Rehber ThrottleStop ile undervolt

ThrottleStop programını indirin: Link
(Throttlestop açılırken hata verir ise rehberin sonuna bakın.)

ThrottleStop'ın arayüzü:
tsbench.jpg

FIVR: Voltaj ve çarpan ayarları.
TPL: Güç ayarları.
Limits: Darboğazın sebepleri.
TS Bench: Benchmark.

Undervolt:

FIVR bölümünü açın. Karşınıza bu ekran gelecek.

-iQUgS7yMi3J2f1JnOls6WCHbatGfQtzOqmR7saPnDzS0-OD_wghWsJla4hP-AEmxfey48k_ZTS2MxpPDfbbbxm4M3jYd78vpbz86OkIRoz3lGwBoi-Qnffb4wzky_c56FWORTLX

CPU Cache yazan yere tıklayın. Unlock Adjustable Voltage kutusuna tik atın. Adaptive seçeneğini işaretleyin ve Offset Voltage yazan yerdeki slider ile voltajı azaltmaya başlayın. Bittikten sonra OK - Save voltages immediately seçeneğini işaretleyin ve OK diyerek FIVR'ı kapatın.

51mV undervolt ekran görüntüsü:

hpZGmU9hV88fvwuToMpVYqwadQ5qcg7KV0jctpfWJaGSkYiTQAb6x7lxBNb6UtHenXlnEo56pJVM7mxhFQ9GVs9HfRVzVSt-0X72KLFnjWA799NGhBG8R2cy025Me8ZEA9tv3vkQ

50mV azaltın TS Bench testini açıp benchmark yapın. Hata ya da mavi ekran alana kadar voltajı azaltmaya ve test yapmaya devam edin. Hata ya da mavi ekran aldıktan sonra en son sorunsuz çalışan değere geri dönün ve bu sefer aynı işlemi 10 mV ile yapın sonra... Bu sayede sınıra yakın en stabil değeri bulacaksınız.
Misal: -50 -> -100 -> -150 -> -200 -> -160 -> -170 -> -180 -> -172 -> -174 -> -173 -> -172 ❔ Güvenlik payı: -165 ✅
Aynı işlemi bu sefer CPU Core için yapın ve işiniz tamam.

Fazla undervolttan hata vermiş bir benchmark:
OM6-WDggwFy6OMbkT6yCJqwok14FgpPsbqhyLrv6AnQpmIBCzqw-2GIDZxM0s6XI_MMb_fMYtxOd3ssYYsv-G_Ms3QxzoUIHk4FdTzVeFrEZIyCmNc_OTcywIlkREagU5XGGRTuM

Undervolt sonrası stabilite testi:

Cinebench R20:
Link ya da Microsoft Store

Cinebench R20'yi açın ve "Run" tuşuna basın. Testi 2 defa yapın. Mavi ekran ya da donma olmadan bitirdiyseniz sorun yok demektir.

Stabiliteden yine de şüphe ediyorsaniz güvenlik payını arttırın.

Genel Performans:

TS Bench, R20 ya da herhangi bir benchmark çalışırken Limits sekmesine tıklayın. İşlemcinizi yavaşlatan sebepler burada yazar.

Örnek: Sıcaklık ve PL2 güç tüketiminden dolayı yavaşlayan bir işlemcinin "Limitleri".

i143jSWDF9R-k5jD-sxLjmgGIJlzmSMxsjHCrY3Xf5hMe5PundfNseIFRIh9wFXiDVh6dqFBt6xBxCexKzC0wR4M_sJGnzcLjM4nQC5VgY1Jcv6SP0AbrMEINEPXChtZr9EXtQmr

Sıcaklık nasıl çözülür?

Undervolt, kaliteli macun vs.​

PL2 güç nasıl çözülür?

TPL bölümünü açın. Karşınıza bu ekran gelecek. PL1 üstteki PL2 alttaki değerdir.​

eRgyj-JjCXE7-j7-TBlZv13yQfOQdcVdha1OlcVt36tBi2rKbioOXRPdW7_YschYVQrscofabbkXdx0tjFJyF5VOkMfxpJV1SzYwv1pm5WYom0l-FSbU8AWJVwQAcSrFG-luVHOG
İhtiyaca göre değerleri 10-20 arttırın. Evet, bol keseden. OK, diyerek tekrar bir benchmark ile limitleri kontrol edin. Hala limitlere takılıyor ise FIVR bölümünü açın ve Disable and Lock Turbo Limits kutusunu işaretleyin ve size denilenleri yapın. Hala çözülmedi ise cihazınızın üreticisinin yazılımları ya da BIOS ayarları gibi başka şeylerde cözüm aramalısınız.​

Soru sormadan önce:

Undervolt cihazıma zarar verecek mi?

Fiziksel olarak hayır. Yazılımsal olarak olabilir.​

Yazılımsal zarardan kastın nedir?

Fazla yapıldı ise en kötü ihtimalde Windows'un açılmaması. Kısaca diskte bulunan 3-5 bitlik verinin rastgele değişmesi.​

Bu ciddi bir sorun değil mi?

Hayır. Format atınca çözülüyor.​

Fiziksel olarak zararlı diyenler var. Onlara mı sana mı inanalım?

O kişiye herhangi bir makale sitesinde undervolt terimini aratmasını (Bkz. Random bir makale.) ayrıca lise fizik ile yarı iletkenlerde mantık konusunu çalışmasını temenni ediyorum.​

ThrottleStop sorunlar ve çözümler:

0xc00007b hatası: Link

mfc120u.dll bulunamadı hatası: Link

mfc120u.dll çözüm işe yaramadı ise: Link

MUTLAKA OKUYUN

BIOS ya da herhangi bir firmware güncellemesi yapmadan önce Undervolt işlemini geri alın. (GPU, WiFi ve benzeri donanımların güncellemeleri bu kapsamda değildir.)

MemTest86 gibi hata bulma odaklı testler yapmadan önce Undervolt işlemini geri alın.

(Neden bunları yapmalısınız: Aşırı Undervolt yazılımsal hatalara sebep olabilir ve BIOS güncellerken bunun olmasını istemeyiz. Bir örneğini duymadım ama ilk siz olmayin.)

Dosya Ekleri

• tsbench.jpg
    tsbench.jpg
    55,3 KB · Görüntüleme: 1.047
  • Screenshot (1) - Copy.png
    Screenshot (1) - Copy.png
    9,6 KB · Görüntüleme: 979
  • Screenshot (1).png
    Screenshot (1).png
    85,7 KB · Görüntüleme: 853
  • Screenshot (3) - Copy.png
    Screenshot (3) - Copy.png
    3,3 KB · Görüntüleme: 835
  • Screenshot (3).png
    Screenshot (3).png
    5,1 KB · Görüntüleme: 776
  • Screenshot (4).png
    Screenshot (4).png
    5,5 KB · Görüntüleme: 772
  • Screenshot (5).png
    Screenshot (5).png
    11,2 KB · Görüntüleme: 1.063
Hocam 750 Core 120 Cache undervoltu var.
"Apply voltages immediately" aktif ise acilista benim .ini ile mavi ekran alabilirsiniz.
Ayrica BIOS uzerinden undervolt kapali ise OS uzerinden ne yapsaniz bos. Bir de emin olmak icin XTU ile deneyin. Ayrica 3. parti bir uygulama ile (HWINFO64 mesela) undervolt degerlerinin aktif olup olmadigini kontrol edin.

@retiredtechnpt dediğim gibi işlemcim i5 9300H bilgisayarim Dell G3 3590 sizden ricam "ThrottleStop.ini" dosyanızı paylaşabilir misiniz? Sanırım Dell BIOS güncellemesi ile undergorund önüne geçmiş ya da ben beceremiyorum.

@Silinen üye hocam yanlış hatırlamıyorsam sizde Dell G3 3590'dı. Özellikle sizden "ThrottleStop.ini" alabilirsem çok sevinirim.
Hocam ben onu iade ettim. Şu anda MSI kullanıyorum.

Hocam 750 Core 120 Cache undervoltu var.
"Apply voltages immediately" aktif ise acilista benim .ini ile mavi ekran alabilirsiniz.
Ayrica BIOS uzerinden undervolt kapali ise OS uzerinden ne yapsaniz bos. Bir de emin olmak icin XTU ile deneyin. Ayrica 3. parti bir uygulama ile (HWINFO64 mesela) undervolt degerlerinin aktif olup olmadigini kontrol edin.
Hocam çok ama çok teşekkür ederim. R20 testim 1178 den 2024 e yukseldi.

Yazınız için teşekkür ederim öncelikle. CPU Core ve CPU Cache'yi -125 MV değerine çektim ancak TPL sekmesi ile hiçbir şey değiştirmedim. R20 testim neredeyse hiç oynamadı hatta biraz azaldı. Sanırım bu undervolt işlemi benim bilgisayarımda pek işe yaramadı gibi. Sizin öneriniz şunu uygula dediğiniz bir şey var mı acaba?

undervolt'dan önce 2161 olan skorum.

d404b89f-b4ea-419d-b1db-cc7d2f471a58.jpg

undervolt'da yaptığım değişikler.(CPU Core & CPU cache için de yaptım)

648e849e-7bba-4448-948d-657f0574f493.jpg

Undervolt'dan sonra aldığım R20 testi ve 2148 skorum.(Aynı zamanda TS bench kısmında da 20-30 puanlık düşüş yaşadım)

7e9c1937-000e-43d6-bbc5-466c4f289661.jpg

Yukarıda da yazdığınız gibi bazı kişilerde düşük sıcaklık, bazı kişilerde daha fazla performans veya hiçbir işe yaramaması gibi durumları yazmışsınız ancak ben yine de sorma gereği duydum. Acaba bir şeyi yanlış mı yaptım diyerek. Skorlardaki düşüş normal mi sonuçta işlemciye verdiğimiz Volt değerlerini düşürdük? Yapmamı önerdiğiniz başka bir şey var mı? Oyun içerisinde yaptığım sıcaklık testlerinde ise sonuç değişmedi 95 ile 100 arası geziyor sıcaklık değerlerim.

Bazı kişilerde düşük sıcaklık, bazı kişilerde daha fazla performans veya hiçbir işe yaramaması...
Her islemci 'fiziksel' olarak birbirinden farkli oldugu icin sonuclarda farkli oluyor.

Cinebench ya da render islerinin performansinin artmasi icin SSE'ye(mavi kutu) tik atip (sonra save'e basin) karsisindaki degeri 0 yapabilirsiniz. Bu ayar islemciyi daha agresif yapar. En ufak yukte bile 4+GHz'ye cikar. Oyunlara genelde hic/biraz etki eder.
Screenshot (11).png

Core ve Cache degerleri ayni olmak zorunda degil. Core genelde Cache'den daha fazla undervolt kaldirir. -125 Core degerini arttirmayi deneyebilirsiniz. Ornek vermek gerekir ise kendi cihazimda Cache maximum -120 Core ise -300+ kabul ediyor.

Genelde ise yaramaz ama Turbo Ratio Limits'i arttirmayi deneyebilirsiniz.
648e849e-7bba-4448-948d-657f0574f493.jpg

Son olarak islemciniz i7 9750H o islemci Cinebench R20 testinden ortalama 2800 alan bir islemci. TPL ayarlari ile oynarsaniz eminim bu skora yaklasirsiniz. Tabi cihazinizin sogutmasi yetiyorsa.

Bazen firmalar islemcinin guc ayarini biraz kisarak piyasaya suruyor. Eger boyle bir durum var ise PL1 ve PL2 yazan degerleri arttirarak bunu ortadan kaldirabiliyoruz. Tabi sicakliklarda haliyle articaktir.
Eger guc ayarini kisma gibi bir durum yoksa, yani islemci Intelin izin verdigi max degerde calisiyorsa bu ayarla oynamak bir ise yaramayacaktir.
Ayirca eger cihazinizin ureticisi bu ayarlara bir kilit/sinirlama koydu ise yine ThrottleStop uzerinden bu ayarlari degistirmeniz bir ise yaramayacaktir.

Ornek uzerinden gidecek olur isek:
i5-9300H islemci iki farkli TDP ile geliyor. Birisi 35 oteki 45. Eger laptopunuz benchmarklarda/oyunda 35 watt'tan fazla guc harcamiyorsa cihazinizin gucu uretici tarafindan sinirlanmis demektir. Ve eger uretici o watt ayarini kilitlemediyse ThrottleStop veya XTU uzerinden bu degerin arttirilabiliyor olmasi gerekli. PL1 degerini (Rehberde neresi oldugunun goruntusu var.) 45 yapiyoruz ve performansimiz artiyor (sogutmanin yettigini varsayiyorum).
Screenshot (12).png

Fakat kendi islemcinizin kac watt max kaldirdigini arastirmak yerine direkt +20/40 ekleyin oradaki degerlere hallolmus olur.
Ornekteki i5 9300H icin PL1 yerine 45/50/55.../120 yazmam arasinda hic bir fark yok. 45'den yuksek degerlerde yine 45 gecerli olacak. Intelin limitini asmak imkansiz.
Tabi bu yazdiklarim modern (Coffe Lake) islemciler icin gecerli. Core 2 Duo gibi eski bir islemcide bu dediklerim degisebilir/degisecektir.

Her islemci 'fiziksel' olarak birbirinden farkli oldugu için sonuclarda farkli oluyor.

Cinebench ya da render islerinin performansinin artmasi için Sse'ye(mavi kutu) tik atip (sonra Save'e basin) karsisindaki degeri 0 yapabilirsiniz. Bu ayar islemciyi daha agresif yapar. En ufak yukte bile 4+GHz'ye cikar. Oyunlara genelde hic/biraz etki eder.
Eki Görüntüle 668041
Core ve cache degerleri ayni olmak zorunda degil. Core genelde Cache'den daha fazla undervolt kaldirir. -125 Core degerini arttirmayi deneyebilirsiniz. Ornek vermek gerekir ise kendi cihazimda cache maximum -120 Core ise -300+ kabul ediyor.

genelde ise yaramaz ama Turbo ratio Limits'i arttirmayi deneyebilirsiniz.
Eki Görüntüle 668043
Son olarak islemciniz i7 9750H o islemci Cinebench R20 testinden ortalama 2800 alan bir islemci. TPL ayarlari ile oynarsaniz eminim bu skora yaklasirsiniz. Tabi cihazinizin sogutmasi yetiyorsa.

Açıkçası daha fazla güce ihtiyacım yok. Bu yetiyor ısınma sorununu çözmeye çalışıyordum en iyisi bir termal macun yenilemesi & notbook soğutucusu almak olacak. Bu işlemleri yaptıktan sonra kontrol edeceğim sıcaklığını bakalım ne kadar değişim olacak.

i7-10750H için bir gelişme var mıdır ? Yapmaya değecek bir fayda sağlar mıyım ?

Spesifik islemci modelinizi maalesef yakindan tanimadigim icin yorum yapamayacagim.
Her islemci farkli oldugu icin de kesin bir sey soylenemez fakat en iyi ihtimalle %5-10 civari sicaklikta azalma gorebilirsiniz. En kotu ihtimal hic bir ise yaramamasi/performans dusmesi.

Geri
Yukarı