Rehber Otter İnternet Tarayıcısı

unnamedington

Megapat
Makaleler
27
Otter Gorunumu.png

İnternet tarayıcısı alanında, pek bilinmeyen tarayıcılardan birisi Otter'dir. Kendisi açık kaynak projesi ile geliştirilmeye devam etmektedir. Kendisini bir gün boyunca kullanmaya çalıştım ve herkes için kullanılabilir bir tarayıcı olup olmadığı konusunda bir sonuca ulaştım. Sonuca göz atmadan önce, tarayıcı hakkındaki tüm bilgilerine ve özelliklerine göz atabilirsiniz.
Otter (ˈädər) kelimesinin Türkçe anlamı su samurudur.
İsmini su samurundan alan Otter İnternet tarayıcısı, Opera 12.x'in özelliklerini yeniden oluşturabilmek için 1 Ocak 2014 yılında piyasaya sürüldü.

Hakkındaki kısa bilgileri öğrendiken sonra tarayıcının kurulumuna geçebiliriz.
  1. Kurulumun ilk adımında, kullanmak istediğiniz dile göre seçim yapmanız gerekmektedir.
    Otter Kurulum 1.png
  2. GNU Genel Kamu Lisansı'nı kabul ederek devam ediniz.
    Otter Kurulum 2.png

3. Tarayıcınızı krumak istediğiniz dosyaya göre seçerek devam edebilirsiniz.
    Otter Kurulum 3.png
  4. Tarayıcınızın başlat menüsünde hangi ad ile görüneceğini değiştirebilirsiniz.
    Otter Kurulum 4.png
  5. İsteğinize bağlı olarak kurulum sonrasında masaüstünüzde simgesinin olup olmadığını seçebilirsiniz.
    Otter Kurulum 5.png
  6. Tarayıcınız kurulduktan sonra, isterseniz direkt olarak giriş yapabilirsiniz.
    Otter Kurulum 6.png
Tarayıcımızın kurulumunu bitirdikten sonra bizleri, sol aşağı tarafta duran bir su samuru ve sade bir ana menü karşılıyor.

Otter Ana Menu.png

Eğer ana menünün rengini değiştirmek istiyorsanız, herhangi bir yere sağ tıklayarak özelleştirme seçeneğiniz bulunuyor ama çok kısıtlı özellikler sunuyor.

Otter Ana Menu 2.png

Tarayıcının üst menüsünde sekiz adet seçenek bulunuyor. Hepsini detaylı bir şekilde inceleyebiliriz.
Bu alanda; sekme ve pencere seçeneklerini, oturumu açılan kullanıcıyı ve menü çubuğunu göster/gizle gibi seçenekleri bulabilirsiniz.

Otter Dosya.png
Bu alanda, internet sayfanız içerisindeki eylemlerini sağlayabileceğiz bir bölüm bulunmaktadır.

Otter Duzenle.png
Bu alanda; internet sayfanızın araç kutusunu, sayfa yakınlığını ve karakter kodlamasını sağlayabilirsiniz.

Otter Gorunum.png
Bu alanda, tarayıcınızın geçmişini görüntüleyebilirsiniz.

Otter Gecmis.png
Bu alanda, tarayıcınızın yer imlerini düzenleyebilirsiniz.

Otter Yer Imleri.png
Bu alanda, tarayıcı içerisinde sunulan araçlara erişebilirsiniz.

Otter Araclar.png
Bu alanda; tarayıcınızın dilini, güncelliğini ve hakkındaki detayları öğrenebilirsiniz.

Otter Yardim.png
Üst menünün herhangi bir yerine sağ tıklayınız ve Customize seçeneğine geliniz.

Otter Customize.png

Otter Customize 2.png
Araçlar kısmından giriş yaparak, eklentileri .js formatında ekleyebilirsiniz.

Otter Addons.png

Otter Addons 2.png
İnternet sitelerinden indirdiğiniz dosyalara, arama çubuğu ile bu bölümden daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Otter Downloads.png
Hızlı bir şekilde, tarayıcı içerisinde not alabilme seçeneğiniz bulunmaktadır.

Otter Notes.png
Tarayıcınızda gezinirken, çerezlerinizi ve sitelere giriş yaparken kullandığnız parolaları düzenleyebilirsiniz.

Otter Cerez ve Passwords.png
Kendi içerisinde sunduğu içerik engelleyicisine, reklam engelleme filtrelerini ekleyebilir veya düzenleyebilirsiniz.

Otter Content Blocking.png

Otter Content Blocking 2.png

Otter Content Blocking 3.png
Bu alanda, birden fazla tercih edilecek seçenek bulunuyor. İsteğinize göre değişiklikler yapabilirsiniz.

Prefer.png

Genel.png

İcerik.png

Guvenlik.png

Arama.png

Gelismis.png
İçerisindeki tüm ayarları incelediğimize göre, aram motoruna göz atabiliriz. Gizlilik üzerine yapılmış olan diğer tarayıcılar gibi Otter da DuckDuckGo'yu varsayılan tarayıcısı haline getirmiştir.

Otter DuckDuckGo.png

İsteğinize bağlı olarak arama motorunuzu değiştirebilme seçeneğiniz bulunmaktadır.

Otter Arama Motoru.png

Tarayıcı içerisindeki içerik engelleme seçeneğinin pek başarılı çalıştığını söyleyemiyorum. YouTube ve Technopat Sosyal üzerinde denemeler yaptığımda, başarısızlıkla sonuçlandı. Örneğin Technopat Sosyal içerisinde reklamları görebiliyorsunuz. Normalde üye olan herkes reklamları göremiyor ama bazı reklam engelleme filtreleri üye olmadığınız halde bu reklamları görmenizi engelleyebiliyor.

Otter Reklam Mucadelesi.png

Bazı sayfalarda, reklam içeriğinin çok düzensiz bir biçimde sitede gizlenemediğine bile tanık olabiliyorsunuz.

Otter Reklam Mucadelesi 2.png

YouTube üzerinde de bu durum aynı şekilde gözlemleniyor. Örneğin ana sayfada reklamları engelleyememektedir.

Otter Reklam Mucadelesi 3.png

Ana sayfa dışında video izlerken bile reklamları görebiliyorsunuz. Bunlara baktığımızda içerik engelleyicisinin başarısız olduğunu görebiliyoruz.

Otter Reklam Mucadelesi 4.png

Sonuca gelecek olursak; farklı bir internet tarayıcısı kullanmak istiyorsanız ve eski Opera'nın arayüzüne benzer bir deneyimi elde etmek istiyorsanız, kullanabilirsiniz. Tarayıcı içerisindeki not alma özelliği ve eski Opera görünümünü yakalama isteği gayet başarılı duruyor. Hız konusunda çok kötü bir sonuç vermiyor ama tasarım konusunda pek tatmin olmayabilirsiniz.

Son düzenleme:
Peki bu eklentileri .js dışında başka tarayıcıların sitesi üzerinden yükleyebilir miyiz?
Maalesef, şu anda böyle bir seçenek mevcut değil. GitHub üzerinde, 2014 yılından beri bunun hakkında sorular soruluyor ama kesin olarak bir desteğin (eklenti mağazaları) olmasını pek düşünmüyorlar gibi gözüküyor.

Bu tarayıcıyı yeni gördüm ben. KDE kullananlar için görünümü çok tanıdık gelecektir. Arayüz Qt ile yazıldığı için görünüm diğer KDE uygulamaları ile aynı. Kullanışlılığı hakkında yorum yapamayacağım, yeni indirdim. KDE masaüstü ortamı kullanan arkadaşlara denemelerini tavsiye ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı