Rehber İçi İçe Döngüler (Nested Loops)

Programlama konusunda emek isteyen konulardan biri de iç içe döngülerdir. Bu kavramın mantığını çözmek için elle adımları kağıda tek tek çizmek gerekir.

Bu konunun en güzel pekiştirmesi ise merdiven - veya üçgen - yapımıdır.

Merdiven örneği için adımları kağıt üstünde yazdığınızda fark edeceksiniz ki dış döngü satır atlatırken, iç döngü de sütunları, yani "*"ı yazdırıyor.

Aşağıda istediğiniz kenar uzunluğunda merdiven çizebileceğiniz kod bloğunu paylaşıyorum. Online olarak da paylaşacağım isteyenler kod üzerinde çalışabilir.

C++:
#include <iostream>

using namespace std;

int main() {
    int x;

cout << "Sayiyi giriniz: ";
    cin >> x;

for (int i = 0; i <= x; i++) {
        for (int j = 0; j < i; j++)
            cout << " *";
        cout << endl;
    }

return 0;
}

PS: "repl.it" birçok dili online olarak yazabileceğiniz bir platformdur. Üye olmaktan çekinmeyin.

Son düzenleme:
Teşekkürler öğrenmeye başlayanlar için yardımı olacaktır. Eline sağlık.
Programlama konusunda emek isteyen konulardan biri de iç içe döngülerdir. Bu kavramın mantığını çözmek için elle adımları kağıda tek tek çizmek gerekir.

Bu konunun en güzel pekiştirmesi ise merdiven - veya üçgen - yapımıdır.

Merdiven örneği için adımları kağıt üstünde yazdığınızda fark edeceksiniz ki dış döngü satır atlatırken iç döngü de sütunları yanı "*"ı yazdırıyor.

Aşağıda istediğiniz kenar uzunluğunda merdiven çizebileceğiniz kod bloğunu paylaşıyorum. Online olarak da paylaşacağım isteyenler kod üzerinde çalışabilir.

C++:
#include <iostream>

using namespace std;

int main() {
    int x;

cout << "Sayiyi giriniz: ";
    cin >> x;

for (int i = 0; i <= x; i++) {
        for (int j = 0; j < i; j++)
            cout << " *";
        cout << endl;
    }

return 0;
}

PS: "repl.it" birçok dili online olarak yazabileceğiniz bir platformdur. Üye olmaktan çekinmeyin.
Bu kodu daha iyi anladım ilk başta sayı giriyoruz girdiğimiz kadar for i'yi eşitliyor.
Alttaki kod ise girdiğimiz sayıyı tutan ve tuttuğu kadar yıldızla merdiven yaptırıp program sonlanıyor.
Mantığını biraz daha anlamaya başladım.

Geri
Yukarı