Rehber macOS Big Sur'da işlemci ismini değiştirmek

Merhabalar. Bugün sizlerle çözmek için çok uğraştığım bir sorunun çözümünü Türkçe olarak açıklayacağım. Umarım beğenirsiniz.

Eğer sizin de işlemciniz kurulumdan sonra "Bilinmeyen" şeklinde görünüyorsa bu rehber tam size göre. Ancak yedek almayı unutmayın. Riskli bir işlemdir.

Big Sur'da sistem kısmına erişim kısıtlı olduğu için diğer yöntemler işe yaramıyor. Bundan dil dosyasındaki bir yeri yamalamak gerekiyor.

1614771527817.png

(Görsel, alıntıdır. Tekrardan "Bilinmeyen" yapmaya üşendim.)

İlk olarak OpenCore Configurator üzerinden Config dosyamızı açıyoruz ve NVRAM kısmından "csr-active-config" ayarını "FF0F0000" ile değiştiriyoruz. İşlem bittikten sonra geri "00000000" yapmanızı öneririz. Zira bu ayar güncelleme gelmemesine sebep olabilir. Bu ayarı yaptıktan sonra bilgisayarımızı yeniden başlatalım ve Recovery moda girelim.

Ekran Resmi 2021-03-03 14.09.48.png

Yeniden başlatırken Recovery seçeneğini seçiyoruz.

WhatsApp Image 2021-03-03 at 14.20.15-3.jpeg

Sonrasında ise sağ üstten Terminal'e giriyoruz.

WhatsApp Image 2021-03-03 at 14.20.15-2.jpeg

Akabinde ise bu iki kodu yazarak SIP'yi devre dışı bırakıyoruz. Yama işlemi bittikten sonra geri aktif etmenizi öneririm. Zira aynı şekilde güncelleme gelmemesine sebep olabilir. Bu ayarı yaptıktan sonra da yeniden başlatıyoruz normal bir şekilde.

Kod:
csrutil disable

csrutil authenticated-root disable

WhatsApp Image 2021-03-03 at 14.20.15.jpeg

Terminal'i açıp diskutil list yazıyoruz ve MacOS'un kurulu olduğu diskleri görüyoruz. Benim diskim disk3s5 kısmında. Bunu not ediyoruz.

Ekran Resmi 2021-03-03 14.07.04.png

Üstte not ettiğimiz yeri Mount ediyoruz.
Kod:
sudo mount -o nobrowse -t apfs /dev/disk3s5 ~/livemount

Sonrasında ise bu kodu yazıyoruz ve masaüstümüze böyle bir belge geliyor. tr.lproj'daki tr kısmını kullandığınız dile göre değiştirin. Ben Türkçe kullandığım için öyle yaptım. Örneğin İngilizce kullanıyorsanız en.lproj şeklinde değiştirmelisiniz.

Kod:
cp /System/Library/PrivateFrameworks/AppleSystemInfo.framework/Versions/A/Resources/tr.lproj/AppleSystemInfo.strings ~/Desktop/

Ekran Resmi 2021-03-03 14.14.17.png

Bu dosyayı BBEdit, Atom benzeri bir metin düzenleyicisi ile açıyoruz ve "UnknownCPUKind" şeklinde aratıyoruz. Altında yazan "Unknown" veya "Bilinmeyen" yazısını ise işlemci isminiz ile değiştirip kaydedin. Benim işlemcim Ryzen 5 2600 olduğu için o kısımı "AMD Ryzen 5 2600 Altı-Çekirdekli İşlemci" şeklinde değiştirdim. Siz istediğinizi yapabilirsiniz.

Ekran Resmi 2021-03-03 14.31.44.png

Ekran Resmi 2021-03-03 14.15.59.png

Kaydettikten sonra düzenlediğimiz dil dosyasını yamalıyoruz.

Kod:
sudo cp ~/Desktop/AppleSystemInfo.strings ~/livemount/System/Library/PrivateFrameworks/AppleSystemInfo.framework/Versions/A/Resources/tr.lproj/

Sonrasında ise bir Snapshot oluşturuyoruz. Sistemizi yeniden başlatıyoruz. (Bunun ne olduğunu ben de bilmiyorum.)

Kod:
sudo bless --folder ~/livemount/System/Library/CoreServices --bootefi --create-snapshot

Sonuç:
Ekran Resmi 2021-03-03 14.18.08.png

Okuduğunuz için teşekkürler. :)

Geri
Yukarı