Rehber Ryzen 5 3600 stok soğutucuyla kullanılır mı?

Makaleler
115
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Öncelikle bu konuyu 3 bölmeye ayıracağım.

Ana başlıklar;
  • CPB açık kullanılır mı?
  • CPB kapalı kullanılır mı?
  • OC için kullanılır mı?

CPB kapalı kullanılır mı?

Kesinlikle kullanılabilir. Hiçbir sıkıntı yok. CPB kapalıyken full yük altında en fazla 61.6 W gördüm 10 dakikalık OCCT test sonunda.

Adsız.png

CPB açık kullanılır mı?

%100 kullanımda 65 W TDP'li bir işlemci için 97.8 W gibi saçma değerleri gördüm CPB açıkken. Anlık sıçramalar CPB açıkken yaşandığı için 97.8 gördüm. 10 dakikalık test OCCT testi sonucu.

213231.png

OC için kullanılır mı?

Eğer işlemcinizin silikon kalitesi iyi değilse 1.35, 1.4V gibi değerlerde 4.2 veya 4.1 GHz yakalıyorsanız stok soğutucuyla kesinlikle önermem. CPB açıkken 97.8 W görüyor ancak her zaman öyle değil. Ama 1.4V 4.2 GHz sabitlerseniz sürekli olarak 90W ve üstünde çalışacağı için işlemci soğutucuya ve işlemciye olumsuz etki yaratabilir. Bu nedenle işlemci silikon kalitenize bağlı olarak yapılır veya yapılamaz.

İşlemcinizin silikon kalitesini öğrenmek isterseniz indirmeniz gerekenler;

Uygulamanız gereken;

• Clock Tuner for Ryzen uygulamasını açıp Diagnostic testi yapın.
Sonuna kadar bekleyin, kendi duruyor zaten. Sonuç kısmında Bronze Sample, Silver Sample, Gold Sample, Platinum Sample gibi bir sonuç veriyor.

CPB ayarını BIOS üzerinden açık kapatıyorsunuz.

Sıcaklık değerlerini paylaşmama sebebim kasanın hava akışına göre değişebilmesi. W değeri değişiklik göstermediğinden dolayı standart bunlar.

OC için her bütçeye soğutucu önerilerim; (Silikon kaliteniz iyiyse ve sıcaklık değerleriniz iyiyse almanıza gerek yok ama daha iyi bir soğutma düşüncesiyle alabilirsiniz yine de.)

Benim kullandığım: Snowman X4 Rainbow soğutucu. Gayet yeterli geliyor. Detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

SONUÇ
Eğer normal bir kullanıcıysanız ve kasanızın hava akışı iyiyse stok soğutucuyla kullanmanızda bir sıkıntı yok. Ama OC yapmak istiyorsanız işlemcinizin silikon kalitesine bağlı.

Eksik görülen bir şeyler varsa aşağıda belirtin, ekleme yaparım. Şimdilik bu kadar. Okuyan okumayan herkese teşekkürler.

Son düzenleme:
Hocam bu test tam olarak ne kadar sürüyor?
İşlemci silikon kalitesine göre değişkenlik gösteriyor. Eğer silikon kaliten iyiyse voltaj 0.6 mV azala azala gittiği için 45-50 dakika sürdüğü oluyor. @Kelebek_1034 hocamın işlemcisi resmen level atlamıştı. :D

Benimkisi bronze sample çıktı, 15 dakika sürmüştü.

İşlemci silikon kalitesine göre değişkenlik gösteriyor. Eğer silikon kaliten iyiyse voltaj 0.6 mV azala azala gittiği için 45-50 dakika sürdüğü oluyor. @Kelebek_1034 hocamın işlemcisi resmen level atlamıştı. :D

Hocam ben bitiremedim o testi bir türlü. 0.5V gördü sorunsuz olarak 75 derece civarında. Arkada başka bir işlem yapmam gerekince 80 derece oldu ve "yetersiz soğutma koşulları" gibi bir yazı ile testi yeniden başlattı. Sinirden kapattım. O zamandan sonra tekrar denemedim. Bu sürümde sorun yaşadım belki de, uygulama zaten BETA, bir şeyler ters gitmiş olmalı yoksa 0.5V ile 4GHz'i geçtim çalışmaması falan lazım işlemcinin. Eski sürümüyle denemeyi düşünüyorum bir ara. Bu sürümdeki "diagnostic" ayarlarını ona aktararak.

• Clock Tuner for Ryzen uygulamasını açıp Diagnostic testi yapın.
Sonuna kadar bekleyin, kendi duruyor zaten. Sonuç kısmında Bronze Sample, Silver Sample, Gold Sample, Platinum Sample gibi bir sonuç veriyor.

Bu testi R5 1600 AF içinde uygulayabiliriz sanırım?

Hocam peki gümüş mü daha iyi yoksa bronz mu? (Sample)

Yeni konular

Geri
Yukarı