Rehber Rufus ile Freedos USB Bootable Yapma

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
USB bootable rehberi HP aracındaki sorundan dolayı ve eski yöntem yerine yeni, daha kolay olan bu yöntemi uygulamanız gerekmektedir.

İlk olarak Rufus'u buradan indiriyorsunuz:
Rufus

rufus freedos.jpg

Resimde işaretli olan yerleri sadece seçip başlat seçeneğine tıklayın. Diğer işaretlenmemiş olanlar yine göründüğü gibi durması gerekli dokunmayın. Birim etiketi eğer yazılı ise silinip başlatmak daha yararınıza olacaktır.

İşlemler tamamlandıktan sonra BIOS veya Bootable edeceğiniz dosyaları belleğin ana dizinine atabilirsiniz.

Video rehber:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Murat5038 peki dosyaları iso halinde atsam dos ortamında açılırmı/yada açılması için başka işlemler yapmama gerek varmı?

@Murat5038 sağolun bende diyorum neden açılmıyor tahmin ettim ama yapamadım bir türlü. FreeDOS yaparak DOS ekranında komut yazmadan nasıl yapabilirim. Önerebileceğiniz bir kaynak varmı? Elimde bir sürü iso olduğu için bir tane bootable usb yapmak istiyorum ama bir türlü yapamadım. Bu yöntemide baktım internette komut yazarak .exe dosyasının yolunu göstererek çalıştırılıyormuş.

@SebinLi028 İSO dediklerin OS imajı ise resimde Freedos olan kısmı İSO yansıması seçip İSO dosyasını seçerseniz imajı yazdıracaktır. Konu sadece BIOS dosyalarını eski yöntemde 98 dosyalarıyla bootable edebiliyorduk ancak yazılımı hatalı olduğundan bu yöntem daha basit ve güncel sistemleri de desteklediğinden bu rehberi hazırladım. Dediğim şekilde yaparsan yazdırabilirsin onun haricinde farklı konu açıp sorarsan farklı araçlar mevcut onlarla da yapabilirsin.

@SebinLi028 İSO dediklerin OS imajı ise resimde Freedos olan kısmı İSO yansıması seçip İSO dosyasını seçerseniz imajı yazdıracaktır. Konu sadece BIOS dosyalarını eski yöntemde 98 dosyalarıyla bootable edebiliyorduk ancak yazılımı hatalı olduğundan bu yöntem daha basit ve güncel sistemleri de desteklediğinden bu rehberi hazırladım. Dediğim şekilde yaparsan yazdırabilirsin onun haricinde farklı konu açıp sorarsan farklı araçlar mevcut onlarla da yapabilirsin.
Hocam ben aldığım cihazı iade edeceğim. O yüzden ilk geldiği gibi FreeDos kurmak istiyorum. Onu nasıl yapabilirim?

Hocam ben aldığım cihazı iade edeceğim. O yüzden ilk geldiği gibi FreeDos kurmak istiyorum. Onu nasıl yapabilirim?
FreeDos sadece DOS komut çalışabildiği sistem. Onu kurmaya da gerek yok satacaksan. Linux live bir sistemle satacağın diski komple biçimlendirmen yeterli.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı