Rehber PureOS kurulumu

Efeisot Kmr

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Exper Ultranote A5B-321
Anakart: Clevo W55xEU
CPU: i3-2348m
GPU: HD 3000
RAM:4GB DDR3 1333MHz
SSD:500GB Sandisk Ultra 3D
Merhaba arkadaşlar, bugün sizinle FSF onaylı (ya da yönergelerini takip eden) distro incelememizin üçüncü rehberini çekiyorum. Bugün elimizde telefon sürümüne de sahip olan ve bizzat kullandığım Debian tabanlı PureOS'in kurulumunu anlatacağım. Gizlilik ve özgürlük için gerçekten güzel bir tercihtir kendisi. Debian Testing reposunu kullanıyorlar. Son kullanıcı için Trisquel'den sonraki en iyi distrodur bence PureOS.
Dipnot: Sahipli yazılıma sahip sürücüleriniz varsa (Wi-Fi özellikle) sorun yaşamanız muhtemel.
Sistem Gereksinimleri:
+64 Bit CPU
+4 GB RAM bellek
+15GB veya üstünde dahili depolama
Arayüz olarak GNOME kullanmaktadır.
Kuruluma geçelim öyleyse:
PureOS ISO'sunu sitesinden (Download PureOS) indirin ve SHA değerini kontrol edip flash belleğe Rufus (dd modu ile), Ventoy, balenaEtcher veya dd if komutu ile yazdırın.

ss1.png

Sisteminizi yeniden başlatıp boot menuyü açıp sistemi flash bellekten başlatın. Ben sanal makine ile kurulumu yapacağım.
GRUB menüsü geldiğinde Test or install PureOS'u seçelim.

ss2.png

ss3.png

ss4.png

Hoş geldiniz ekranından dilimizi seçelim.

ss5.png

Klavyemizi seçelim.

ss6.png

Gelen ekrandan lokasyon ayarını açıp kapatabilirsiniz.

ss7.png

Gelen ekrandan skip diyoruz.

ss8.png

Start Using PureOS diyerek hoş geldin ekranını kapatıp Activities kısmından yükleyicimizi açıyoruz.

ss9.png

ss10.png

Gelen Calamares yükleyicisinden dilimizi seçip ilerliyoruz.

ss11.png

Bölgemizi seçip ilerliyoruz.

ss12.png

Klavyemizi seçip ilerliyoruz.

ss13.png

Geldik kuracağımız diskimizi seçmeye. Ben diski sil diyerek ilerleyeceğim, siz isterseniz elle bölümlendirebilir veya diskinizi "Sistemi Şifrele" diyerek devam edebilirsiniz.
(Edit: "Diskimi Sil" seçeneği kapalı olunca elle ayarladım diskimi. Ayrıca bir şey daha, benim bölümlendirmem MBR/Legacy sistemler için; kalkıp GPT/UEFİ bir sistemde bu şekilde bölümlendirmeyin, çok üzülürsünüz benden söylemesi. :D)

ss14.png

ss15.png

Kullanıcı hesabımızı ve şifremizi oluşturalım. Tavsiyem mümkün mertebe güçlü bir şifre oluşturun.

ss16.png

Gelen ekrandan yükle deyip ardından çıkan uyarıya şimdi yükle diyerekten kuruluma başlayalım.

ss17.png

ss18.png

Nihayet kuruldu PureOS, şimdi yeniden başlatı seçip tamam diyerek kurulumumuzu bitirelim.

ss20.png

Flash belleği çıkartıp enter tuşuna basalım.

ss21.png

Bende yine GRUB gelmedi, siz PureOS'u başlatın GRUB'dan gene.

ss22.png

ss23.png

Ve nihayet sistemimiz açıldı, hoş geldin ekranında tercihlerimizi seçilmemişse aynen seçip kullanmaya başlayabiliriz.

ss24.png

ss25.png

ss26.png

ss27.png

ss28.png

ss19.png

ss31.png

ss29.png

Artıları:
+Debian Testing repolarını kullanması
+Gizliliğe odaklanmaları
+Sadece bilgisayar için değil, telefon için ekstra bir sürümünün de olması (Purism)
+Wayland kullanması

Eksileri:
+Bu tam olarak PureOS'in eksiği değil aslında ancak yukarıda belirttiğim gibi sahipli sürücünüz varsa uğraşmanız gerekebilir
+GNOME arayüzü bir tık eski kalmış, 40 veya üstü bir sürümü kullanabilirlerdi

Ve rehberimiz bu kadardı, umarım beğenmişsinizdir. İyi Sosyaller, sağlacakla kalın. 😍

Son düzenleyen: Moderatör:
Çalışmalarınıza bayılıyorum. Böyle devam edin hocam.
Teşekkür ederim. Sonraki kurulumda Trisquel, Parabola ya da Hyperbola kurulumunu anlatmayı planlıyorum ancak hangisi yapsam emin değilim.
UEFI destegi yoktu bu distro'nun geldi mi acaba? Tekrardan bakayim sizin bilginiz varsa yanitlarsaniz sevinirim.
Ben MBR olarak yükledim ancak GPT uyarısı aldım, gelmiş olabilir.

Geri
Yukarı