Rehber Kaspersky Virus Removal Tool ile Zararlı Yazılım Temizliği

kasperskylogo.png

Merhaba,

Bu rehberimizde Kaspersky firmasının zararlı temizlemede iyi ve kullanımı kolay olan Kaspersky Virus Removal Tool adlı aracı ile zararlı temizliği yapmayı anlatacağım. Bu temizlik sonrasında inşallah sisteminizdeki zararlılardan kurtulmuş olacaksınız. Şimdi temizliğe geçelim.

Kaspersky Virus Removal Tool indirme bağlantısı : https://www.kaspersky.com/downloads/thank-you/free-virus-removal-tool

Öncelikle bu yazılım ile henüz temizliğe geçmeden önce Rkill ile sisteminizdeki zararlıları öncelikle inaktif edin.

RKill İle Zararlıları İnaktif Hale Getirme

Zararlıları inaktif ettikten sonra temizliğe geçebiliriz.

1 - KVRT çalıştıralım ve gelen ekranda aşağıda gösterildiği gibi lisans sözleşmesi ve gizlilik politikalarını onaylarak devam edelim.

Screenshot_1.png

2 - Yukarıda sözleşmeleri onayladıktan sonra programın hazırlığı sizi biraz bekletebilir. Yazılım açıldıktan sonra aşağıda gösterildiği gibi “Change parameters” kısmına tıklayınız.

Screenshot_4.png

3 - “Change parameters” kısmına tıkladıktan sonra gelen pencerede taranacak diskleri eklemek için “Add object” kısmına tıklayınız.

Screenshot_5.png

4 - Sisteminizdeki tüm diskleri ekledikten sonra aşağıdaki gibi kutucukları işaretleyin. Ben sistemimdeki tüm diskleri taratacağım için işletim sisteminin kurulu olduğu C diskini de seçtiğimden “System drive” seçeneğini seçmedim. Bunları yaptıktan sonra “OK” diyerek devam edelim.

Screenshot_6.png

5 - Yukarıdaki adımları yaptıktan sonra “Start scan” diyerek taramayı başlatınız.

Screenshot_7.png

7 – Tarama işlemi bittikten sonra çıkan pencerede tarama sonucunda bulunanlar çıkacaktır. Yanlış tespit sonucunda masum dosyaların da silinme ihtimaline karşın burayı kontrol etmekte fayda var. Eğer kesin olarak zararlı olmadığını bildiğiniz dosyayı eylem seçme kısmından “Skip” diyerek atlayabilirsiniz. Buradan tüm bulunanları direk silecekseniz “Neutralize all” seçeneğine basıp “Continue” diyerek devam ediniz. Temizlik bittikten sonra sistemin yeniden başlatılması gerekir.

Screenshot_8.png

Hepsi bu kadar.

Son düzenleme:
Not: KVRT'yi sistem normal şekilde çalışırken AV kurabiliyorsanız, AV kurup taratmak daha yararlı olacaktır. Bu tür yazılımlar sistem açılmama AV tespitlerini zorlaştırabilen zararlılar için alternatif temizlik araçlarıdır. Bu yüzden en sağlıklısı sistemde devamlı çalışan bir AV olmasıdır.

Ben bugün orijinal aldım ve bu işlemi onda yapabilir miyim?
Bu sadece bir tarama aracı. Bundaki veritabanı Kaspersky yazılımlarının tüm versiyonlarında var. Kaspersky aldıysanız indirmenize gerek yok. Güvenlik yazılımınız üzerinden tam tarama yaparak komple bilgisayarınızı taratabilirsiniz.

Eki Görüntüle 359433

Merhaba,

Bu rehberimizde Kaspersky firmasının zararlı temizlemede iyi ve kullanımı kolay olan Kaspersky virus removal tool adlı aracı ile zararlı temizliği yapmayı anlatacağım. Bu temizlik sonrasında inşallah sisteminizdeki zararlılardan kurtulmuş olacaksınız. Şimdi temizliğe geçelim.

Kaspersky virus removal tool indirme bağlantısı: Ücretsiz Virüs Programı İndirmeleri - virüs temizleme için PC, Mac, ve Android | Kaspersky

Öncelikle bu yazılım ile henüz temizliğe geçmeden önce rkill ile sisteminizdeki zararlıları öncelikle inaktif edin.

RKill İle Zararlıları İnaktif Hale Getirme

Zararlıları inaktif ettikten sonra temizliğe geçebiliriz.

1 - kvrt çalıştıralım ve gelen ekranda aşağıda gösterildiği gibi lisans sözleşmesi ve gizlilik politikalarını onaylarak devam edelim.

Eki Görüntüle 359434

2 - yukarıda sözleşmeleri onayladıktan sonra programın hazırlığı sizi biraz bekletebilir. Yazılım açıldıktan sonra aşağıda gösterildiği gibi “change parameters” kısmına tıklayınız.

Eki Görüntüle 359435

3 - “change parameters” kısmına tıkladıktan sonra gelen pencerede taranacak diskleri eklemek için “add object” kısmına tıklayınız.

Eki Görüntüle 359436

4 - sisteminizdeki tüm diskleri ekledikten sonra aşağıdaki gibi kutucukları işaretleyin. Ben sistemimdeki tüm diskleri taratacağım için işletim sisteminin kurulu olduğu C diskini de seçtiğimden “System Drive” seçeneğini seçmedim. Bunları yaptıktan sonra “ok” diyerek devam edelim.

Eki Görüntüle 359437

5 - yukarıdaki adımları yaptıktan sonra “start scan” diyerek taramayı başlatınız.

Eki Görüntüle 359438

7 – tarama işlemi bittikten sonra çıkan pencerede tarama sonucunda bulunanlar çıkacaktır. Yanlış tespit sonucunda masum dosyaların da silinme ihtimaline karşın burayı kontrol etmekte fayda var. Eğer kesin olarak zararlı olmadığını bildiğiniz dosyayı eylem seçme kısmından “skip” diyerek atlayabilirsiniz. Buradan tüm bulunanları direk silecekseniz “neutralize all” seçeneğine basıp “continue” diyerek devam ediniz. temizlik bittikten sonra sistemin yeniden başlatılması gerekir.

Eki Görüntüle 359439

Hepsi bu kadar.

Hocam Rkill benim sistemimdeki zararlı yazılımı tespit etti ama kapatamadı. Bendeki virüs bir ayrı ama açtığım konuya bakarsanız sevinirim.

Not: KVRT'yi sistem normal şekilde çalışırken AV kurabiliyorsanız, AV kurup taratmak daha yararlı olacaktır. Bu tür yazılımlar sistem açılmama AV tespitlerini zorlaştırabilen zararlılar için alternatif temizlik araçlarıdır. Bu yüzden en sağlıklısı sistemde devamlı çalışan bir AV olmasıdır.
AV nedir?

Yeni konular

Geri
Yukarı