kez daha & simgesinden sonraki kısmı silerek arama yapmak yani

PCI\VEN_168C&DEV_0036

Bu şekilde. Görseller ile daha açıklayıcı olacaktır. İlk yapılan arama.
407764

Görüldüğü gibi sonuç yok ve & işaretinden sonrasını siliyorum ve sonuç.
407765

Görüldüğü üzere sürücüler çıktı. Burada dikkat edilmesi gereken husus benim sürücüm de ilk silme işlemi ile sürücüler çıktı. Fakat sizlerde birinci ikinci yada üçüncü silmede sürücüler çıkacaktır. Bunu kendiniz sil ara sil ara işlemi ile yapacaksınız.

Son olarak en güncel sürücüyü elde etmek. Görüldüğü gibi 2015 tarihinden 2018 ve 2017 yıllarına ait sürücüler karışık olarak sıralı yapılması gereken üstteki sütunlardan Son Güncelleştirme adlı sütuna bir kez tıklamak.

407766

Sürücüyü indirdikten sonrasında ise kurulumu daha basit. Öncelikle bilgisayarınızda Winrar yada 7-zip yüklü olması gerekir sonrasında indirdiğiniz sürücü dosyasını klasöre çıkartınız. Aygıt yöneticisine tekrar dönüp donanım kimliğini aldığınız aygıtın kısımdan sürücüler sekmesine geçip oradan sürücüleri güncelleştir butonuna sonrasında Sürücü Yazılımını İçin Bilgisayarında Ara sonrasında ise Gözat kısmında indirdiğiniz sürücü dosyasını seçmek.

407768

407769

Son düzenleyen: Moderatör:
Screenshot_1.png

Peki aynı dosyadan bir çok seçenek var hangisinin doğru ve güvenilir olduğunu nasıl anlayacağız?

Sağ ol işime yaradı ve "\" bu arkadaşı o websitede tam tersi "/" olarak arayınca bulabildim ve işe yaradı emeğine sağlık.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı