Rehber Huawei HG253 Root Yetkisi Alma

Makaleler
105
Yer
İzmir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
- Intel Core i7 14700KF İşlemci
- Gainward GeForce RTX 4070 Ti Phoenix GS
- ASUS PRIME Z690-A DDR5 Anakart
- XPG 32GB (2x16GB) Lancer DDR5 6200MHz CL30 (OC) RGB RAM
- Phanteks Eclipse P600S Siyah-Beyaz Kasa
- Corsair iCUE H115i Elite Capellix RGB Sıvı Soğutma
- Samsung 980 Pro 500 GB M.2 NVMe SSD
- Samsung 980 Pro 1 TB M.2 NVMe SSD
- MSI G274QPF-QD 170 Hz 2K
- Acer Nitro VG271Pbmiipx 27" 144 Hz
- Samsung Odyssey G3 LS27AG320NUXUF 27" 165 Hz
Meslek
Technopat Haber Editörü
Huawei HG253 modem için Root yetkisi almayı göstereceğim.
Bunun için ISS kilidi olmayan firmware yükleyeceğiz.

Uyarılar:
  • Yapılan işlemler sonrası ISS'den modeminiz için destek alma hakkınızı kaybedebilirsiniz.
  • Bu işlem, modeminizin firmware sürümünü düşürmektedir.
  • Firmware yükleme işlemi, modeminizi sıfırlamaktadır.
  • İşlemlere başlamadan önce WAN şifrenizi öğrenmeniz gerekiyor, aksi halde internete bağlanamazsınız.

Huawei modemlerde WAN şifresi öğrenme: [Rehber] Huawei Modem WAN Şifresi Öğrenme

Uyarı: Yapılan işlemlerden doğabilecek sonuçlardan Technopat ve bünyesindekiler sorumlu değildir!

Firmware dosyası: HuaweiHG253.rar (link güncellendi)

Firmware dosyasını masaüstüne çıkartın.

Firmware kurma işlemlerine başlıyoruz;
  1. Modeminizin arayüzünü açın, default olarak 192.168.1.1'dir.
  2. Daha sonra "Bakım" menüsünden "Aygıt" seçeneğini seçin.
  3. Açılan pencerede "Yazılım Güncelleme" sekmesine tıklayın.
  4. İndirmiş olduğunuz firmware dosyasını "Dosya Seç" butonu ile, klasöre çıkarttığınız konumdan ekleyin.
  5. Dosyayı ekledikten sonra "Yazılım Yükseltme" butonuna basarak işlemi başlatın. Yükleme işlemi 2-3 dk sürecektir. Yükleme esnasında cihazın elektriğini kesmeyin ve müdahale etmeyin!

hg253-firmware.JPG

Özgür bir internete hoş geldiniz!

Firmware yükselttikten sonra Root kullanıcı adının parolası da sıfırlanmış oldu. Bu aşamadan sonra yapılması gereken, Root kullanıcı adımızla ve sıfırlanmış parolamızla arayüze giriş yapmak ve özgürce ayar yapmak.

Giriş yapma bilgileri (büyük küçük dikkat edin!);
Kullanıcı Adı: Root
Şifre: Huawei_RooT_0401

Giriş yaptıktan sonra, WAN şifresi öğrenme rehberinden aldığınız bilgileri WAN ayarlarına girerek internet bağlantınızı sağlayabilirsiniz. Wi-Fi ayarlarını yapmayı ve Root kullanıcısının şifresini değiştirmeyi de unutmayın.

Son düzenleme:
Özgür bir internete hoş geldiniz derken ne demek istediniz? Bu işlemi yapmamızın getireceği ayrıcalıklar neler? Neden böyle bir işlem yapma gereksinimi duyuluyor? Konuyu bilmiyorum açıklar mısınız?

Özgür bir internete hoş geldiniz derken ne demek istediniz? Bu işlemi yapmamızın getireceği ayrıcalıklar neler? Neden böyle bir işlem yapma gereksinimi duyuluyor? Konuyu bilmiyorum açıklar mısınız?
Root kullanıcısında, modemin bütün kilitli ayarlarını açık haldedir. Sonradan gelen özellikleri modemin "Yardım" kısmından öğrenebilirsin.

Sonradan gelecek, root yetkisi ile kullanılabilecek özelliklerin birkaçını belirtir misiniz? Android ortamındaki root yetkisi gibi ise, muhtemelen yakın zamanda rehberi uygulayacağım.

Örnekler: QoS ayarı, IPTV ayarı, özel WAN ayarlarını yapabilme.

Bu konuda bir başlık açmıştım siz yazmışsınız yine, teşekkürler bu konu için. Dediklerinizi aynen yaptığımda QoS ayarını rahatlıkla kullanabilir miyim ? Ayrıca QoS ayarını yapmak için rehber oluşturma imkanınız var mı acaba ?

Konu için teşekkürler !

Peki HG253S için geçerlimi yoksa sadece HG 253 mü?

Bir de yaptıktan sonra internete bağlanmak için sadece wan bölümüne kullanıcı adı ve şifre mi gircez ? Yoksa daha şeyler vaarmı varsa nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
HG253S. İnternet kafede kullanıyorum superonline modemi. 100 Mb sınırsız. 2 gündür problemim var en fazla 30 kullanıcı internete baglanabiliyor ve superonline çözmüyor. Bu modem böyle 30 sınır diyor normal yapabilcegimiz bişey yok diyor.

Daha önceden sınır yoktu kullanıcı sayısında biranda böyle oldu ve düzeltmiyorlar. Yıllardır kullanıyorduk aynı sistemi (40 müşteri bilgisyrı + 1 Server + 1 Ana Bilgsyr + 1 adet 1000 MB HP Router.)

Bu konuda yardımcı olabilecek ya da beni yönlendirebilecek biri var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı