Rehber Windows 10 performans arttırma + %100 disk sorununu giderme + internet hızlandırma

alpethz

Hectopat
Makaleler
2
Windows 10 disk kullanımı azaltalım:
  • Windows + r tuşlarına aynı anda basalım ve karşımıza çıkan sekmeye services.msc yazıp enterleyelim.
Buradan :
  1. Windows Update
  2. Windows hata raporlama
  3. Windows Search
  4. hızlı Getirme/Superfetch
  5. arka plan akıllı kaldırma ilkesi
hizmetlerine sağ tık yapıp durduralım ve seçeneceklerden devre dışını seçip uygulayalım.

Nihai güç performansını ekleyelim:

• Windows PowerShell'i yönetici olarak çalıştırın.
  • powercfg -duplicatescheme E9A42B02-D5DF-448D-AA00-03F14749EB61 komutunu kopyalıp PowerShell'e yapıştırın.
  • denetim Masası\Tüm denetim masası Öğeleri\Güç seçenekleri kısmına gelip nihai Performans'ı seçin.
Regedit ile disk kullanımını düşürelim ve internet hızlandıralım:
  • Windows + r tuşlarına aynı anda basalım ve karşımıza çıkan sekmeye regedit yazıp enterleyelim.
  • karşımızdaki sekmede HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Current version kısmına gelip sağ tık yapıp yeni dword 32 Bit'e tıklayalım maxconnectionsperserver ismini verip çift tıklayalım değeri 16 yapalım ve yeniden dword oluşturup MAXCONNECTIONSPER1_0SERVER ismini verip değeri 16 yapalım.
  • tekrar regedit HKEY_LOCAL_MACHINE\System\currentcontrolset\control\Session Manager\memory management\prefetch parameters kısmına gelip enableprefetcher ve enablesuperfetch değerlerini 3 yerine 1 ile değiştirelim.

QoS bant genişliğini kaldıralım:

• Windows + r tuşlarına aynı anda basalım ve karşımıza çıkan sekmeye gpedit.msc yazıp enterleyelim.
  • bilgisayar yapılandırıcısı >yönetim şablonları >ağ >QoS paket zamanlayıcısı >ayarlanabilen bant genişliğini sınırla kısmına gelip etkin hale getirelim ve değeri 0 yapıp kaydedelim.
Arka plan uygulamalarını durdurularım :
  • başlat'tan ayarlar uygulamasını açın (start + ı kısayolunu kullanabilirsiniz)
  • gizilik seçeneğine tıklayın, sonra soldaki menüden arka plan uygulamaları'na tıklayın
  • burada yüklü olan tüm modern uygulamaların listesini göreceksiniz, dilediğiniz uygulamaların arka planda çalışmasını buradan engelleyebilirsiniz.
  • dilerseniz tüm modern uygulamaların arka planda çalışmasını en üstte bulunan "uygulamalar arka planda çalıştırılsın" seçeneğini kapatarak engelleyebilirsiniz.

DNS ekleyelim:
  • Denetim masasını açın. Ağ durumunu ve görevleri görüntüle simgesine tıklayın.
  • Mevcut internet bağlantınızın üzerine tıklayın.
  • Özellikler butonuna tıklayın.
  • Internet protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4)’ü seçin. Özellikler butonuna tıklayın.
  • Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan butonuna basarak.

• Kod:
    8.8.8.8.
    8.8.4.4

Kodunu yazalım ve Tamam'a tıklayarak işlemimizi tamamlayalım.

Bilgisayarınızı yeniden başlatın. #2 gelmesini isterseniz belirtin :)

Tüm rehberleri tek rehberde yayımlamak biraz absürt durmamış mı? Bence bir sonraki rehberlerinizde diğer rehberleri baz alıp görsellerle oluşturulmuş bir rehber yapmanız tüm Sosyal adına çok iyi olur. Bu da benden bir tavsiye olsun o halde. 😉

Eline sağlık hocam.

Tüm rehberleri tek rehberde yayımlamak biraz absürt durmamış mı? Bence bir sonraki rehberlerinizde diğer rehberleri baz alıp görsellerle oluşturulmuş bir rehber yapmanız tüm sosyal adına çok iyi olur. Bu da benden bir tavsiye olsun o halde. 😉

İlk rehberim olduğundan biraz amatörce oldu mazur görün, tavsiyeleriniz benim için çok önemli.

Regedit ile disk kullanımını düşürelim ve internet hızlandıralım:
  • Windows + r tuşlarına aynı anda basalım ve karşımıza çıkan sekmeye regedit yazıp enterleyelim.
  • karşımızdaki sekmede HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Current version kısmına gelip sağ tık yapıp yeni dword 32 Bit'e tıklayalım maxconnectionsperserver ismini verip çift tıklayalım değeri 16 yapalım ve yeniden dword oluşturup MAXCONNECTIONSPER1_0SERVER ismini verip değeri 16 yapalım.
  • tekrar regedit HKEY_LOCAL_MACHINE\System\currentcontrolset\control\Session Manager\memory management\prefetch parameters kısmına gelip enableprefetcher ve enablesuperfetch değerlerini 3 yerine 1 ile değiştirelim.
Değeri 16 yapalım derken taban mı yoksa değer verisi mi ?

Çalıştır'a gpedit.msc yazıyorum sonuç çıkmıyor.

Dosya Ekleri

• resim_2020-12-02_160033.png
    resim_2020-12-02_160033.png
    2,5 KB · Görüntüleme: 193
Çalıştır'a gpedit.msc yazıyorum sonuç çıkmıyor.

Windows 10 Pro altında sürüm kullanıyorsunuz şunu uygulayın
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Sorunuz olursa buradan sorunuz.

Son düzenleme:
%100 Disk sorunu için bu rehber işe yaramıyor.
Bir konuda %100 disk için SSD almadan yapılacakları bu rehber ile anlatacağınızı yazmışsınız fakat bunlar %100 disk için çözüm değil.
Genel olarak Windows'u hızlandırmak için güzel bir rehber.

%100 disk sorunu için bu rehber işe yaramıyor.
Bir konuda %100 disk için SSD almadan yapılacakları bu rehber ile anlatacağınızı yazmışsınız fakat bunlar %100 disk için çözüm değil.
Genel olarak Windows'u hızlandırmak için güzel bir rehber.

Daha önce 1GB RAM PC'ye Windows 10 indirip bunlarla +(henüz anlatmadığım ayarlarla) diski %1-10'a düşürmüştüm :D devamı da gelecek :)
#2 gelmesini ister misiniz?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı