Rehber Windows 10 Gelişmiş Hızlandırma ve Hafifletme

1 - bloatware kaldırma (debloat)

Öncelikle GitHub'dan bu scripti indiriyoruz.
Not: Bu script çokça test edilip onaylanmış bir script'tir.
ilk olarak PowerShell'i yönetici olarak çalıştırıp "set-executionpolicy unrestricted -Force" yazıp yapıştırıyoruz, bu Windows'un Script'i önlemesini engeller;
1.PNG

Bunu yapıp indirdiğimiz .ZIP uzantılı dosyanın içinden gerekli olan dosyayı çıkardıktan sonra dosya içindeki "WindoWS10DEBLoater.PS1" Script'ini üstüne sağ tıklayıp PowerShell ile açıyoruz, açtıktan sonra zaten script otomatik olarak kapanıp geri yönetici olarak açılacaktır.
2.PNG

Evet'e bastıktan sonra script bir daha soracak ona da aynı şekilde evet dedikten sonra çalışmaya başlayacaktır, sonlara yaklaştığında "Edge PDF, OneDrive silinsin mi?" tarzı sorular soracaktır bu kişinin kullanıp kullanmamasına bağlı ben kullanmadığım için sildim, Script'in işi bittiğinde bilgisayar kapatıp açın ve boşta işlemci ve RAM kullanımının büyük ölçüde azaldığını hatta %1-2'e indiğini göreceksiniz, her büyük Windows güncellemesinden sonra yapmalısınız çünkü Windows bloatware olan her şeyi geri yükler.

Hocam bende bu PowerShell komutu ile script çalışmıyor ne yapabilirim? Mesela ilk verdiğiniz kodu yapıştırdığım zaman SS'de ki gibi execution policy change yazısı çıkmıyor.

Alternatif kullan mesela googlen picasa var.
Bloatware'den kaçmaya çalışırken tek başına daha çok Bloatware'e sahip olan uygulamaya yönlendirmek de bilemedim. :D

Script, Microsoft fotoğraf görüntüleyicisini vs. de silmiş. Nasıl geri getirebilirim?
Şuradaki Regedit yöntemini deneyebilir misiniz?

Bloatware'den kaçmaya çalışırken tek başına daha çok Bloatware'e sahip olan uygulamaya yönlendirmek de bilemedim. :D

Şuradaki Regedit yöntemini deneyebilir misiniz?
Hocam script hp victus'un kendi programı olan gaming hub uygulamasını vs. de sildi. Windows'u sıfırlarsam geri gelir mi ?

Merhaba, Windows 10'u olabildiğince hafifleteceğiz, internettekilerin aksine biraz bilgi gerektirip yüksek bir performans sağlayan bir rehber olacak ilk olarak:

1 - bloatware kaldırma (debloat)

Öncelikle GitHub'dan bu scripti indiriyoruz.
Not: Bu script çokça test edilip onaylanmış bir script'tir.
İlk olarak PowerShell'i yönetici olarak çalıştırıp "set-executionpolicy unrestricted -Force" yazıp yapıştırıyoruz, bu Windows'un Script'i önlemesini engeller;
Eki Görüntüle 691192
Bunu yapıp indirdiğimiz .ZIP uzantılı dosyanın içinden gerekli olan dosyayı çıkardıktan sonra dosya içindeki "WindoWS10DEBLoater.PS1" Script'ini üstüne sağ tıklayıp PowerShell ile açıyoruz, açtıktan sonra zaten script otomatik olarak kapanıp geri yönetici olarak açılacaktır.
Eki Görüntüle 691208
Evet'e bastıktan sonra script bir daha soracak ona da aynı şekilde evet dedikten sonra çalışmaya başlayacaktır, sonlara yaklaştığında "Edge PDF, OneDrive silinsin mi?" tarzı sorular soracaktır bu kişinin kullanıp kullanmamasına bağlı ben kullanmadığım için sildim, Script'in işi bittiğinde bilgisayar kapatıp açın ve boşta işlemci ve RAM kullanımının büyük ölçüde azaldığını hatta %1-2'e indiğini göreceksiniz, her büyük Windows güncellemesinden sonra yapmalısınız çünkü Windows bloatware olan her şeyi geri yükler.

2 - o&o appbuster ve shutup10

Bu iki uygulama gereksiz Microsoft uygulaması ve hizmetlerini devre dışı bırakmanızı sağlar;

Appbuster'da ne yaptığınız tamamiyle size bağlı hiç kullanmadığınız "Windows mail, MSN" tarzı uygulamaları kökünden silmenizi sağlar:
Eki Görüntüle 691225

Shutup10'da ise uygulamayı açıp yukarıdaki actions kutucuğuna tıklayıp "apply only recommended settings"e basmanız yeterlidir, isterseniz diğer sarı ve kırmızı işaretlileride devre dışı bırakabilirsiniz bunlar tamamiyle size kalmış.
Eki Görüntüle 691228

Bilgisayara temel olarak en çok performans bu yaptığımız ilk iki adım sağlamaktadır.

3 - PureRa

PureRa adlı programın kendisi çok küçük olmasına rağmen bilgisayardaki çerezleri temizleyen etkisi oldukça fazla olan bir programdır,
Bu programı günde bir kez olmak üzere çalıştırmanız bilgisayarı yavaşlatan tüm çerezleri silmenizde işinize yarayacaktır.
Eki Görüntüle 691235
Programın işi bittikten sonra .txt uzantılı dosya ile log gösterecektir.Eki Görüntüle 691237

4 - ıslc

Bu program oyun oynayanlar için oldukça işe yarayan bir program olup zamanlamayı ayarlamanızı sağlar, eğer çok RAM kullanan bir oyun oynuyorsanız ya da program kullanıyorsanız kesinlikle kullanmalısınız, drop yaşıyorsanız büyük ihtimal azaltır hatta ortadan kaldırır, eğer Timer'ın ne olduğunu bilmiyorsanız sakın ola ellemeyin,
Eki Görüntüle 691240

Rehber bu kadardı, bunlar bilgisayarın performansını oldukça arttıracaktır, Technopat Sosyal'de yararlı olan CMD veya Regedit ayarlarının linklerini aşağıya bırakacağım;

Ayrıca opsiyonel olarak bunada bakabilirsiniz;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam ben PowerShell'i yönetici olarak çalıştırıp komudu yazıyorum ilk baştaki ancak bir işe yaramıyor sorun ne olabilir?

Yeni konular

Geri
Yukarı